Код нації: світові зірки у вишиванках

985
Елла Річардс
Американська модель, онука легендарного гітариста The Rolling Stones Елла Річардс

Сьогодні в Україні відзначають Всесвітній День вишиванки. Українцям це свято стало по-особливому любим, адже вишиванка для нас ніколи не була звичайним одягом. Це код нашої нації, наша кров і наше значення.

«Щоб була у кожного, як кров у венах», — так  ми пишемо про своє вбрання.

Перші вишивки мали здебільшого релігійний зміст і оберігали своїх власників від зла. Існували особливі вишиванки для релігійних ритуалів та святкових подій. Наприклад, дітям при народженні дарували вишиту сорочу, як оберіг від злих духів.

У нас в Україні на вишиванки звертають увагу, ми говоримо компліменти один одному про красу вбрання, обираємо за вишивкою і її значенням – у кожному регіоні свої символи і значення. Кілька років тому, одягнувши вишиванку у Португалії. Була здивована, що на неї не так звертають увагу, як вдома. Проте, зараз українське національне вбрання знову набирає популярності у всьому світі.

Як відомо, першим новатором, який поєднав вишиванку зі світським піджаком, був Іван Франко. У 19-му столітті він почав поєднувати вишиванку з європейським костюмом і започаткував своєрідну моду. Сучасники згадували: «Де б він не з’являвся, неодмінно привертав увагу своїм піджаком та вишиваною сорочкою поміж пишних комірців та краваток». На 20-гривневій купюрі письменник зображений у своєму улюбленому стилі.

Іван Франко

У кінці 19 століття про український традиційний одяг заговорила вся Європа, яку важко чимось здивувати. В 1876 році Олена Пчілка видала альбом українських вишивок. Українські орнаменти зачарували тамтешніх модниць, а в самій Україні розпочалися перші наукові дослідження вишивки.

Сьогодні українські дизайнери успішно експортують вишиванки за кордон, де такий вид одягу дуже сподобався і світовим знаменитостям. Зараз елементи української вишиванки використовують у своїх колекціях визнані у світі модельєри та модні доми – Жан-Поль Готьє, Джон Ґальяно, Gucci, Valentino, Dolce & Gabbana. А в 2015-му американський Vogue опублікував статтю, в якій назвав українську вишиванку одним з головних трендів сезону.

Колекція Valentino весна-літо 2015

Нині дизайнери експериментують із тканинами, кольорами, візерунками та цікавими деталями, які доповнюють та осучаснюють старовинне вбрання. Сьогодні вишиванки вдягають не лише під класичну спідницю чи брюки. Етноодяг підбирають під шорти, джинси чи як окремий елемент – туніку.

Не лише українські зірки, яких досить звично побачити у вишиванці, люблять покрасуватися в оригінальному одязі, а й навіть світові зірки полюбили українське вбрання. У період проведення Чемпіонату Європи з футболу в 2012 році в Україні Мадонна купила собі українську вишиванку. У вишиванці були помічені Демі Мур, Джонні Деп, Міла Йовович, Ума Турман, Холлі Беррі, Кейт Мосс, Енн Хетуей, Лана Дель Рей, Майк Тайсон, Адель, Різ Уізерспун, Ніколь Кідман, Сандра Буллок, Джекі Чан, Діта фон Тіз, Міла Куніс та інші.

Джонні Депп
Адель
Демі Мур
Демі Мур
Джекі Чан
Джордан Данн
Діта Фон Тіз
Діта Фон Тіз
Кейт Мосс
Кетті Холмс
Кетті Холмс
Кетрін Зета-Джонс
Кетрін Зета-Джонс
Клаудія Шиффер
Лана Дель Рей
Міла Куніс
Міла Куніс
Міла Куніс
Гейден Панеттьєр
Майк Тайсон
Джим Моррісон
Джим Моррісон
Джим Моррісон
Ніколь Кідман

Різ Візерспун
Різ Візерспун
Різ Візерспун
Сандра Буллок
Річард Бренсон
Річард Бренсон
Тейлор Свіфт
Сталоне і Шварцнеггер
Сальма Хаєк
Холлі Беррі

Біллі Айліш / фото прес-служба каналу «Україна»

Дженніфер Лопес
Метью Белламі лідер гурту Muse
Енн Хетевей
Міла Йовович
Нік Вуйчич
Олівія Вайлд