Site icon Bituk Media

Закохалася у піч із першого погляду – сон про прадіда надихнув жінку відновлювати традиції

Фото: Суспільне

Валентина Коваленко із села Білозір’я на Черкащині купила хату в селі та почала відновлювати древні родини рецепти пасок. На це жінку надихнув сон про те, як прадід дав їй шматок тіста.

Про це розповідає Суспільне.

Валентина почала пекти паски 20 років тому. До цього спонукав сон. Їй наснився прадід, репресований за релігійні переконання.

“Він підійшов до мене: під рукою щось тримав та роззирався по сторонах. Сам невдоволений такий і каже: “Не вміють зараз паски пекти”. А тоді дав мені шматок східного дріжджового тіста”, — розповідає господиня.

Найбільше відтоді Валентина пече паски у поминальні дні – аби дісталося усім предкам. Свій рід жінка дослідила до 10 коліна.

Пече піски за рецептами бабусі. Але трохи осучаснила їх. Розповідає – раніше паски пекли дуже просто – на воді, вбивалося яйце, підсолювали, додавали трохи цукру – і все. Зараз же додає більше цукру та родзинок.

Спеціально аби випікати паски, придбала сільську хату із піччю. Каже – закохалася у неї із першого погляду.

П’ять років тому спробувала сама її розфарбувати. Зараз навчилася цьому більшої майстерності.

“У символічному сенсі піч — це місце для жінки, тому залишивши її, я собі ще намріяла, що розмалюю. Пʼять років тому були перші малюнки, а це вже я її трошки освіжила, оновила. Знаю, що символ вогню – це півень. І квітка Сварога — це наш давній український знак”.

У печі жінка топить дровами і дотримується правил:

“Сонце зʼявилося і якраз тісто зійшло. Його треба укутувати, як малу дитину. Коли стукаю по ньому, то має бути глухий звук, опісля беру та перемішую. Раніше пекли паски досить просто. У людей не було молока, тому пекли лише на воді та дріжджах”, — розповіла господиня.

Прикрашає паски за старим звичаєм:

“Моя бабка любила прикрашати колосками, квіточками, Тому і я роблю колоски, а вже з них — фігури”, – каже жінка.

Як повідомляло BitukMedia, yкраїнський шеф-кухар Євген Клопотенко, бренд “Духмяна хата” та пекарня Good Bread, де працюють люди із ментальною інвалідністю, створили благодійний проєкт. Вони пропонують “підвісити паску” – купити святкову випічку та задонатити її для українців із прифронтових територій.