Як пережити карантин без роботи і грошей

1265

Уряд України продовжив карантин по всій території країни – з 3 до 24 квітня. Зупинка карантину відбудеться, за оптимістичними прогнозами,  аж в травні. Відтоді почнеться і часткове відновлення працездатності  населення.

Песимісти ж говорять: карантин може продовжитися до червня, а економічне піке (не лише в Україні, а й всьому світі) – до кінця року.

Як же вижити в умовах карантину – з частковою (чи навіть повною) втратою роботи і, відповідно, фінансування? І що робити, якщо карантин продовжать ще на кілька місяців?

BitukMedia спробувало розібратися.

Місяць без зарплати витримає 15,5% українців

Карантинні заходи впливають на економіку – і це не лише в Україні, а й по всьому світу. В нашій країні проблема виникла не лише з підприємствами, які орієнтовані на експорт чи внутрішній ринок, а й в сфері обслуговування.

Наразі складається враження, що українці ще до кінця не усвідомлюють всіх ризиків і потенційних проблем. Адже перший тиждень карантину супроводжувався хоч і певним переляком, але й мало місце позитивне ставленням до цих обмежень. Тим більше, на перший час у більшості українців були гроші, накуплено продуктів і напоїв; всі тішилися, що з’явився час бути вдома і не ходити в офіс на роботу.

Деякі економічні експерти говорять, що у нас значна частина тіньової економіки, ми навіть не бачимо зараз реальну ситуацію. Разом з тим, мало хто в Україні має заощадження, на які можна прожити 3-6 місяців – переважно українці живуть «від зарплати до зарплати».

За інформацією соціологічної платформи Gradus, у 57% людей грошей вистачить максимум на місяць карантину. Три-чотири місяці без роботи матимуть змогу прожити тільки 5,5% українців, а півроку без зарплати витримає 2% населення.

gradus.app/uk/

А отже мине ще тиждень і гроші закінчаться. Та й не відомо, чи буде робота взагалі. В результаті виникнуть питання як сплатити комунальні послуги або за що купити елементарні продукти.

«У нас виникне декілька мільйонів безробітних, бо масово закриваються малі і середні підприємства, багато людей, які повертаються з-за кордону, так званих «заробітчан», які не мали роботи тут і знайти не можуть, але мусять себе якось працевлаштувати. Країна не матиме надходжень від «заробітчан», як це раніше було. Минулого року це було близько 13 мільярдів доларів, цього року буде мінімум в половину менше. Падіння ВВП по цьому року прогнозують від 5 до 15%, залежить від того, чи буде прийнята програма МВФ, чи ні. Викликів величезна кількість, реакція уряду відсутня», – розповів BitukMedia колишній міністр інфраструктури України Володимир Омелян.

За його словами, влада в державі має усвідомити, що бюджет існує завдяки бізнесу. І якщо бізнес працює і наповнює бюджет податками – економіка розвивається добре, в інакшому випадку – не буде фінансів для соціально захищених статей.

Карантин нищівно вдаряє по пересічним громадянам і доходам малого та середнього бізнесу. На сьогодні у нас тисячі людей, які опинилися без доходів.

«І навіть коли уряд відмінить карантинні заходи, частина з цих бізнесів «не збере пожитки», – вважає економічний експерт Борис Кушнірук.

Проте, він додає, що поки паралізована діяльність країни, варіантів щось зробити – мало.

«Коли все завершиться, необхідно буде робити сукупність кроків, які дозволили б поступово виходити країні з кризи», – додає Кушнірук.

Помилки, які треба виправляти

Володимир Омелян переконаний, що з самого початку влада України зробила дві помилки. Спочатку, заборонивши в’їзд і виїзд з країни для усіх, а не лише для іноземців.

«Це спричинило хаос, українці кинулися повертатися в Україну, іноземні авіакомпанії перестали літати, тисячі українців застрягли десь, платили величезні гроші для повернення додому, держава сплачувала кошти, щоб оплатити чартерні рейси», – говорить Омелян.

Зупинка будь-якого сполучення всередині країни теж була помилкою. Цей крок дуже сильно вдарив і по бізнесу, оскільки обмеження стосуються і вантажних перевезень.

За статистикою, у нас 70% мешканців не покидають межі свого району. Найбільша кількість захворювань – через приїжджих із-за кордону, а  не внутрішнє поширення хвороби.

«Тим більше, що із літаком з Уханю вийшла ціла епопея – натомість 100 тисяч українців з різних країн повернули без жодних карантинних застережень, відпустили додому під особисте зобов’язання», – нагадав екс-міністр.

Розвинені країни «заливають» економіку грошима

За прогнозами експертів, економіка деяких країн сповільниться, потім впаде до кінця року, але згодом відбудеться різкий ріст. Наразі західні країни і Китай розуміють як виживати – вони починають друкувати гроші і «заливати» ними економіку.

Так, США «вливає» в свою економіку зараз близько 2 трильйонів доларів, Польща – 50 млрд євро, Німеччина – сотні мільярдів євро. Вони намагаються зробити так, щоб бізнес не банкрутував, щоб люди не були звільнені, а просто пересиділи кілька місяців і повернулися до роботи.

Український шлях

Україна ж поки діє хаотично в ситуації, яка складається.

«Наразі в нас зберігається аграрний сектор, – вважає екс-міністр інфраструктури Омелян. – Але тут треба бути обережними, щоб з зерном не вийшов ефект, як з масками: коли ми все вивезли, а самим не було. Всі інші наші галузі конкурентно неспроможні».

Від продовженого карантину найбільше постраждає сектор послуг, ресторани, туризм, а також транспорт, особливо авіаперевезення. За оцінками деяких економістів, за перші два тижні карантину втрата ВВП складатиме від 2,4 до 3 процентних пунктів річного ВВП.

Якщо обмеження не продовжаться, ВВП України в 2020 році скоротиться на 0,6 – 1,5%. Це буде перший рік таких фінансових втрат з часів війни і кризи 2014-2015 років.

За словами Омеляна, одним з варіантів виходу з ситуації може бути збільшення ліміту по зовнішньому боргу. І з нинішнього ліміту в 100 млрд грн. піднятися до 200-300 млрд грн. Зовнішні запозичення можна вкинути в економіку.

Це варіант, але так само – величезна проблема, бо це кредит: гроші, які потрібно буде повертати з відсотками.

Омелян переконаний, що в української держави є ресурс для допомоги  громадянам. Наприклад, за рахунок коштів, які не повернуті державі з боку власників приватних банків. Або після наведення порядку на митниці і в податковій системі – які складають ще  половину бюджету України.

«Уряд мав би оголосити податкові і кредитні канікули. Важливим питанням залишається питання підписання договору з МВФ. Якщо ми його не підпишемо, то увійдемо в стан дефолту і в нас буде Венесуела. Якщо ж ці три моменти будуть зроблені, то ми вистоїмо, інакше можуть бути масові заворушення», – вважає Омелян.

Економічний експерт Борис Кушнірук також застерігає про можливість народного невдоволення і цілковите ігнорування норм карантину – оскільки необхідно виживати і утримувати сім’ї та сплачувати орендоване житло.

Також він наголосив, що головним завданням залишається не тільки вийти з карантину, а й відновити економіку.

Як людям вижити без зарплати

Через пандемію коронавірусу українська економіка ще мінімум місяць проведе на суворому карантині. Працювати продовжать тільки продуктові магазини, банки, промислові підприємства і критична інфраструктура. Решта працівників бізнесу залишаться вдома. Компанії, які не можуть налаштувати віддалену роботу персоналу, зупиняться. Сфера товарів і послуг скоротиться.

В пошуках рішення як вижити, коли не зрозумілі терміни повернення на роботу і відновлення заробітків, можна спробувати елементарні речі.

Наприклад, зменшити на період кризи витрати на дорогі речі, обмежити свої забаганки навіть в продуктових магазинах. Як кажуть: не купуйте їжу, коли голодні чи в поганому настрої.

Також перегляньте свої онлайн підписки (телебачення, інтернет, різні програми, курси) – можливо, не все вам потрібно саме зараз.

Але такі поради не рятують від панічних думок – «що ж буде далі, скільки я витримаю без нових надходжень». Тим більше, уже зрозуміло, що багато традиційних сфер вмиратимуть.

Тому багато хто заговорив про перекваліфікацію і пошук роботи онлайн. Щоправда, для людей, які все життя працюють руками, перекваліфікуватися, наприклад, в IT-шника дещо важко. Експерти ж радять максимально включитися в ситуацію і шукати роботу на аутсорсі.

Але зазначають, що насправді неможливо дати якусь одну конкретну пораду одночасно для сотень тисяч людей, які залишилися без роботи. Проте, чи не єдиним виходом із ситуації, яка склалася, є тимчасова перекваліфікація.

«Порадити щось дуже важко, враховуючи, що паралізується вся активність. Все залежить від активності кожної людини і від того, в якій мірі кожна людина має бажання боротися за себе. Наприклад, один мій знайомий з бармена на час карантину перейшов на роботу в супермаркет», – говорить Кушнірук.

«Ті, хто хоче хоч щось робити і заробити, їм доведеться шукати інші сфери послуг, в яких зможуть працювати. Але це – суто в індивідуальному порядку», – додає він.