Пристосуватися до будь-яких змін: як змінився ринок праці в Україні

100

З початком карантину відбулися досить відчутні змінити на ринку праці. Майже у двічі скоротилася кількість вакансій від роботодавців. Це скорочення відбулося практично у всіх галузях. Багатьом бізнесменам довелося привчатися до нових реалій і переходити на віддалену роботу, а хтось зовсім не зміг повернутися до роботи після послаблення карантинних норм. Так само, зрозуміло, ситуація вплинула і на тих, хто шукав роботу.

Про те, як роботодавці і шукачі роботи пристосувалися до нових вимог і шукають нові можливості, які галузі «ожили», а які «відмерли», та що буде далі, спеціально для BitukMedia розповіла Олександра Лєтова, маркетолог Work.ua.

Олександра Лєтова

Незначні і значні зменшення попиту і пропозиції

За аналітикою найбільшого в Україні сайту з пошуку роботи Work.ua, лише за перший місяць карантину, кількість розміщених резюме зменшилася більше ніж на 20 тисяч: в березні нових резюме розміщених за тиждень сумарно було 79 800, а в квітні цифра зменшилася до 56 000. Щодо вакансій: у березні їх було 40 000 і лише 21 000 у квітні.

За словами Олександри, жорсткий весняний карантин наклав найбільший відбиток на категорії краси, бьюті-індустії, спорту, готельно-ресторанного бізнесу. Саме у цих категоріях відбулося найбільше скорочення пропозицій. Багато людей у цих напрямках втратили роботу і навіть не всі заклади повернулися до роботи після карантину.

Також велике падіння попиту відбулося у сфері шоу-бізнесу і творчості. Багато івентів або заморозилися, або перенеслися.

«У галузі культури, музики і шоу-бізнесу (ведучі, учасники програм і концертів) у березні було 304 вакансії, у квітні – 166, в травні – 123 і зараз, коли відбувається досить активне повернення у всіх галузях, тут – 226 вакансій. А самих резюме 1500. І це досить великий розрив», – розповідає Олександра Лєтова.

Щодо ІТ сфери – тут також відбулося зниження по кількості вакансій від роботодавців, проте, вони були не такі відчутні – 3000 пропозицій і майже 7000 резюме.

«Проте, є вірогідність, що і у сфері культури буде вирівнювання, якщо не відбудеться другої жорсткої хвилі карантину», – наголошує спеціаліст.

Незначне падіння відбулося і у розділі розміщених резюме.

«Ми пов’язуємо це з тим, що у докарантинні часи люди шукали роботу навіть маючи свою. Тобто, розглядали для себе перспективи зростання, зміни професії, посад тощо. У часи карантину всі трохи завмерли і вже не так наважувалися на різкі зміни», – говорить Олександра.

Дистанційні реалії

Під час карантину кількість вакансій на дистанційній основі збільшилася вдвічі.  А саме відгуки від шукачів на такі вакансії збільшилися в чотири рази, ніж кількість відгуків на офлайнові вакансії.

«Розуміючи, що ринок змінюється, ми у себе на сайті створили розділ з дистанційною роботою», – говорить Олександа.

Проте, за її словами, тенденція затребуваності вакансій залишилася однаковою і для офлайну, і для онлайну. Завжди в топі є вакансії  менеджерів з продажів, операторів колл-центрів, продавці. Звісно, у топ-позиціях залишаються ІТ, комп’ютери, Інтернет, дизайнери. Досить значним попитом під час карантину користувалися кур’єри, водії. Олександра зазначила, що водії таксі досі залишаться в топі. Також дистанційно шукали бухгалтерів.

У Work.ua  зауважують, – коли закінчився жорсткий карантин, люди почали повертатися до роботи, то і зацікавленість шукачів роботи, і зацікавленість роботодавців до віддаленої роботи знизилася.

«Це може бути пов’язано з тим, що під час першої хвилі кризи пристосувалися, її пережили, зрозуміли, що апокаліпсису не сталося і люди продовжують жити як жили до того», – зазначає Олександра.

«Під час карантину ми опитували шукачів роботи і запитували, чи хочуть вони повернутися до офісу. І вийшла досить цікава статистика, – розповідає маркетолог Work.ua. – На початку люди казали, що дистанційна робота – це круто, хотіли залишатися вдома. А до середини карантину більшість людей хотіли повернутися до офісу.

Напевно тут мала місце певна романтика, коли люди думали, що дистанційна робота – це гарний пляж, гамак, ти лежиш з ноутбуком і мрійливо щось клацаєш. А в реальності – вдома залишилися чоловіки/дружини, діти, свекрухи… і це вже виявилося не так романтично і не так зручно. Потрібно було виконувати і задачі по роботі, і хатні справи ніхто не відміняв».

Маркетолог зауважує, – якщо в декого роботи взагалі не залишилося, то в тих, в кого вона була, в багатьох випадках її побільшало.

Хоча, насправді дистанційна робота дала більше можливостей для спілкування, зробила гучнішими погляди роботодавців на працівників. Наприклад, деякі компанії, які раніше взагалі не розглядали варіанту дистанційної роботи і хотіли, щоб всі їхні працівники були в офісі, вже зараз змінили свої погляди і більше готові до найму дистанційних працівників.

«До 10% роботодавців сказали, що хочуть розглянути дистанційну роботу на постійній основі – це економія на оренді і життєдіяльності офісу і ніяк не відобразилося на роботі працівників», – говорить Олександра.

Зовсім нової реальності не відбулося. Принаймні зараз.

Після послаблення карантину в середині літа, у Work.ua зауважили, що почала активно зростати кількість вакансій і зацікавленість самих шукачів роботи. До того ж, попри кризу, яка торкнулася практично всіх галузей роботи і всіх працівників, навіть зараз, у серпні, спостерігається менш активний пошук роботи. Спеціалісти пов’язують це з сезоном відпусток.

«Хоча, цього року все дещо змістилося. Якщо на початку літа всі боялися подорожувати і не планували активний відпочинок, то зараз люди стали активніше виїжджати і зараз трохи спостерігається спад у пошуках роботи. Але у вересні очікуємо зростання попиту і від шукачів, і від роботодавців», – наголошує Олександра.

Якщо роботи у вашій сфері немає, спеціалісти радять замислитися про перекваліфікування.

«Зараз є багато різноманітних курсів, програм, тренінгів. Звичайно, не можна всім радити ставати ІТішниками, проте, є випадки, коли ведучі на час карантину ставали кур’єрами і непогано себе почували. Це давало їм можливість не залишатися без заробітку, певне спілкування з людьми і зміну обстановки, а також можливість фінансової стабільності», – наголошує Олександра

Спеціаліст радить скористатися алгоритмом з пошуку роботи на сайті Work.ua.

«Найперший пункт: замислитися про те, що ви можете робити і що ви хочете робити. І на перетині цих двох питань можна щось шукати. Можливо, ви вмієте робити щось, що виходить за рамки вашої спеціалізації, але це може приносити гроші. В кризові часи потрібно вміти перегрупуватися, бо можна не дочекатися повернення з кризи», – зауважує Олександра.

Не бійтеся питати!

У Work.ua відзначають, що вакансій, які «відмерли», чи виникли зовсім нові і незвичні, немає, проте, з’явилися більш затребувані якості для працівників, на які звертають увагу роботодавці.

«Більшим попитом користуватимуться люди які є гнучкішими, мультифункціональними, які можуть швидко пристосуватися до змін і мають стійкість до криз і стресів. Роботодавцям завжди хочеться мати команду, з якою можна бути впевненим хоч у якійсь стабільності», – каже Олександра.

І додає: «Я раджу людям, які хочуть знайти роботу, більше уваги приділяти своїй проактивності, вміти рахувати наперед, пристосовуватися до змін і вміти переживати кризові ситуації, і не боятися вказувати про це в резюме».

Олександра також дала кілька порад для тих, хто шукає роботу. Хоча, вони є дієвими не лише у карантинні і після карантинні періоди. Це універсальні речі, про які шукачі роботи, можливо, не задумуються, або соромляться запитувати під час співбесіди.

«Найперше, на що звертають увагу шукачі роботи – це рівень зарплати. Тут варто відповідально ставитися  до інформації. Часом вказана зарплата може бути дещо завищеною, або з’ясується, що це вакансія-обманка.  

Якщо вас просять здати гроші за навчання – це найперший, найтривожніший дзвіночок. Якщо  в компанії немає назви, або написано: «крупна міжнародна компанія шукає активних-веселих», до таких вакансій теж варто ставитися насторожено. Варто уважно звертати увагу на прописані посадові обов’язки, на умови праці, на вимоги до вакансії», – радить спеціаліст.

«Якщо в резюме ви не бачте жодних контактів як звернутися до цієї компанії, якщо немає інформації в Інтернеті, немає сайту чи сторінки в соцмережах, я б не радила звертатися до цієї вакансії. Якщо вас просять звертатися на платні номери, – не варто на них телефонувати, це шахрайство. Не варто також звертати увагу на оголошення, розклеєні в різних місцях», – додає Олександра.

Вберегти себе від недобросовісних роботодавців можна ставлячи питання на співбесіді. Спеціалісти радять не боятися питати те, що вас цікавить.

«Наприклад, цікавтеся як компанія пережила кризу, пов’язану з карантином, якщо вас це хвилює, чи були скорочення, як це вплинуло на ставлення до працівників… Запитайте про цінності і мету компанії та її бізнесу, що подобається в людях, який в них колектив, чи бувають корпоративні заходи. Запитайте, чи які перспективи розвитку на вашій посаді, чи передбачені підвищення зарплати. Не бійтеся, що ваші запитання здадуться дивними чи дурними, вони допоможуть вам дізнатися більше і не розчаруватися», – наголошує маркетолог Work.ua.

Щодо зарплати, яка у рейтингу зацікавленостей шукачів роботи номер 1, то на Work.ua розповіли, що тут за останні три місяці по всій Україні не побачили суттєвих змін.

10 топових вакансій

«Ми дивимося на зарплати, які вказує роботодавець і за методом медіани вираховуємо середню зарплату. Так, наприклад, 19 травня середня зарплата становила для нових розміщених вакансій становила 12 412 грн, а 11 серпня – 12 497 грн. Але, ми проводили опитування у роботодавців і запитували, чи змінювали вони зарплати для вже працюючих працівників у їхніх компаніях, то в різні моменти, від 14% до 18% опитуваних говорили, що знижували зарплати і відбувалися скорочення», – розповіла Олександра.

Зрештою, спеціалісти зазначають, що прогнозувати у такі ситуації, в якій ми зараз знаходимося, дуже важко, навіть зважаючи на наш менталітет і наше ставлення до подій.

«Скоріш за все, стрімких змін не відбудеться. Так як ми пережили першу карантинну хвилю, так переживемо і другу, особливо, якщо не буде жорстких карантинних мір. Паніки не буде точно, бо вже є досвід швидкого переходу до віддаленої роботи, досвід перекваліфікування. Ті, хто змогли зібратися і змінити щось у своїй діяльності, зможуть пристосуватися і до наступних змін», – зазначила Олександра.