Пресконференція Володимира Зеленського: що сказав президент за результатами року

630

Президент України Володимир Зеленський провів 20 травня пресконференцію за результатами року на посаді. Через карантин вона пройшла у дворі Маріїнського палацу під відкритим небом.

Ще сама підготовка до пресконференції Зеленського почалася зі скандалу. Журналісти низки провідних українських ЗМІ заявили про те, що Офіс президента відмовив їм у акредитації. Серед неакредитованих опинилися такі видання як «Схеми», «Радіо Свобода», Яніна Соколова, «Главком», «Тиждень», «Букви». Натомість, отримали акредитацію «Гордон», «Страна.ua», «Шарій.net» та інші видання проросійського напрямку. У прес-службі Зеленського пояснили ці обмеження кількості журналістів через карантинні заходи.  

«Мені сказали, що не всі журналісти змогли потрапити. У нас 40 тисяч журналістів в країні. У мене до вас прохання, журналісти, приготуйте наступного разу інший формат конференції, аби всі змогли взяти участь», – сказав Зеленський.

«Майстри спорту по боротьбі зі коронавірусом»

Почав спілкування із журналістами Зеленський із інформації щодо карантину. «Зараз статистика дозволяє деякі етапи пом’якшення карантину наближувати до сьогодення», – сказав він.

Роботу міського та міжміського транспорту в Україні планують відновити з 22 травня, з 25 – дитячі садки. Водночас президент зауважив, що транспорт між областями наразі не буде забезпечений. За словами зеленського, на сьогодні є лише шість областей, де зафіксовано зниження захворювання  коронавірусом, готові до відновлення транспортного сполучення.

Разом з тим, Володимир Зеленський вважає, що Україна за місяць зможе вийти з усіх етапів карантину. Він зазначив, що це стане можливо, якщо не буде другої хвилі епідемії COVID-19.

Також, за словами Зеленського, «вони із міністром Шмигалем зробили все вчасно і все правильно у боротьбі із COVID-19». «Про це каже статистика. У нас у порівнянні із минулим роком – і у березні, і у квітні смертність на тисячу людей менша, аніж у минулому році. Попри епідемію коронавірусу! Ми із Шмигалем майстри спорту по боротьбі зі коронавірусом», – заявив Зеленський.

«Першими стріляти ми не будемо»

Відповідаючи на запитання, як він сьогодні, через рік свого президентства, сприймає свої слова щодо «просто перестати стріляти», Володимир Зеленський заявив, що хотів показати всьому світу, що в України дуже сильна армія, але вона не провокує, бореться за нашу країну, і якщо по ній стріляють, відповідатиме, проте першою стріляти не буде.

«Це складний процес. І я ніколи не закликав, щоб наша армія не відповідала на обстріли. Я хотів показати всьому світові, і зараз ми робимо це, що у нас дуже міцна армія. Але ми не провокуємо, ми боремося за нашу країну, і якщо по нас стріляють, ми будемо відповідати. Але першими стріляти ми не будемо».

Він назвав бойовиків «тією стороною» і зазначив, що вони мають перестати стріляти згідно з Мінськими й нормандськими домовленостями.

«Але вони не знають, що з ними потім буде, я маю на увазі бойовиків, не звичайних людей). Тому що звичайні люди, цивільні, які там живуть, вони щодня не знають, що з ними буде. <…> Просто перестати стріляти — їм (терористам, – авт..) це дуже непросто зробити. Вони не знають, у якому вони світі. У них немає жодного виходу», – сказав Зеленський.

Він таки визнав, що на українському Донбасі проти ЗСУ воюють російські військові. «Вони (терористи на Донбасі. – авт.) різні, є багато доказів причетності російської десантури. Вони стріляють по наших людях. Ми все це розуміємо. Немає жодної зради. Ми точно знаємо, хто там і скільки. І чому вони стріляють. Там є і російські військові, і громадяни Росії», – сказав президент.

«У нас немає іншого виходу, аніж домовлятися із Путіним»

На запитання скандальновідомого Дмитра Гордона щодо домовленостей з Путіним, Зеленський відповів, що Україна не має іншого виходу, аніж домовлятися, а форми цих переговорів можуть бути різними.

За словами президента, останнім часом у нього не було зустрічі з Путіним, але він би від них не відмовився, бо вважає потрібним «будь-який формат», який наближає Україну до повернення політв’язнів і територій.

«Що стосується президента Росії: ми нічого з цим не зробимо, ми повинні з ними говорити, повинні домовлятися. Я ще раз говорю: Мінський формат – пріоритет, але ніхто не відміняє будь-які інші формати. Я готовий до будь-якого формату, який може наблизити нас до кінця війни і повернення наших територій і людей. Мені все одно», – сказав Зеленський.

«Жодного кума чи військового друга я не призначив»

Кореспондент УП пригадав Зеленському його власні слова про «не призначати кумів та військових друзів» на відповідальні посади в державі. На запитання, чому на важливі посади глава держави призначає людей не за професійними якостями, а тих, із ким має дружні стосунки, Зеленський апелював, що жодного кума чи військового друга не призначив.

«Хто такий пан Єрмак? Він не має досвіду як кінопродюсер, хай пробачить мені пан Єрмак. Він завжди був досвідченим юристом. Пан Єрмак має саме ту освіту, яка потрібна голові Офісу президента, як мені здається.. Бо це інститут міжнародних відносин, міжнародне право… Він не є моїм кумом, я йому довіряю», – сказав Зеленський.

Щодо генпрокурора Венедіктової, президент заявив, що познайомився з нею під час виборчої кампанії. «Вона освічена людина. Вона має певну освіту. Вона практик. Вона має звання. Вона була депутатом Верховної Ради за списком «Слуги народу». Ми запропонували людей, які були чистими, які раніше не були в Генеральній прокуратурі. Тому вона і стала главою Генеральної прокуратури», – заявив глава держави.

Стосовно інших призначень, наприклад, свого близького друга Івана Баканова – головою СБУ – Зеленський зазначив лише, що в країні «кадровий голод». Додавши пізніше, що такого чесного голови СБУ в Україні ще не було

«У нас кадровий голод у країні. Я не можу зараз знайти гарного міністра культури. Ми разом із прем’єром шукаємо. Ми зверталися до нашої культурної спільноти, до багатьох людей, казали: «Дайте». Нам дуже складно знайти міністра освіти. Дуже складно знайти міністра енергетики. Яку б людину ми не взяли в галузі енергетики, наступного дня ЗМІ пишуть: «Це точно людина Ахметова, або Коломойського, або Пінчука». Скажіть, де у нас у країні незалежні енергетики? Дайте мені!» – звернувся Зеленський до журналістів і запропонував журналісту УП будь-яку посаду в Офісі президента.

«Плівки Єрмака – це порожня справа»

Володимир Зеленський заявив, що в справі так званих «плівок Єрмака» немає складу злочину, і він знає, хто стоїть за цими записами.

«Для мене це порожня справа. Я знаю, хто проводив ці записи, я знаю для чого. Знаю, хто хотів шантажувати цими записами мене особисто, щоб я зняв Єрмака. Я знаю, хто це зробив. Не готовий зараз говорити, тому що йде слідство. Але як би там слідство не закінчилося, у мене є повна відповідь».

Президент називає «плівки Єрмака» порожніми, тому що «ніхто ніяких грошей не брав і не взяв і немає нічого на відео», щодо жодної людини, яку ніби то мали просунути на посаду, призначень не було.

«Однієї каденції не вистачить»

Президент Зеленський заявив, що йому може не вистачити однієї президентської каденції і він подумає, чи балотуватися на ще один строк.

«Щиро? Однієї каденції не вистачить… Я йду на один термін, як і казав. Я бачу, що робота складна, ніхто «спасибі» не скаже, але якщо буде велика підтримка народу України, я зможу про це думати… Буду думати, у мене є чим».

Також він додав, що будь-який кандидат, який має 10-15% підтримки на початок кампанії, не має права йти в президенти, бо його не підтримує народ України.

Зеленський додав, що результати опитувань 2020 року свідчать про те, що його досі підтримує більшість українців. Зокрема, на  його думку, результати різних соціологічних досліджень свідчать про те, що у першому турі виборів Зеленського готові підтримати 40% українців, а у другому – 75%.

«Справа про убивство Шеремета – сьогоднішня відповідальність Авакова»

«З приводу Катерини Гандзюк – за мою каденцію люди, які вбили, посаджені. Є питання, хто замовив. У нас є відповідь. Ми знаємо, хто замовив… Сонечко вийшло, Бог захищає нас з вами… Зараз ця справа уже повністю передана до суду. І суд, я впевнений, дасть справедливий вирок – і замовники сядуть за ґрати, не замовник, а замовники», – скавла Зеленський щодо розслідування вбивства активістки Катерини Гандзюк.

«Що стосується справи Шеремета – вона більш складна. Однозначна вона чи ні? Я теж не знаю… Зараз цю справу веде і відповідає за неї Арсен Аваков. Він це знає. Це його справа – і він відповідальний за результат цієї справи».

Зеленсткий наголосив, якщо слідство і суд доведе, що підозрювані – вбивці, вони сядуть. Якщо ні, то будуть відповідати ті люди, які довели цю справу до суду, звинуватили невинних людей.

«Я готовий нести будь-яку відповідальність, але я не несу відповідальність за те, що триває слідство, і люди є ймовірними вбивцями. Люди, які займаються слідством, несуть відповідальність», – сказав Зеленський, відповідаючи на запитання про те, яку відповідальність він готовий нести як президент, присутній на прес-конференції про затримання підозрюваних у вбивстві журналіста Павла Шеремета, якщо виявиться, що ті невинні.

Пояснюючи свої мотиви приходу на прес-конференцію, Зеленський сказав: «Мені сказали, що знайшли ймовірних вбивць, затягли мене у все це… мені справді цікаво, я прийшов… але це слідство, а рішення за судом. Я буду приходити на всі гучні справи, на які будуть запрошувати. На яких треба моя підтримка».

«Ми гроші не друкуємо»

Зеленський зазначив, що кінець епохи бідності не настав в Україні, оскільки криза в усьому світі, а «ми гроші не друкуємо».

Відповідаючи на запитання про те, чим він відрізняється від попереднього президента, Володимир Зеленський почав перераховувати свої досягнення і сперечатися з журналісткою. Глава держави стверджує, що суми у платіжках за комуналку знизилися, а на допомогу бідним не вистачає близько 1 млрд доларів.

«Курс долара не сто. Якщо сядемо зараз на машину, проїдемо всі заправки. Зросла ціна? Ні – зменшилася. У нас ціна на газ впала. Кажуть, що так ринок же впав, а я кажу: у нас раніше впала», – сказав Зеленський.

«Нам не вистачає грошей, щоб підвищити зарплату. До речі, середня зарплата не у всіх, але зросла. Нам потрібен мільярд доларів, щоб трошки допомогти бідним людям», – додав він.

«Інвестняню» матимуть іноземні й українські інвестори»

Президент Зеленський повідомив, що законопроєкт про так звані «інвестиційні няні» днями буде зареєстрований у парламенті.

Документ передбачає, зокрема, «супровід і допомогу» компаніям і проєктам, які прийдуть із інвестиціями від 30 мільйонів доларів.

«Всі інвестиційні законопроєкти будуть зареєстровані і впевнений проголосовані. Вони повністю готові. Ми дещо змінили у «інвестняні», зараз через економічну кризу за інвестиції треба боротися. У світі економічний націоналізм. Кожен думає про свою країну. Раніше була умова про 100 мільйонів доларів і більше, зараз цифра буде нижча, щоб це було розраховано і на українських інвесторів», – сказав Володимир Зеленський.

Також президент повідомив, що планують оптимізувати податок на прибуток для інвесторів, які вкладають у приватизацію від 10 мільйонів доларів.

Зеленський відзначає, що одне з головних його завдань – розвиток української інфраструктури. Дороги, мости, стадіони та інші спортивні споруди. «Україна, незважаючи на ситуацію з COVID-19, будує стільки доріг, скільки немає в деяких країнах Європи», – зазначає Зеленський.

І додав: «Хочу, щоб мене запам’ятали як президента, після якого в Україні з’явилися дороги».

«Я всім відрізняюся від Порошенка»

«Я всім відрізняюсь від Порошенка – як фізіологічно і як президент. Я чесна, порядна людина, яка дійсно «хворіє» цією країною, я, дійсно, може, не так гарно спілкуюсь українською мовою, як президент Порошенко, так і є, але я такий, який я є. Я поважаю цю країну і поважаю громадян України, поважаю українську мову, поважаю кожного», – відповів Зеленський на запитання, чим він відрізняється від колишнього президента Петра Порошенка.

«Якби я не балотувався, президентом України став би пан Порошенко. Тому у мене питання: а хто для вас краще – пан Порошенко на другий термін чи пан Зеленський, який він є?», – запитав Зеленський журналістку.

«Питання Криму точно не мало в справах держави»

«Темі окупованого Криму приділяється достатня увага в Україні, – сказав Зеленський, – але є недолік майданчиків для обговорення даної теми на міжнародній арені».

«Україна безпосередньо оговорює ситуацію по Криму. І США, і Канада, і більшість країн ЄС – завжди я піднімаю це питання. Всі вони розуміють про списки санкцій політику, публічно все говорять. Нещодавно Помпео (держсекретар США) висловився: поки Крим не повернеться – санкції не будуть зняті. Поки це єдиний спосіб, де ми говоримо про Крим. На жаль, повинен констатувати, коли була перша зустріч в Нормандії, ми з Меркель і з президентом Франції піднімали це питання. І чесно, я сказав це Путіну. Я відчуваю, що Росія не хоче обговорювати це питання. Але ми пам’ятаємо, що це наша з вами земля», – сказав Зеленський.

«Питання мови в Україні штучне»

«Я впевнений, що в цілому питання мови в Україні взагалі не стоїть. Воно дуже штучне це питання… Справедливість повинна бути для всіх – як і для україномовних, так і для багатьох інших меншин… Така в нас країна, стільки кордонів, така історія складна. Ми повинні захищати і права, і можливості кожної меншини, знати свою рідну мову, але вони повинні, ну хотілося би, і я вважаю, що вони повинні знати українську мову. І це нормально», – зазначив президент.

Крім того, Зеленський вважає за необхідне переглянути питання мовних квот для засобів масової інформації. «Я впевнений, що з квотами треба навести порядок і проговорити ще раз питання квот. Не ми вводили квоти, це було зроблено ще до нас. Я думаю, що там логіка є, але якісь дуже важливі деталі втрачені, і через них виникає несправедливість до неукраїномовних людей в Україні. Несправедливості не може бути», – наголосив глава держави.