Олена Зеленська: скандали, досягнення та проєкти за рік першої леді

776

Вся увага ЗМІ і суспільства сьогодні знову прикута до президента Володимира Зеленського. 20 травня минає рік як комік і шоумен став на чолі України. Але поряд з ним пліч-о-пліч йшла і його дружина – перша леді Олена Зеленська.

Зовсім непублічна, спокійна, практично беземоційна коли опиняється на публіці. З усіх інтерв’ю Олени Зеленської  можна зробити висновок, що жінка займалася улюбленою справою і була не готова (та навіть проти) привернення уваги до себе.

За словами Олени, вона була й проти того, щоб її чоловік йшов у політику. «У нас була довга серйозна розмова, під час якої я спробувала від нього почути, наскільки цей крок необхідний і чи є інші шляхи. В ході цієї розмови мені довелося змиритися: знайшлося багато вагомих аргументів, через які він сам не може переступити, відвернутися і перестати робити те, що він робить. Ця розмова налаштувала мене на те, що доведеться тепер плисти в новому руслі», – говорила Зеленська в інтерв’ю.

Перші місяці у новому амплуа першої леді Олена виглядала відверто розгублено та ніби не на своєму місці. Її постійно порівнювали із попередницею – Мариною Порошенко: у одязі, у манері поведінки, у розмові, у справах. Їй закидали, що вона ніколи не досягне рівня справжньої європейської першої леді.

Зеленська говорила, що у майбутньому хоче займатися тим же, що робила до інавгурації Зеленського – писати сценарії для «Кварталу 95». Зрештою, вона залишила за собою цю діяльність, проте, визначила і напрямки роботи як першої леді.

Після того, як Зеленський став президентом, Олена завела офіційну сторінку в Instagram, де ділиться з підписниками фотографіями з життя першої леді.

Звички і вподобання

Перша леді України Олена Зеленська продовжує писати сценарії для «Студії Квартал 95». Проте, зізнається, що тепер час потрібно ділити між «Кварталом» та Офісом президента.

Жінка неодноразово зізнавалася у інтерв’ю, що їй бракує тепер часу, щоб побути наодинці. Але за рік Олена, здається, таки вжилася у свою нову роль.

Якщо шукати інформацію про першу леді в мережі, то більше приділяється уваги її стилю, аніж роботі. Часто у соцмережах можна побачити пости з критикою щодо манери одягатися Олени Зеленської, мовляв: «Що в неї за стиліст, який примудряється ховати доволі гарну жінку у мішкуваті і безформені костюми». Сама ж Олена любить комфортні джинси і кросівки, а для офіційних заходів надає перевагу одягу українських дизайнерів і брендовому взуттю.

Відповідаючи на порівняння її із Мариною Порошенко у одязі, говорила: «Зараз дуже багато красивого одягу. Я б, напевно, не заглиблювалася в етнос, як Марина Порошенко. Це дуже добре, але я більше тяжію до сучасних тенденцій».

«У будь-якій країні перша леді – це жінка, яка відіграє важливу роль в житті президента. Що стосується іміджу, я не намагаюся слідувати чиємусь стилю і не намагаюся когось копіювати», – пояснювала Зеленська.

Зеленська неодноразово зізнавалася у любові до українських дизайнерів. Намагається відкривати у світі українських майстрів, та сприймає свої публічні виступи як можливість розповісти про країну та про українських дизайнерів.

Жінка вважає, що любити себе без ретуші – це говорить про внутрішню силу та гармонію. Але, зізнається, що сама лише цьому вчиться: «Я працюю над собою. Не завжди вдається відпустити ситуацію і не переживати з приводу синців під очима або невдалої зачіски, особливо коли тебе уважно розглядають».

Разом з тим, Олена Зеленська досить відповідально ставиться до споживацтва. Вона зізнається у інтерв’ю, що намагається зменшити кількість використовуваних речей.

«Захаращуючи своє середовище проживання, ми захаращують свідомість. Я в цьому впевнена. Але мій шлях в цьому напрямку тільки починається», – зазначала Зеленська.

Олена Зеленська також відмовилася від виробів із натурального хутра, підтримавши таким чином світові екотренди, про це повідомив на сторінці у Facebook засновник гуманістичного руху UAnimals Олександр Тодорчук.

«Це просто чудова новина! Можна по-різному ставитися до президента і його дружини, але на такому рівні маємо перший прецедент в історії Україні. Хутро зникає з подіумів, модних вітрин, а тепер і офіційних прийомів», – написав активіст.

Ініціативи першої леді

Зеленська, на відміну від чоловіка, так і не полюбила перебувати в центрі уваги. Неодноразово зізнавалася, що роль дружини президента для неї дуже складна. Але до статусу першої леді ставиться відповідально.

«Така персона, як перша леді, може привернути увагу до проблем тих, хто дійсно може допомогти. Тобто це персона, яка може гарантувати результат. Для мене це дуже складно», – говорила вона.

«Я непублічна особа, але нові реалії диктують свої умови, і я намагаюся відповідати очікуванням. Не скажу, що публічність чи спілкування з пресою для мене стрес. Проте я краще почуваюся за лаштунками. Але я знайшла для себе аргументи на користь публічності. Один з них — можливість привернути увагу людей до важливих соціальних питань»,  – додавала Зеленська.

Щоб визначитися із задачами у статусі першої леді, Олені та її команді знадобилося близько півроку. Жінка обирала не лише корисні, але й цікаві для себе тематики. Тому зізнавалася, що програму багато у чому формувала суб’єктивно.

Тож, команда першої леді вирішила зосередитися на задачах щодо здоров’я дітей, рівних можливостей для всіх українців та культурній дипломатії.

У частих поїздках чоловіка Олена Зеленська супроводжує його, поєднуючи закордонні візити із корисними зустрічами. Наприклад, вона відвідала японський і канадський медичні центри, що опікуються питаннями інклюзії та дитячого здоров’я. Зустрілася у Брюсселі з українськими військовими, які перебувають на лікуванні у Військовому шпиталі ім. королеви Астрід. Дізнавалась, як налагоджені спортивні заняття і харчування дітей у школах Латвії, Литви, Естонії та Японії.

Однією із задач, які команда Олени Зеленської ставила перед собою, стала реформа харчування у школах. Минулого року восени команда Олени провела круглий стіл з профільними міністерствами, а цього року Міністерство охорони здоров’я мало запропонувати нову програму шкільного харчування.

У рамках цього проекту розпочато комісійне обстеження шкіл для аналізу та оцінки організації дитячого харчування, а також вивчення рівня задоволеності учнів і батьків шкільними обідами.

Також, із впровадженням карантину і неможливістю для дітей відвідувати школи, перша леді взяла участь у підготовці телевізійного формату уроку з української мови для учнів п’ятих класів у межах національного проекту «Всеукраїнська школа онлайн».

«Карантин – це необхідний захід для здоров’я та безпеки кожного з нас. І я ще раз прошу українців дотримуватися його правил та залишатися вдома. Але карантин – це не канікули. І він не має стати на заваді доступу наших школярів до якісних знань. Тож дивимося «Всеукраїнську школу онлайн» та продовжуємо залишатися вдома з користю», – закликала українців Олена Зеленська.

Зеленська зустрічалася із головою представництва ЮНІСЕФ в Україні Лоттою Сільвандер, приділяла  увагу досягнення та викликам у сфері захисту прав українських дітей, виступала на відкритті XIV Конгресу педіатрів України.

За ініціативою першої леді Олени Зеленської український уряд схвалив приєднання України до міжнародного «Партнерства Біарріц» зі встановлення рівності жінок і чоловіків.

10 грудня минулого року дружина президента у своїй промові на третьому Українському жіночому конгресі звернула увагу на позитивні зміни, які вже відбулися у сфері покращення становища жінок в українському суспільстві, але побачила перспективу поступу вперед.

«Перш за все, ми говоримо про майбутнє українців та українок, про сім’ї, яким має бути комфортно поєднувати кар’єру з особистим життям, про необхідність створення дружнього до дітей суспільства з відповідною інклюзивною інфраструктурою, кімнатами сім’ї та дитини. Безбар’єрний простір – це, крім того, забезпечення гідних умов життя для людей з інвалідністю, де гендерна складова також має бути врахована», – підкреслила перша леді.

У кінці лютого під час відвідин «Мистецького Арсеналу» дружина президента зустрілась із послом Німеччини в Україні Анкою Фельдгузен. Жінки обговорили можливі варіанти співпраці України й Німеччини у рамках «Партнерства Біарріц».

Проте, на ці ініціативи неоднозначно відреагували окремі верстви населення. Опоненти стверджують, що влада своїми ініціативами хоче кинути виклик традиційним цінностям. На їхню думку, наступним кроком після навчання дітей принципів рівності жінок і чоловіків та боротьби за права жінок неодмінно стане запровадження в Україні… третьої статі та всебічна пропаганда гомосексуалізму.

У рамках всесвітньої кампанії «16 днів активізму проти ґендерно зумовленого насильства» дружина президента взяла учать у відкритті виставки, присвяченої українцям, які стали жертвами насильства, але зуміли розірвати порочне коло.

Перша леді наголосила на тому, що важливим є подальше збільшення кількості притулків – шелтерів – для постраждалих від насильства.

Цього року під патронатом Олени Зеленської Міністерство соціальної політики запустило національний call-центр, де реагуватиме на дзвінки жінок і працюватиме у співробітництві з поліцією, соціальними службами і психологами.

«Чотири цифри, покликані врятувати життя. Хочу, щоб кожен з нас запам’ятав цей номер. Як 101, 102 чи 103. 1547 – номер національної гарячої лінії з протидії домашньому насильству. Гаряча лінія працює в цілодобовому режимі на всій території України», – написала Зеленська на своїй сторінці в Instagram.

Програма першої леді передбачає також підтримку паралімпійців і розробку інклюзивної інфраструктури у містах України. Зеленська ініціювала велику розмову з українцями про безбар’єрність.

Мета проекту – зрозуміти, з якими саме бар’єрами найчастіше стикаються українці. Для цього на сайті bf.gov.ua стартувало всеукраїнське онлайн-опитування, яке триватиме два місяці.

На тлі пандемії коронавірусу на активізації уваги до лікарів Зеленська взяла участь у соціальній кампанії Міністерства охорони здоров’я України «Підтримую лікарів», вона зателефонувала Анастасії, фельдшеру з Житомирщини і подякувала за роботу.

Окрім того, у січні 2020 року указом президента, до складу ради Мистецького арсеналу ввели дружину президента Олену Зеленську. Під час візиту до США Олена ініціювала проект зі створення українськомовних аудіогідів у найбільших музеях світу. Судячи з напрямків її роботи та ініціатив, перша леді, таки, вжилася в цей образ і доволі впевнено використовує свої можливості.

Головну перевагу свого статусу Олена формулює так: «Першу леді чують. У дружини президента є можливість спілкуватися з тими, хто наближений до влади. Перед першою леді чиновники не зачиняють двері. Я не політик і не маю права втручатися у роботу президента, але стати посередницею між людьми і владою, щоб остання почула перших, можу й хочу».

Зіркові скандали

Не обійшлося за цей рік і без скандалів. Якщо відверто, вороже налаштованих хейтерів Олена Зеленська отримала, по-замовчуванню, – усіх ворогів свого чоловіка. За нею і слідкували прискіпливіше, і критикували безжальніше.

Усе почалося напередодні другого туру президентських виборів. Тоді ще майбутня перша леді потрапила в базу «Миротворця» – через те, що у 2014-му в своєму Facebook перепостила публікацію з російського ресурсу LifeNews, де українцям пропонували за винагороду видавати інформацію про пересування української армії.

Після того, як скандал набрав обертів, Олена Зеленська написала в Facebook пост з поясненнями. Вона розповіла, що не знала технічних нюансів соцмережі – коли користувач намагається зробити «репост репоста», публікується початковий пост, без коментаря того, хто репостить.

«Тому що Facebook може не показати підводку, а саме посилання – залишити. Не знала, та й не до цих знань було в ті дні. Ми всі були в шоці від того, що відбувалося у нас в країні. Від того, що відібрали Крим. Це не вкладалося в голові! Було страшно, що починається війна. Тоді зі мною вперше сталося те, що з багатьма з нас відбувається зараз. Я прокидалася і засинала з Facebook. Чий пост я репостила – вже не згадаю. Когось з друзів», – пояснила Зеленська, після чого її видалили з бази «Миротворця».

Гучним та недовготривалим вийшов і скандал із нерухомістю. Деякі ЗМІ повідомляли, що Олена Зеленська у 2013 році придбала елітну квартиру в Лівадії нібито менш ніж за половину ринкової вартості, тобто за 163.893 доларів (1263 долари за квадратний метр, тоді як у 2012 році квартири в ЖК «Імператор» в Лівадії продавалися за ціною від 3500 до 4000 доларів за квадратний метр).

Реагуючи на цю інформацію, в прес-релізі команди Зеленського повідомили, що нерухомість у Криму була придбана дружиною Володимира Зеленського за ринковою ціною у квітні 2013 року, до незаконної анексії Криму, відповідно до чинного законодавства України.

Зазначається, що через незаконну анексію Криму Росією родина Зеленських ніколи не користувалася цією нерухомістю, а договір купівлі-продажу нотаріально був зареєстрований у Києві. Крім того, ця квартира була офіційно задекларована кандидатом в президенти Володимиром Зеленським відповідно до чинного законодавства України.

У прес-службі наголосили, що родина Зеленських має намір користуватися цією нерухомістю лише після обов’язкового повернення Криму Україні.

Ще була ситуація із італійською віллою, яку Володимир Зеленський не вніс у свою декларацію кандидата. 15-кімнатний маєток за кілька хвилин ходи від моря, за інформацією «Слідство.Інфо», коштував шоумену майже 4 млн євро. Він розташований у тосканському курорті Форте-де-Мармі – улюбленому місці російських олігархів.

Після другого туру виборів дружина президента Олена Зеленська заявила: «Я не знаю, це наша вілла чи ні, кілька разів ми там відпочивали. Спочатку ми її орендували, потім якимось чином компанія її придбала, але з того часу ми там вже не були. Вже три роки ми туди не їздили». Зрештою, в оновленій декларації вже будучи президентом, Зеленський вписав цю віллу.

Далі стався Оман. Практично протягом усього січня він не зникав з інфопростору. Зеленського помітили 5 січня у столиці Оману Маскаті, де він перебував на відпочинку з сім’єю. І оприлюднили фото. Офіс президента підтвердив, що глава держави вирушив із сім’єю за власні кошти чартерним рейсом. Водночас у повідомленні йшлося про «зустрічі на вищому рівні». Зрештою, голова ОП Андрій Єрмак повідомив, що переліт президента України Володимира Зеленського до Оману і проживання у готелі було здійснено за рахунок його дружини Олени.

Неодноразово Олені діставалося у соцмережах через постійну присутність поряд із президентом тодішнього голови ОП Андрія Богдана. Однією з історій став відпочинок Олени Зеленської в Одесі. ЗМІ повідомляли, що Зеленська відпочивала на пляжі в Одесі. За день туди приїхав і президент – він відвідав фестиваль «Ліги сміху» і запостив фото на пляжі з Богданом. Користувачі почали дивуватися, чому глава ОПУ проводить поруч із Зеленським більше часу, ніж його дружина. Втім, перша леді заявила, що фото на пляжі робила саме вона. Однак її на фотографіях не видно.

Із соцмережами в Олени Зеленської теж не все так просто. За три дні у січні Зеленська встигла відновити свою сторінку в Facebook, зникнути з соцмережі і згодом відновити акаунт.

До першої публікації на Facebook користувачі соцмережі залишили понад 9 тисяч коментарів, переважно негативних і навіть образливих. В результаті сторінка Зеленської зникла з Facebook. Але згодом відновилася.

Перепало Олені Зеленській і під час візиту в Японію. Перша леді з’явилася на інтронізації імператора Нарухіто, яка проходила в Токіо, в довгій сукні лимонного кольору і рукавичках. Саме колір вбрання дружини президента України обурив тих, хто знайомий з етикетом країни висхідного сонця.

У коментарях до знімків, опублікованих в Instagram-акаунті Зеленської, одна з користувачок написала, що представники закордонних делегацій не повинні одягати вбрання жовтого кольору на офіційні заходи в Японії, так як це поганий тон і говорить про неповагу до імператора.

Але Олена тоді відповіла, що перед візитом її команда була ознайомлена із протоколами щодо вбрання, і проблем із сукнею не було. А вже у листопаді вона вирішила продати скандальну сукню на аукціоні, а кошти спрямувати у фонд «Таблеточки».

За рік Олена Зеленська вжилася у роль першої леді України, визначилася із напрямками своєї роботи. Вона менше стала підпадати під критику. Користувачі у соцмережах діляться на два табори: затятих ненависників Володимира Зеленського, які разом з ним зневажають і його дружину. Та на тих, хто розуміє: Зеленська скоріше навіть заручниця своєї ролі і не відповідає за усі фейли свого чоловіка. А прискіпливо коментувати зовнішність жінки – це взагалі нерозумна справа.