Що ви маєте знати про саморобні маски й вентилятори

80
hevcars.com.ua

В інтернеті вже чимало рецептів та порад з приводу того, як зробити маску чи санітайзер у домашніх умовах. Але американські лікарі пішли далі – вони пропонують саморобні винаходи, включаючи вентилятори для легенів. У чому користь і ризик таких речей, якщо вони зроблені власними руками?

Про це ідеться у статті National Geographic, перекладеній BitukMedia.

За 5 хвилин Брайанна Слатнік може навчити персонал лікарні, як зробити захисну маску з фільтром для повітря, схожу на респіратори N95, які широко рекомендуються для запобігання поширенню коронавірусу. Вона створена з простих деталей, які коштують менше 3 доларів США. Ця версія, створена нею та колегами, спільна для лікарень. Маска не виглядає як виготовлена на фабриці, але лікарі стверджують – вона працює.

У вірусному відео про методику, розроблену в дитячій лікарні Бостона, Слатнік, хірург-інноватор та ординатор, прикладає маску для наркозу з основним фільтром, прикріплює еластичні ремінці та підносить захист до обличчя. Винахід поки що не було затверджено Національним інститутом охорони праці (NIOSH) чи федеральним агентством, яке доручає нагляд за безпекою на робочому місці. Тому лікарня ще не використовує пристрій для пацієнтів, оскільки у них все ще є звичайні запаси.

У міру прискорення глобального поширення COVID-19, подібна реакція на дефіцит засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) трапляється все більше. Медичні дослідники, підприємства та вчені розробляють власні маски для обличчя, респіратори та вентилятори.

“CDC оголошує про додаткові кроки, які американці можуть вжити для захисту від передачі вірусу”, – заявив президент Дональд Трамп на брифінгу в Білому домі 3 квітня, посилаючись на останні дослідження щодо безсимптомних випадків. “У світлі цих досліджень CDC радить використовувати немедичний захист для обличчя як додатковий добровільний захід охорони здоров’я”.

Але чи безпечні “домашні” винаходи? Наразі докази мізерні та неоднозначні. І хоча деякі ідеї дають надію, є думка, що вони можуть погіршити ситуацію. У дослідженні The Lancet встановлено, що коронавірус може виживати на тканині щонайменше добу, а на хірургічних масках – до семи днів.

“Останнє, чого б хотілося, – це щоб медичні працівники помилково почувалися захищеними і [ненавмисно] проводили ризиковані процедури над пацієнтом”, – говорить Крістофер Фріз, професор сестринства та охорони здоров’я в Мічиганському університеті Ен Арбор.

Ось, що ми знаємо про пропоновані саморобні засоби та про те, як фахівці охорони здоров’я сприймають цю тенденцію в час гострої потреби.

Виготовлення масок

В інтернеті є багато інструкцій щодо створення хірургічних масок та виробів. У них наведена купа аргументів на користь кращих моделей та матеріалів, які можна використовувати. Проте думка лікаря щодо саморобних масок неоднозначна.

У дослідженні 2013 року вчені у США випробували різноманітні матеріали для повсякденного використання як фільтри для хірургічних масок. Серед них були бавовняні футболки, рушники, наволочки та сумки для пилососів. Хоча саморобні маски були кращими, ніж взагалі нічого, жоден з матеріалів не працював так само, як звичайна хірургічна маска. Вона відфільтрувала в три рази більше частинок у тест-камері та заблокувала вдвічі більше крапель при тесті на кашель (дихальні краплі – це основний спосіб передачі захворювання, так поширюється і COVID-19).

Однак саморобні версії перешкодили проникненню деяких мікробів. Тому припускають, що імпровізовані маски були кращими, ніж взагалі нічого, – каже співавтор дослідження Анна Девіс, дослідниця з Кембриджського університету (Великобританія) та колишній мікробіолог у сфері охорони здоров’я.

Окреме дослідження 2015 року додає сумнівів в ефективності домашніх масок. У рандомізованому дослідженні у В’єтнамі, медичні працівники, які носили маски з тканини, “схопили” більше респіраторних інфекцій та грипоподібних захворювань, ніж їхні колеги, які носили хірургічні маски. Лабораторні тести показали, що 97% частинок потрапили через маски з тканини, порівняно з 44% з хірургічними масками. Проте є одне застереження: це дослідження не порівнювало носіння масок з тканини з відсутністю масок взагалі, тому додаткові інфекції могли бути наслідком постійного повторного використання такого захисту.

Але навіть якщо маски з тканини – не ідеальні, вони теоретично можуть уповільнити розповсюдження хвороби, захищаючи ніс і рот людей, говорить Девіс. Невелике дослідження, опубліковане в Nature Medicine, показує, що хірургічні маски, які носять хворі люди, можуть блокувати поширення коронавірусу. Немає значення, чи це через респіраторні краплі, чи через частинки повітря.

Незважаючи на це, Девіс написала в недавньому резюме висновки своєї команди про те, що соціальне дистанціювання, миття рук та уникнення дотиків до обличчя є на сьогодні найбільш ефективними способами захисту суспільства. Вона також додала, що маски повинні бути крайнім засобом для запобігання “неминучому ризику зараження”.

Реплікація респіраторів

Рекомендовані американськими центрами контролю та профілактики захворювань, респіратори N95 фільтрують щонайменше 95% частинок, що потрапляють в повітря. Вони вважаються найкращою лінійкою для захисту обличчя для медичних працівників, які лікують пацієнтів із COVID-19. Є лише одна проблема: їх слід викидати після першого ж використання. Тож деякі люди намагаються знайти способи очищення респіраторів.

В університеті Дюка дослідники розробили процедуру знезараження перекисом водню. Університет штату Небраска створив аналогічний протокол, використовуючи ультрафіолетове світло. Але не всі дослідники зосереджені виключно на очищенні; деякі збираються створити винахід.

У березні група з понад десятка хірургів, студентів-медиків та ординаторів, респіратологів та інших осіб взяла участь у хакатоні COVID-19 у дитячій лікарні Бостона. Обговоривши ідеї на відеоконференції, вони зустрілися у великій кімнаті – ідеальній для соціальної дистанції – і протягом 10 годин працювали з ножицями, гумовим клеєм, силіконовим ущільненням, еластичними, кавовими фільтрами, масками для наркозу для обличчя та медичними фільтрами, щоб створити новий вентилятор для романної пандемії.

На кінець дня у них був діючий прототип для саморобного респіратора (вже навіть готова друга версія). Попередні тести 11 здорових людей, які виконували вказівки, щоб зробити власні респіратори, свідчать про те, що вони мали стабільний рівень кисню, серцебиття та дихання після носіння маски протягом 20 хвилин.

Інженерні виклики залишаються; респіратор повинен бути міцним, добре розміщуватися і відфільтровувати частинки. Тим не менш, дизайн Бостонської лікарні стає все популярнішим. “Ми отримували фотографії з усього світу від людей, які користуються пристроєм”, – говорить Слатнік. “У багатьох установах сильний дефіцит ЗІЗ, і той факт, що лікарі звертаються до нас, щоб розглянути можливість використання пристрою, який не схвалений NIOSH, говорить про те, що вони дуже переживають”.

Розробка нових вентиляторів

Дефіцит вентиляторів викликає занепокоєння щодо можливості американських лікарень лікувати перенапруження пацієнтів із COVID-19. Згідно з однією оцінкою, в США є приблизно 160 000 вентиляторів, що недостатньо для покриття прогнозованої потреби. Це було передбачено і минулими дослідженнями, які виявили критичні недоліки в медичних мережах постачання. Експериментальна методика використання одного вентилятора на кількох пацієнтах привернула увагу – і багато критики з боку медичних фахівців – коли деякі лікарні Нью-Йорка нещодавно застосували цю ризиковану практику.

Вентилятори користуються великим попитом, а інженер-механік та професор анестезіології Університету Флориди Самсун Лампотанг складає свій варіант за допомогою ПВХ-труби, спринклерного клапана, що використовується для поливу газонів, та комп’ютерних дощок. На основі креслення з відкритим кодом та побудованого з допомогою його дослідницької групи, яка раніше розробляла традиційні вентилятори, імпровізований вентилятор Лампотанг вже майже готовий.

Його мета – розробити надійний вентилятор для самостійного виготовлення, який можна зібрати за допомогою базового обладнання та програмного забезпечення за менш ніж п’ять годин і всього за 250 доларів. Це було б значно швидше і дешевше, ніж те, що потрібно для немедичних компаній, таких як General Motors, щоб збільшити виробництво традиційних вентиляторів, як наказує Білий дім.

Після вкомплектування пристрою, його потрібно три тижні тестувати на штучних легенах – максимальний проміжок часу, який може знадобитися пацієнтові, – перш ніж команда вважатиме його готовим до використання людиною. Ранні звіти досить обнадійливі, каже Лампотанг, тому він вже збирає численні запити лікарів.

Але що станеться, якщо дизайн все ще проходить тестування, коли в лікарнях у таких місцях, як Нью-Йорк, не вистачає вентиляторів – чи вони використовуватимуть версію Лампотанга? “Ось де етична дилема”, – говорить він. “На жаль, нам не вистачає часу”.