Ілон Маск: від “жовтих сторінок” до ракет і боротьби з коронавірусом

694
Vzglyad

Поширення пандемії коронавірусу в США відбувається по тій же експоненті, що і в Італії – щодня хворіють все більше і більше людей. Проте американці сподіваються як на свою медицину, так і на співвітчизників, які завоювали світовий авторитет своїми майже революційними винаходами, здатними допомогти протидіяти вірусу. На таких, як наприклад, Ілон Маск.

Американський інженер, підприємець та інвестор Ілон Маск (Elon Musk) завдяки своєму розуму і завзятості зумів не тільки заробити мільярди доларів, але й потрапити до числа найвпливовіших людей світу.

З початком пандемії Маск пообіцяв, що його компанії поставлять 1000 апаратів для штучної вентиляції легенів (ШВЛ) і 250 тисяч масок N95 для лікарень США.

Як розповів телеканалу MSNBC американський онколог доктор Єзекіїль Емануель (Dr. Ezekiel Emanuel), ці апарати є одними з найбільш важливих засобів для вирішення ситуації з COVID-19 у США (як і в інших країнах). І готовність компаній Маска виробляти їх мала б значно полегшити ситуацію.

До того ж, публічно висловлена Маском готовність переорієнтовувати власне виробництво на безкоштовне виготовлення медичного обладнання – і це на фоні фінансової кризи – спонукає долучитися до боротьби з коронавірусом і інших бізнесменів.

Початок великого шляху Маска: перші “жовті” сторінки в інтернеті

У 1995 році Маск вступив до аспірантури Стенфордського університету, але через два дні пішов, вважаючи, що потрібно вкладати сили в розвиток інтернету і створити свою інтернет-компанію. Його ідея – “у кожного повинна бути можливість знайти найближчу піцерію і пояснення, як до неї дістатися”. Фактично, він вигадав уже звичні нам гугл-карти, де можна знайти найближче “що завгодно”, раніше за створення самих цих карт.

Для цього Ілон Маск написав програму Global Link, яка об’єднала бази даних з карт і бізнес-довідника, і почав пошук інвестицій у проєкт.

Але потенційні інвестори йому відмовляли – Маску з братом і другом довелося жити в офісі, щоб не розоритися. Брати використовували один комп’ютер: вночі на ньому програмували, а вдень запускали сервер. Інтернет працював через дешевий модем і комутатор, але пізніше вдалося домовитися з провайдером, який містився офісом нижче: брати просвердлили отвір у стіні, щоб провести кабель по сходах прямо в офіс провайдера.

Як тільки сайт Global Link був запущений, Ілон Маск винайняв трьох співробітників для продажу програми в торгових центрах. Зниження витрат до мінімального рівня допомогло отримувати прибуток навіть із невеликих замовлень, що виглядало привабливо для інвесторів.

Global Link вижила і поступово розширялася, пропонуючи компаніям платне розміщення на карті. У 1996 році фонд Mohr Davidow Ventures погодився інвестувати близько $3 млн в обмін на основний пакет права власності. Назву компанії змінили на Zip2, а замість Ілона Маска генеральним директором став досвідчений бізнесмен Річард Соркін. Маск зберіг місце виконавчого віцепрезидента і технічного директора.

Під управлінням Соркіна Zip2 почала розширятися і пропонувати свою платформу газетам, щоб ті складали локальні версії своїх друкованих видань для інтернет-передплатників.

Одна з основних функцій, яку Zip2 розробила для газет, – онлайн-версія “Жовтих сторінок” з посиланнями на списки магазинів і керівництва. Також Zip2 розробила для преси налаштування персоналізації, календар та електронну пошту. Слоганом Zip2 став “We Power the Press”.

PayPal: як Маск переніс гроші в інтернет

Після успішного завершення історії з Zip2 у березні 1999 року Маск разом із колегами заснував компанію X.com – найбільшу дебетову електронну платіжну систему, про яку ви напевно чули, але під іншою назвою (вона змінила “ім’я” у 2001 році) – PayPal. PayPal дозволяв людям передавати одне одному гроші, буквально пересилаючи їх електронною поштою. Сервіс миттєво став одним із найбільш популярних інструментів оплати на інтернет-аукціонах, у першу чергу, на eBay.

Маск любить підкреслювати, що на просування і рекламу PayPal не витратили ані цента. Клієнтів ловили «вірусним» способом. Користувач відправляв кому-небудь гроші, вказавши адресу електронної пошти, але отримати їх можна було, тільки підписавшись на PayPal.

Адресату разом із грошима приходив лист: “Привіт, якщо ти хочеш отримати ці гроші, просто заведи аккаунт (А ще ти отримаєш іще 10 доларів зверху)”.

Малий бізнес та індивідуальні підприємці, які не мали можливості приймати кредитки як засіб оплати, були в повному захваті від нового сервісу.

У жовтні 2002 року компанію продали eBay за нечувані тоді $ 1,5 млрд. Скільки з виручених від угоди коштів дісталося нашому герою, залишається тільки гадати.

SpaceX Ілона Маска: успішний приклад приватної космонавтики

У травні 2002 року Маск заснував свою третю компанію – SpaceX. Вона є приватним розробником серії ракет-носіїв і комерційним оператором космічних систем. А вже у грудні 2008 року аерокосмічне агентство NASA підписало з компанією контракт на суму 1,6 мільярда доларів на 12 запусків носія Falcon 9 і космічного корабля Dragon до МКС як заміни кораблів Space Shuttle після припинення програми їх запуску у 2011 році.

За твердженням самого Ілона, великий вплив на нього справив цикл науково-фантастичних романів “Фундація” та погляди її автора Айзека Азімова на освоєння космічного простору як розвиток і збереження людського буття.

«Астероїд або супервулкан може знищити нас, а до того ж, ми схильні до ризиків, які ніколи і не снилися динозаврам: штучно створений вірус, випадкова поява мікроскопічної чорної діри в результаті фізичного експерименту, катастрофічне глобальне потепління або яка-небудь ще невідома на сьогодні технологія може припинити наше існування. Рано чи пізно наше життя повинне вийти за межі цієї синьо-зеленої кульки – або ми вимремо»,
– зауважив Ілон Маск.

В одному з інтерв’ю Ілон зізнався, що заснування SpaceX було для нього величезним ризиком. Адже на той час він вклав усі свої гроші в ці компанії, і вони або принесли б йому шалений успіх, або лишили б без цента в кишені. Тоді він навіть не мав грошей, аби орендувати собі житло, тому ночував у друзів на підлозі або ж на заводі, повністю занурившись у роботу.

Основні досягнення SpaceX

 • перша ракета-носій з рідинними двигунами (Falcon 1), яка вивела корисне навантаження на навколоземну орбіту – 28 вересня 2008 року;
 • космічний корабель Dragon, успішно виведений на орбіту і повернений на землю (SpaceX COTS Demo Flight 1) – 8 грудня 2010 року;
 • перший приватний корабель, пристикований до МКС (SpaceX COTS Demo Flight 2/3) – 25 травня 2012 року;
 • запуск супутника (SES-8) на геоперехідну орбіту – 3 грудня 2013 року;
 • перша в історії посадка першого ступеня на землю, виконана після виведення корисного навантаження на навколоземну орбіту – 22 грудня 2015 року;
 • перша успішна посадка першого ступеня ракети-носія Falcon 9 на морську платформу Autonomous Spaceport Drone Ship – 8 квітня 2016 року;
 • перший запуск і посадка використаного ступеня ракети-носія Falcon 9 – 31 березня 2017 року;
 • перший успішний запуск і посадка використаних ступенів надважкої ракети-носія Falcon Heavy – 6 лютого 2018 року. Тепер це – найпотужніша з нині існуючих ракет-носіїв (здатна доставити на низьку навколоземну орбіту до 64 тон вантажу);
 • перша приватна компанія, яка відправила космічний корабель з можливістю безпечно доправляти людей у космос (Crew Dragon Demo-1) – 2 березня 2019 року;
 • перша приватна компанія, яка автономно пристикувала космічний корабель до Міжнародної космічної станції (Crew Dragon Demo-1) – 2 березня 2019 року;
 • перше повторне використання головного обтічника – 11 листопада 2019 року.

При цьому всі креслення SpaceX викладені у відкритому доступі і не запатентовані. Коли батька-засновника запитали, чому він так чинить, Маск цілком серйозно відповів: «Нашими основними конкурентами є держави, тому залучення до відповідальності порушника патентного права виглядає… проблематичним».

Але Маск сказав не все: в космічній гонці тепер беруть участь не тільки країни. Приватні компанії й раніше виробляли ракети, але здавали їх замовнику – державі, яка і виводила їх на орбіту. Тепер цю схему зламали: послуги продає приватник.

Несподівано для всіх, коли надія на швидке освоєння космосу була майже втрачена, космічна гонка отримала друге дихання – тепер це гонка приватних компаній за прибутком!

Tesla Motors: електромобілі Маска перевернули автомобільний ринок

Паралельно із SpaceX Маск запустив ще один свій проєкт під назвою Tesla Motors. Він завжди пропагував ідеї чистого довкілля та зберігання електроенергії, і створення електромобілів було одним із ключових кроків на шляху до поліпшення екології й підвищення безпеки на дорогах.

«Я вважаю, що всі види транспорту повинні перейти на електроживлення… Іронія для мене полягає в тому, що винятком із цього є лише космічні кораблі. Шляхів в обхід третього закону Ньютона немає», – говорить Маск.

За словами Маска, коли ми спалюємо паливо природного походження на ТЕС і переробляємо цю енергію на електрику, її використання в електромобілі дає на виході приблизно 60-відсотковий ККД від енергії спаленого газу. Коли ж ми спалюємо паливо у двигуні автомобіля, ми використовуємо приблизно 20%.

Tesla Motors – автомобільна компанія з Кремнієвої долини, заснована у 2003 році інженерами Мартіном Ебехардом і Марком Теппінгом. Вони були серйозно стурбовані проблемою глобального потепління і залежністю транспорту від запасів нафти, і дійшли висновку, що людству потрібен новий засіб пересування.

Отож, спеціалізація Tesla була передбачуваною від самого початку – виробництво електромобілів. Однак, запитаєте ви, як Ілон Маск дотичний до цього проєкту? Усе просто: він повірив у цей проєкт і інвестував у нього величезні гроші.

Також він брав участь у формуванні довгострокової стратегії розвитку нової Tesla і проектуванні авто нового покоління. Крім того, Маск увійшов до ради директорів Tesla Motors. Електромобіль Маска – люксовий седан Tesla Model S – розганяється до 100 кілометрів на годину за 4 секунди, перевершує багато бензинових машин ергономікою і безпекою.

Чистий прибуток компанії в четвертому кварталі 2019 року становив 105 мільйонів доларів. У порівнянні з четвертим кварталом 2018 року він знизився на 25%, але компанія прибуткова другий квартал поспіль. Наразі ринкова вартість Tesla перевищує 100 мільярдів доларів.

Головною проблемою електромобілів нині є пункти підзарядки, яких куди менше, ніж бензинових АЗС. Тому основне завдання Маска на сьогодні – розширення мережі станцій обслуговування в США та інших країнах. Ну, а технології Model S Ілон знову виклав у Мережу: користуйтеся на здоров’я!

SolarCity: як «кузени Маска» покрили Америку сонячними батареями

У 2006 році брати Пітер і Ліндон Рів заснували в Каліфорнії компанію SolarCity. Цю ідею їм підкинув кузен, ім’я якого… Ну, ви зрозуміли. Кузен Ілон запропонував братам створити компанію, яка буде розповсюджувати і обслуговувати сонячні панелі, а також будувати станції для зарядки електромобілів. Маск допоміг з організацією старту і увійшов до ради директорів на правах голови.

У 2008 році «Сонячне місто» звернулося до споживачів з привабливою пропозицією: «Ми встановимо вам на дах сонячні батареї, за це ви не заплатите ні цента, а ваші рахунки за електроенергію знизяться але підуть через нас».

Усе просто: компанія здавала домовласникам сонячні панелі в довгострокову оренду так, щоб вартість щомісячних відрахувань була нижчою, ніж щомісячний рахунок за електрику, що постачається місцевими енергетиками. І Америка почала покриватися сонячними батареями. У 2012-му панелі «від кузенів і Маска» були вже найпопулярнішим товаром на ринку зелених джерел енергії.

Ілон побився об заклад з одним із друзів, пообіцявши, що не мине й 20 років, як велика частина енергії, використовуваної на планеті, буде сонячною. І зараз світ упевнено рухається до мети, яку йому поставив Маск.

Вигадати майбутнє і не облажатися

Сам Маск стверджує, що просто багато працює і намагається прислухатися до дружньої критики, а от більшість людей останнім правилом нехтують. Крім того, на організацію його мислення серйозно вплинуло вивчення фізики:

«Ти читаєш речі доти, доки не доходиш до їхньої першооснови, і починаєш мислити, відштовхуючись від неї. Але не мисли за аналогією, чим більшість із нас і займається все життя. Адже мислити за аналогією – значить копіювати інших, і цього цілком достатньо, щоб вижити … Але якщо ти хочеш зробити щось нове, ти повинен починати з першооснов, навіть якщо це приводить тебе до контрінтуїтивних речей – таких, як квантова механіка».

Зараз Маск дав старт своїй космічній програмі що дасть доступ до Інтернету в будь-якій точці землі. Для цього на навколоземній орбіті розмістять близько 12 тисяч супутників,

Проект StarLink, про запуск супутників якого ВitukМedia пише ледь не щомісяця, покладе край інформаційній нерівності. А до того ж створить проблеми країнам з тоталітарним режимом, таким як КНДР, Китаю та Росії.

Повноцінно мережа повинна буде запрацювати в 2024 році. (Втім, після успішного запуску ракетоносія Falcon Heavy реалізація проекту може зрушити на більш ранній термін).