«Рекрут.ua»: як журналіст Чубашев перевтілювався у спецпризначенця

499
фото: Олексій Чубашев, для BitukMedia

Кілька років тому на Військовому телебаченні України з’явився проєкт військового журналіста Олексія Чубашева «Рекрут.ua». Тоді журналіст намагався перевтілитися у спецпризначенця, але він навіть уявити не міг, що на нього чекає.

Відтоді минуло три роки, і Олексій здобув неабиякий досвід та зняв чотири сезони: про військових Сил спеціальних операцій, десантників, морпіхів та снайперів.

Надихнув українського журналіста на такий експеримент Баер Гірллз — колишній британський військовий, у якого не склалася військова служба і він пішов у медійне виробництво.

«Це основний «виживальщик» на планеті. Він багато працює в кадрі і коли я дивився його відео, думав про те, як це круто», — говорить Чубашев.

Якраз тоді він побачив відео з селекції Q-Course (НАТОвська система підготовки військовослужбовців Сил спеціальних операцій).

«Я дивився і розумів, що на обличчях у тих людей піт, страждання, біль, щастя – неймовірний спектр емоцій. Але всі ці обличчя були приховані, бо це спецпризначенці. Я подумав, що це можна все показати. Звернувся до свого товариша, який тоді був у прес-службі ССО. Сказав йому: «А чому б військовому журналісту не показати це все?». Він передав мою пропозицію керівництву», — пригадує Олексій як все починалося.

Згодом відбулося обговорення із представниками ССО майбутньої передачі і розпочалася зйомка.

фото: Олексій Чубашев, для BitukMedia

«Цей проект ми робили, щоб показати селекцію на Q-Course як нову систему підготовки. Перший сезон «Рекрута» — це така собі інструкція. Для того, щоб показати це якісно, мала бути людина в кадрі. А, оскільки тих, хто планує служити в ССО ми не можемо показувати з відкритими обличчями, в кадрі був я», — говорить Чубашев.

Про те, як переборювати відчай, опановувати себе у критичних ситуаціях та розривати рамки у своїй свідомості, Олексій Чубашев розповів спеціально для BitukMedia.

(Щоб подивитись відео — дочитайте статтю до кінця)

Робота над «Рекрутом» виховує стан постійної бойової готовності

Сьогодні Олексій Чубашев значно впевненіше себе почуває у зйомках проєктів про різновиди військ і їхні спеціалізації. До того ж, судячи з відгуків і кількості переглядів на youtube, четвертий сезон «Рекрут.ua» має неабияку групу шанувальників.

фото: Олексій Чубашев, для BitukMedia

А от найскладнішим для журналіста виявився перший сезон.

«По–факту, коли ми робили перший сезон, просто скористалися можливістю яка нам випала. Ми не знали, що робити і як. А на сьогоднішній день, якби знову заїхали на селекцію, — це був би кардинально інший продукт», — говорить він.

Перший сезон був важкий і у плані зйомок, бо, як зізнається Олексій, він не був тоді готовим до таких фізичних навантажень, і плані постпродакшину. Журналістові довелося самому писати сценарій, самостійно монтувати, розшифровувати інтерв’ю.

«Але, згодом мої муки побачили мої цивільні друзі, вони долучилися своєю потужною командою (режисер, режисер монтажу, літредактор і диктор) і ми зробили крутий сезон. Стасу, Петру, Мар’яні і Богдану я безмежно вдячний. Це була топова команда!» — говорить Олексій.

фото: Олексій Чубашев, для BitukMedia

Він також додає, що перший сезон найбільше змінив  його фізично: «До цього я не бігав більше, ніж на 5 кілометрів. Під час зйомок я зрозумів, що зовсім не вмію бігати і почав бігати по 10 кілометрів. Згодом перейшов на кардіотренування — біг не на дистанцію, а на час».

«Робота над «Рекрутом» виховує стан постійної бойової готовності. Ти постійно до всього готовий – по формі, по снарязі і зараз я по зброї готовий», — говорить журналіст.

Ще Олексій жартує, що на зйомках першого сезону, часом здавалося, ніби до журналіста могли і поблажливіше ставитися, натомість, його «нагородили» повним комплектом навантаження і емоцій.

«Та, зрештою, щоб це був за курс для ССО, якби його пройшов звичайний журналіст», — підсумовує Чубашев.

фото: Олексій Чубашев, для BitukMedia

У другому сезоні, зізнається, що не було нічого складного, а у третьому журналістам допомагали, коли вони говорили, що потрібно для хорошого кадру, чекали скільки потрібно, поки вони встановлять камери.

«Але я всюди бігав з хлопцями, копав, повзав. Та час від часу робив це трохи більше, ніж вони, коли доводилися знімати кілька дублів».

«Щодо снайперів, то я ж проходив цей курс у дещо прискореному темпі, тому іноді було так, що я до обіду вивчаю балістику, після обіду – топографію, вночі стріляю, а ще через дві години вночі здаю топографію.  Якщо у мене щось не виходило, зі мною проводили індивідуальні заняття. Але ніхто не підлаштовував нічого навмисно. Якщо тобі потрібно влучити — влучай».

фото: Олексій Чубашев, для BitukMedia

Зараз вже є чотири сезони, команда виросла у плані продакшину – у них з’явилися додаткові камери і коптер, разом із людино, яка професійно ним літає.

«У нас з’явився інший режисер монтажу — Влодко, який монтує, відверто, краще, ніж я. Наш сценарист Фарид, який відчуває драматургію, краще, ніж я. На майданчику працює мінімум три оператори — Єгор, Данило і Юра. Ці люди з бойовим досвідом. Окрема розмова наш режисер Ростик — людина, яка і знімає, і літає, і в силу свого медійного досвіду, відповідає за якість і високий рівень продукту», — говорить Олексій, який також відзначає і свій особистий прогрес, людини, яка працює в кадрі.

До військових потрібно було втертися у довіру

Щодо реакції військових на зйомки, Олексії, говорячи про перший сезон, називає її «пеклом». Зазвичай військовослужбовці не надто довіряють журналістам. Особливо одразу. Особливо ті, хто у служить у Силах спеціальних операцій.

фото: Олексій Чубашев, для BitukMedia

«Нам не вірили, не довіряли. Мої оператори дізнавалися про те, що буде якась двіжуха, вже тоді, коли відбувалася двіжуха, — говорить Олексій. – Було так: «Блін, а чому ми не знімаємо? Бо нам ніхто нічого не сказав». Військові переймалися, щоб ми не «злили» інформацію іншим, щоб ми не зняли нічого зайвого, чи можна біля нас матюкатися…» — згадує Чубашев.

«Найприкріше, коли тебе, разом із іншими кандидатами, підривають о третій ночі, ти качаєшся годину-півтори, дивишся по сторонам, а камери ніде немає – «Для чого я це все роблю, якщо цього ніхто не побачить», — сміється Олексій. – Сенс не у тому, щоб покачатися, а у тому, щоб зняти крутий продукт. Але вибору в мене не було. Вирішив бути, як всі – качайся».

фото: Олексій Чубашев, для BitukMedia

Але знімальна група жила разом з усіма, Олексій повністю вжився в їхній побут  і через це виникла довіра, поступово вдалося завоювати авторитет.

«Знаєш, як то буває з військовими: «Мене не знімайте, я секретний», а потім: «Я пам’ятаю, там фотік був, можеш фотки поскидати?», «Так ти ж сказав, ти секретний», — сміється Олексій.

Згодом знімальна група вийшла на те, що їх були раді бачити і радо приймали. Хоча, і негатив від військових теж був. Дехто називав хлопців «піарниками» і «показушниками». Але,Олексій вважає, що без цього неможливо і зазначає, що більшість військових і цивільних глядачів розуміють навіщо вони це знімають і як потрібно це показувати.

Якщо у випадку агресії з кожного вікна  вивалиться 308 калібр, то вже ворогу буде складніше просуватися

Цільовою аудиторією свого проєкту Чубашев здебільшого називає військових. Селекцію до ССО не можуть проходити цивільні громадяни, тому, розраховано було, що «Рекрут» у чомусь допоможе військовослужбовцям.

фото: Олексій Чубашев, для BitukMedia

«Але, разом з тим, — говорить Олексій, — я знаю і цивільних молодих хлопців, які подивилися «Ректур» і вирішили підписати контракт з ССО, пройшли селекцію, відслужили і ССО і зараз перевелися в «Альфу».

Олексій навіть отримав дані, що після виходу першого сезону «Рекруту» кількість бажаючих, які подавалися на цей курс подвоїлася. Говорить що відчуває велику відповідальність за свою роботу саме через це.

Другий сезон про десантників – це прямий рекрутинг цивільних до Десантних штурмових військ.

фото: Олексій Чубашев, для BitukMedia

«Ми розповідаємо про те, хто такі десантники і чому варто бути десантниками. Третій сезон, по морпіхам, також розрахований здебільшого на цивільних, бо ми розповідаємо про те, що військові і так знають. Ми рекрутингували цивільних до служби у Морській піхоті», — говорить Чубашев.

Четвертий сезон про снайперів більше заточений на військових, оскільки тільки вони можуть проходити навчання у колі снайперів ЗСУ.

фото: Олексій Чубашев, для BitukMedia

«Але він зроблений настільки якісно і цікаво, що його із задоволенням дивиться і цивільна аудиторія. І вже знову з’явилися люди, які вирішили зв’язати своє життя зі військом, щоб бути снайперами, яких вони побачили», — додає журналіст.

Він відзначає, що сезон про снайперів має глобальну мету – популяризацію високоточної стрільби. Щоб займатися високоточною стрільбою, не обов’язково служити у ЗСУ, але таке вміння, все одно, —  це підвищення обороноздатності країни.

«Якщо у випадку агресії з кожного вікна  «вивалиться» 308 калібр, то вже колоні ворога буде значно складніше просуватися», — зауважує Олексій.

В кожному сезоні було щось особливе

«В першому сезоні я офігів від того, що може мій організм – добу бігати, не спати, не їсти. Я був вражений від того, наскільки сильно не розкриваю потенціал свого організму, наскільки мій організм живучий.

У другому сезоні найцікавішим був стрибок з парашутом. Я сам його уклав і сам з ним стрибнув. Того дня треба було стрибати і вдруге. Перший раз як стрибаєш, то не розумієш, що відбувається, ти просто виходиш добровільно з гелікоптера на висоті 800 метрів, а під тобою Google maps.

фото: Олексій Чубашев, для BitukMedia

У третьому сезоні  найцікавішим були гори і море. П’ятиденний перехід морем – ще той досвід і я не готовий його повторювати.

Найбільше мене змінив четвертий сезон і снайпінг. Дуже мене захопила високоточна стрільба. Ну, і для мене, як для гуманітарія, цей сезон виявився складним у плані математики – вирахування, множення. Проблем з геометрією не маю, добре уявляю траєкторію, але порахувати в голові – це складно», — такі основні враження залишилися у військового журналіста після зйомок.

фото: Олексій Чубашев, для BitukMedia

Зізнається, що справді страшних моментів не було, проте, траплялися і моменти відчаю, наприклад, коли Олексій загубився вночі в лісі.

«Але мозок у критичний момент починає працювати інакше і ти сам не розумієш, як він забезпечує твоє виживання», — каже він.

Ще одним цікавим моментом Чубашев відзначає появу російського корабля в морі, під час зйомок третього сезону.

«Ти з одного боку думаєш: «Розслабся, все буде добре, не топитимуть вони вас», а з іншого боку: «Блін, а якщо будуть? Хто знає, що в цих г***баних мос**лів в голові?» А в тебе ні озброєння, нічого. Є просто характер і навіжені морпіхи, яких навіть захочеш вбити, та не зможеш. І я».

фото: Олексій Чубашев, для BitukMedia

І, до речі, сезон з морпіхами допоміг Олексієві побороти страх води, який завадив пройти випробовування стрибком у воду в першому сезоні.

«Коли ти в морі, на хвості в тебе невідомо хто з невідомими  намірами, ти, як в мисці з водою – берега не видно,  є твій корабель і той інший. Думаєш: «Та, що ці мої переживання?» Сам собі кажеш, що все буде нормально. В мене так і минула фобія води. Коли в Грузію прийшли на базу і чекали, поки добудують табір в горах, я одразу стрибнув у басейн, глибиною у 2 метри і поплив», — розповідає журналіст, пояснюючи, що раніше йому обов’язково потрібно було відчувати дно.

Найголовніший урок, який Олексій Чубашев виніс для себе за усі сезони «Рекруту»: «Ти сам собі встановлюєш межі і сам собі говориш, що ти можеш і чого не можеш. Ти не можеш рухатися вперед тільки якщо ти сам собі про це сказав».