Історії українців, які вплинули на мистецтво і стали легендами за життя

211

Прізвища цих людей настільки популярні у світі, що їхнє українське походження може не просто здивувати, а вразити. Мовляв: «Українці? Справді? Та ви збожеволіли!»

Проте, це чиста правда. Наприклад, найуспішніший голлівудський режисер, сценарист, продюсер має українське коріння. Всесвітньо відомий американський митець — лемківського походження. Геніальний художник, який народився в Києві, але за його національність ведуть боротьбу три країни. Ще один художник, життя і творчість якого нероздільно пов’язані з Україною. І культовий психолог 20 сторіччя,роботи якого вивчають у цілому світі, також з України.

BitukMedia продовжує серію публікацій про видатних українців, яких знає увесь світ і якими точно мають пишатися на Батьківщині.

Стівен Спілберг

«Мої предки родом з України», – любить повторювати Стівен Спілберг.  Він — триразовий лауреат премії «Оскар», режисер і постановник культових фільмів «Щелепи», «Іншопланетянин», «Список Шиндлера», «Врятувати рядового Раяна», «Лінкольн», а також серії фільмів про археолога Індіану Джонса і двох фільмів «Парк юрського періоду». Продюсер культової трилогії науково-фантастичних фільмів «Назад у майбутнє».

Стівен Спілберг

Сам Стівен народився у США, в місті Цинциннаті, штат Огайо. Та його дід та бабуся з боку батька: Шмуель Шпільберг та Рівка Чечік емігрували до Америки з Кам’янець-Подільського. А дід по лінії матері – з Одеси. Він виховувався у родині російськомовних євреїв.

У 2006 році, коли Спілберг приїхав до Одеси, вперше ступивши на території України, промовив: «Нарешті я на рідній землі». Подорож до Києва та відвідування Бабиного Яру надихнули режисера на зйомки фільму “Список Шиндлера”.

Спілберг під час зйомок фільму «Список Шиндлера»

Окрім того Стівен Спілберг пов’язаний з Україною ще через те, що його сестра Ненсі брала участь в гуманітарній допомозі дітям Чорнобиля. У фільмі Спілберга «Війна світів» події нападу прибульців починаються з аномалій в Україні. У 2006 році разом з Віктором Пінчуком Стівен Спілберг продюсував документальний фільм Сергія Буковського «Назви своє ім’я»/Spell Your Name про події Голокосту.

Свій перший фільм 11-річний Стівен зняв на 8-міліметрову камеру, яку позичив у батька. Вітальня будинку Спілбергів була переобладнана в кінозал для друзів і сусідів. Зйомки першого фільму обійшлися Стівену приблизно в 50 доларів, але він зміг вернути їх, бо квитки у домашній кінозал були платними, а також завдяки саморобному лимонаду. У шкільні роки у Спілберга було прізвисько «людина-кінокамера».

Стівен Спілберг

У Каліфорнії він двічі намагався вступити до кіношколи при Університеті Південної Кароліни. Двічі його не взяли, бо вважали, що він «надто бездарний». Стівен таки зміг вступити в Каліфорнійський університет, але лише заради того, щоб не вирушити воювати до В’єтнаму. Навчання Спілберг швидко закинув і продовжив знімати свої короткометражки. Лише у 2002 році, через 37 років від моменту вступу, режисер офіційно закінчив університет і отримав ступінь бакалавра.

Стівен Спілберг на зйомках фільму «Секретне досьє»

На сьогоднішній день Спілберг – найкасовіший режисер і продюсер всіх часів і народів.

Енді Воргол

Його ім’я – це синонімом комерційного поп-арту. Він дизайнер, скульптор, письменник, видавець журналів, продюсер, режисер, родоначальник ідеології «homouniversale» (людина універсальна). Енді Воргол, справжнє ім’я якого Андрій Варгола, найбільш визнаний і значний художник двадцятого століття.

Енді Воргол

Він народився 6 серпня 1928 року в місті Піттсбург (штат Пенсильванія, США), в сім’ї емігрантів першого покоління, Ондрея та Юлії Варголів, вихідців з лемківського села Микова, яке на той час було в складі Австро-Угорщини, а зараз це територія Словаччини. У пошуках роботи спочатку переїхав батько. Пізніше до нього приєдналася й дружина.

Коли Енді було вісім років, мати, заощадивши кошти з власного заробітку, придбала для нього дитячий кінопроектор і хлопчик проекціонував чорно-білі зображення дитячих історій-коміксів на стіну. Він любив читати журнали про кіно, а в 12 почав колекціонувати фотографії кінозірок.

Навесні 1948 року, наприкінці третього курсу, Воргол влаштувався на неповний робочий день до художнього відділу найбільшого в Піттсбурзі універмагу, виконувати оформлення вітрин. Зі спогадів самого Енді, його начальник, Ларрі Воллмер, який раніше працював у Нью-Йорку, справив тоді на нього неабияке враження.

Після переїзду до Нью-Йорка, Енді Воргол працював ілюстратором у фешн-виданнях «Vogue», «Glamur», «Harper’s Bazaar». У 1960-х роках темою картин Воргола стали американські продукти, наприклад консерви фірми Кембелз і пляшки з-під Coca-Cola. У 1963 році Воргол придбав будівлю в Мангеттені, дав їй назву «Фабрика» і тут поставив на потік створення творів сучасного мистецтва.

Енді Воргол

У цей період художник також створив низку портретів відомих діячів американської масової культури, співпрацював із зірками: Мерилін Монро, Елізабет Тейлор, Джимом Моррісоном, Майклом Джексоном, Джоном Ленноном, Елвісом Преслі…

Загалом Воргол створив 10 тисяч робіт. Найдорожчою роботою Воргола стала картина «Вісім Елвісів», яку восени 2008 року продали більш як за 100 мільйонів доларів.

Вісім Елвісів

Окремою ділянкою творчості Енді Воргола було проектування конвертів для грамофонних платівок. Загалом впродовж життя Варгол створив 69 конвертів до музичних альбомів. Більша частина творчої спадщини Енді Воргола, понад 8 тисяч об’єктів, зберігається в його музеї у Піттсбурзі.

Казимир Малевич

Його картина викликала найбільший резонанс у світі – «Чорний квадрат», але він став першим художником у світі, що проголосив домінування кольору в мистецтві.

Казимир Малевич

Казимир Малевич народився у Києві. Його батько був поляком, директором цукрових заводів, мати – українкою з Полтавщини, домогосподаркою.

Хоча більшу частину свого життя Малевич провів у Росії, у своїй автобіографії він називав себе українцем. Усе життя Казимир Малевич усіляко підкреслював, що його художнє бачення світу сформувало українське село. Цей факт підтверджують і мистецтвознавці, що досліджують творчість художника.

Попри те, що художник є однією з найбільш впливових фігур у мистецтві ХХ століття, він не мав професійної освіти. Вся його освіта — це школа у Пархомівці Харківської області, де його навчали грамоті і аграрній справі.

«Три жінки на дорозі», К. Малевич 1900 рік

Казимир Малевич не лише всесвітньовідомий художник, чиї роботи експонуються у провідних музеях світу і продаються за десятки мільйонів доларів. Він був викладачем і філософом, який написав за своє життя не менше текстів, ніж картин і повторював, що «перо гостріше за пензель і глибше проникає в мозок».

Малевич створив філософію супрематизму, безпредметного мистецтва, виступаючи проти реалістичності у живописі. Він пропонував не робити копію того, що вже і так існує.

Де серп і молот, там смерть і голод, К. Малевич

Казимир Малевич – єдиний український художник, у творчості якого відбився Голодомор 1932-1933 років. На малюнку олівцем, відомому під назвою “Де серп і молот, там смерть і голод”, зображені три фігури, риси обличчя у яких замінені на серп і молот, хрест, труну.

Ілля Рєпін

Він народився поблизу Чугуєва, Харківської губернії. Акварельні фарби до дому Рєпіних уперше приніс двоюрідний брат Іллі Юхимовича — Трохим Чаплигін. Як згадував згодом сам художник, його життя змінилось у той момент, коли він побачив «оживання» гарбуза: чорно-біле зображення, розміщене в дитячій абетці, раптом набуло яскравості та насиченості. З цього дня ідея преображення світ за допомогою фарб вже не полишало хлопчика.

Автопортрет, І. Рєпін

У 1855 батьки віддали одинадцятирічного Іллю на навчання в школу топографів — ця спеціальність, пов’язана зі знімальними та креслярськими роботами, вважалась у Чугуєві престижною. Згодом Рєпін пішов учитися іконопису в майстерню Бунакових.

Чугуївські іконописці мали заслужену популярність. Крім ікон і розписів церков, вони виконували і світські замовлення, насамперед портрети. Всього цього навчався й Рєпін.

У 1863 році Рєпін вирушив підкорювати Санкт-Петербург, фарбував дахи, екіпажі, навіть відра. Паралельно вступив до малювальної школи Товариства заохочування художників, де на талановитого юнака звернув увагу художник Крамской. З другої спроби Рєпін вступив до петербурзької Академії мистецтв, яку закінчив, отримавши золоту медаль, шість років стажувався в Парижі.

«Українка біля тину», І. Рєпін, 1876 рік

Упродовж всього життя Рєпін постійно звертався до українських мотивів. Він зображав українських жінок, вечорниці, козаків. Плідність живописця вражаюча — Ілля Юхимович подарував світові сотні полотен, написаних в жанрі реалізму. Зв’язок із рідним містом, Слобожанщиною і Україною Рєпін зберіг до кінця життя, а українські мотиви посідали одне з визначних місць у творчості художника.

Запорожці пишуть листа турецькому султанові, І. Рєпін

Абрагам Маслоу

Абрагам Маслоу – американський вчений, відомий у всьому світі. Його вважають засновником гуманістичної психології, а його піраміду потреб знають у цілому світі. Наукову спадщину Маслоу вивчають в університетах, досліджують і використовують у своїй роботі психологи, економісти, маркетологи, соціологи, філософи, історики. А от своїм коріння Абрагама Маслоу – з України.

Абрагам Маслоу

Його батьки мешкали в Києві. Родина була незаможною, тато працював бондарем, виготовляв із дерева діжки, барила тощо. Рятуючись від єврейських погромів, влаштованих чорносотенцями, Самуїл і Роза втекли закордон. Доля закинула у США.

У дитячі й підліткові роки Абрагам багаторазово ставав жертвою цькувань із боку однокласників за свою зовнішність. Він зростав дуже закмнутою, невпевненою в собі, закомплексованою людиною. Щоб якось подолати проблеми, поринув у заняття спортом, а потім наукою. Проте саме завдяки наполегливій самоосвіті він здобув надзвичайно глибокі, ґрунтовні знання. Закінчив Університет Вісконсину в місті Медісон, ставши спеціалістом із психології.

Піраміда Маслоу

У 1954 році світ побачила його головна праця – “Мотивація і особистість”. Саме там він сформулював ієрархічну теорію потреб, пізніше відому, як “піраміда Маслоу”.

На думку Маслоу, кожна людина має жити в гармонії із самим собою і займатися тим, чим вона хоче й може займатися.

Раніше BitukMedia  писало про  українських мандрівників, які підкориоли світ тав про українських політиків на найвищих посадах у інших країнах, а також про українських винахідників, які змінили світ.