Мурали у містах: краса, символізм чи приверненя уваги?

204

У 2015 році масово почали з’являтися українські мурали у Києві. Для їх створення запрошували художників з Бразилії, Австралії, Польщі, Іспанії, Франції та України.

Це мистецьке захоплення швидко ширилося країною і тепер чи не у кожному місті є свої прикрашені будинки. Масштабні вуличні картини все частіше з’являються в обласних центрах. Мурали, графіті, рядки з віршів українських поетів і цитати зі світової літератури зустрічаються практично на кожному кроці.

Однією з функцій муралів є прикраса одноманітного простору типової забудови міст – житлових масивів, індустріальних районів, а також навіть центральних вулиць. Великі кольорові малюнки на однакових будинках вносять свій колорит, комфорт і різнобарв’я в райони міст.

Деякі художники вважають, що мурали можуть і повинні привертати увагу до важливих питань, які потребують рішення, або вже вирішені. А також, аби нагадати, наприклад, історію, чи за що варто боротися.

Якщо раніше з’являлися повідомлення про неоднозначну реакцію місцевих мешканців на ті чи інші зображення, то зараз люди із зацікавленістю та захопленням спостерігають за тим, як прикрашаються їхні будинки і міста.

Мурали – різножанрові, різнобарвні й різнотематичні.

Раніше BitukMedia публікувало кілька цікавих місць в Україні, де можна відпочити цього літа. Але після перегляду цих муралів, вам захочеться об’їздити всю країну в пошуках цієї краси.

Складно навіть сказати, що це найгарніші, оскільки муралів в Україні стало так багато, що навіть обрати декілька неможливо. Тож, лише деякі з тих, які красуються у наших містах.

Історія,  постаті

У Києві на вулиці Велика Васильківська 111/113, неподалік від станції метро «Палац «Україна», є мурал, присвячений бою під Крутами.

Мурал Симон Петлюра прикрашає бічний фасад п’ятиповерхового житлового будинку в Солом’янському районі Києва на вулиці Зої Космодем’янської, 18.

Мурал «Михайло Грушевський» на вул. Січових Стрільців, 75 у Києві – був намальований у листопаді 2015 року компанією Kailas-V, яка спеціалізується на стріт-арт проектах. Створення портрету було приурочено до 150-ліття видатного українського історика, політика та першого президента України Михайла Сергійовича Грушевського.

Австралійський стріт-арт художник Гвідо ван Хелтена  довідався про Лесю Українку. Тоді ж прочив вірш видатної української поетеси під назвою «Конвалія». Поєднання життєвої історії поетеси та її вірш надихнули художника на створення ескізу муралу, який став би подарунком для міста. Приїхавши до Києва, Гвідо категорично відмовився приймати до нього будь які правки: на малюнку повинна була бути поетесса та саме ті квіти.

У різні періоди свого життя поетеса жила на вулиці Стрілецькій: спочатку у домі №26, а згодом ще рік – у будинку під номером 15, тож на малюнку письменниця ніби дивиться на місце, де вона мешкала.

Образ знаменитого гетьмана України Павла Скоропадського відображений на фасаді 4-поверхової будівлі біля залізничного вокзалу. Вибір персонажа творцями пояснюється тим, що Скоропадський був першим, хто провів українізацію армійського корпусу в воєнні роки. Також він зробив переворот в столиці, поваливши УЦР.

До 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка у Харкові створили його мурал. Він став одним з найбільших за площею муралом в Україні – розташований на стіні 16-поверхівки біля Жасмінового бульвару. Площа малюнку складає 570 кв. м. Автор – Іван Крамський з творчої групи Kailas-V.

Мурал із портретом Сергія Нігояна, активіста Євромайдану, який першим загинув під час протистоянь на вулиці Грушевського. Робота виконана португальським художником Александре Фарто, більш відомим у світі урбаністичного мистецтва під псевдонімом Vhils. Портрет розташований на будинку в сквері Небесної Сотні.

Портрет ще одного героя Небесної сотні Романа Гурика є у Івано-Франківську на одному із будинків, що на вулиці Мазепи, неподалік початку вулиці Романа Гурика. Під портретом є надпис: «Ти станеш людиною тільки тоді, коли признаєш, що робиш помилки». Автор роботи Роман Бончук розповів, що під час процесу до нього завітав їжак. За збігом обставин, друзі кликали Романа «йожик», повідомляє Франик.

Україна, патріотизм

Художник Жюльєн Маллан відвідував Україну у рамках фестивалю «Французька весна». В якості основного образу свого муралу він обрав українську ляльку-мотанку, котру побачив на виставці у Києві. Цей мурал можна побачити у Харкові, на вул. Полтавський шлях, 114.

Дівчина-українка на малюнку — символічне відображення духу і відродження України. Це все передає мурал який створили Джуліан Малланд і Олексій Кислов у Києві за адресою вул. Сергія Гусовського, 10/8.

Кілька українських муралів є в Івано-Франківську:

На створення муралу з козаком авторів надихнув фільм «Пропала грамота». Саме тому образ козака ніби порушується через необдумані вчинки, а грамота вислизає з рук.

Художників Оксану Парцей та Ірину Клицюкну на створення муралу надихнула Революція гідності. На величезному малюнку зображені два янголи, що простягають над Сходом та Заходом України жовто-блакитний стяг, тим самим єднаючи державу.

На муралі на вул.Тролейбусній,4 зображена жінка минулого з елементами прогресивного сучасного. У своїй картині художники гармонійно поєднали автентичну красу, жіночу ніжність та інтерактивність сучасних технологій.

На одній з багатоповерхівок Кам’янського з’явився мальовничий мурал із зображенням прекрасної української дівчини з немовлям. Це результат нового творчого проекту відомого місцевого художника Тимура Левченка. Хлопець створює на вулицях міста справжні шедеври, на його рахунку безліч красочнихрісунков на фасадах міських будівель, сірих парканах і похмурих стінах. Прототипом стала українська військова і активістка Маруся Звіробій.

В Дніпрі городяни можуть помилуватися муралом на вулиці Старокозацькій, 38. На ньому зображена українка, одягнена в традиційний костюм. Дівчину прикрашає багате намисто і вінок з національних символів – соняшників і калини. Автор роботи говорить, що вона присвячена осені.

«Запальний танок» так називається мурал в Кам’янці-Подільському і присвячений подіям на Майдані.

На Мануіловськлму проспекті, 8 у Дніпрі зображений патріотичний мурал зображає козацьку чайку з гербом на вітрилах.

Одним з навідоміших в Україні є мурал із зображенням вчительки української мови і літератури школи №6 Авдіївки Марії Марченко на стіні пошкодженого в результаті обстрілів дев’ятиповерхового будинку в Авдіївці (Донецька область). Автором муралу є австралійський художник Гвідо Ванхелден.

Екологія, зміни в житті

Авторка з Коста-Ріки Матa Рудa розповідає, що робота «Шилодзьобка» в Одесі просякнута екологічним підтекстом. Мурал натякає на людей, які доклали руку до руйнування морської екосистеми, але все ж здатні на позитивні зрушення.

Також в Одесі є портрет дівчини, який складається із поєднання частин обличчя різних рас. Мурал несе у собі послання миру та єдності, покликаних об’єднати всіх жителів планети.

У Дніпрі на муралі автор Ілля Кудіненко зобразив кулика-довгонога, занесеного до Червоної Книги. Птах знаходиться на межі зникнення і гніздиться в Слов’янському орнітологічному заказнику «Приозерний».

Київський мурал «Зміна клімату» присвячений проблемі глобального потепління у світі.

Мурал «Переправа» у столиці присвячений темі охорони навколишнього середовища і привертає увагу громадськості до проблем екології в Україні та поза її межами. Зображений мурал на стіні будівлі СЕС (санітарно-епідеміологічної служби).

У Дніпрі є мурал, на якому зображено портрет дівчинки, яка сидить на іграшковому будинку. Будинок обплітають трава і дерева. На муралі є напис: “Дім – це не там, де ти живеш, а там, де тебе розуміють”. Ця дівчинка – збірний образ усіх переселенців.

На яскравому природному тлі, виконаному в традиційному етнічному стилі, зображена барвиста рукавичка з крашанками, всередині якої «зігрівається» безліч людей. Символізує картина єднання жителів Маріуполя з усіма, хто постраждав від війни на Донбасі.

Японський художник Міязакі Кенске малював цей мурал разом із дітьми, які пізнали на собі війну. Рукавичка прикрашає маріупольську школу №68.

Абсракція, внутрішній світ

Унікальний мурал у Вінниці на вул. Оводова складається із багатьох частинок, кожна з яких розповідає свою неповторну історію. Героїня малюнку — дівчинка, що поринає у власні мрії, серед яких і образ Вінниці.

Іграшка-пружинка свого часу була надпопулярною, а тепер нею мало хто цікавиться. Зобразивши її між двох рук всесвітньо відомої фрески, автор муралу у Львові на вул. Чорноморській, 3, відобразив циклічність та швидкоплинність життя.

Кошеня, що виходить із тіні на світло — алюзія на перші слова вірша Тарковського «Метелик в госпітальному саду» – це мурал у Дніпрі на вул. Короленка, перед фасадом підстанції «Славута».

«Пан Дніпра» та «Пані Дніпра» на ж/м Сонячний. Образ дівчини-українки з малюнку є збірним і символізує достаток, затишок та благополуччя. Чоловічий персонаж — це символ козака, хазяїна власної землі.

Харківський мурал на проспекті Людвіка Свободи, 58 став рекордним муралом в Україні. Арт-об’єкт являє собою величезне панно, на якому намалювали п’ять маленьких китів і одну велику касатку. Рекорд зафіксований, як найбільша загальна площа муралу-триптиха.

І на останок ще трохи прекрасних муралів з різних міст України. Тому що, наша країна варта, аби ми нею подорожували і пізнавали.