«Бізнес – школа для жінок – ВПО»: повірити, що жінка може все

135

У червні цього року ГО  «Елеос-Україна» за сприяння Посольства Литви в Українi розпочала  проєкт «Бізнес-школа для жінок-ВПО» у Києві та Харкові. Що дає цей проєкт та куди рухаються жінки з тимчасово окупованих територій, розповідають  самі учасниці та програмна директорка «Елеос-Україна» Олена Танасійчук.

Шість років, як українці дізналися на власному досвіді, що таке війна. Шість довгих років ми вимовляємо це слово «ВПО» – вимушено переміщені особи. Але насправді, мало хто знає, як живуть ці люди, про  що вони мріють та чим займаються поза рідним домом.

«Сучасне українське суспільство, яке переживає наслідки анексії Криму та втягнуте у військовий конфлікт на Сході України, має знаходити шляхи підтримки внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які втратили надію «перебути війну та повернутися додому» і ще більш активно шукають постійну роботу чи замислюються про самозайнятість», – говорить програмна директрока ГО «Елеос-Україна» Олена Танасійчук.

Крім того, в ситуації глобальної економічної кризи та пандемії коронавірусу, перед кожним з нас особливо гостро постає питання отримання додаткової освіти, перекваліфікації, яка здатна допомогти поліпшити добробут українців. Загалом, в Україні станом на лютий 2020р. налічувалося 1 млн 439 тисяч 965 ВПО. При цьому, згідно опитування Міжнародної організації з міграції (МОМ) спільно з Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та ВПО й Міністерством соціальної політики України у станом на липень 2019 р., 80 відсотків ВПО, котрі шукають роботу, – це жінки.

Створити власний бізнес

Для того, аби підтримати жінок-ВПО, кримських татарок, допомогти створити власний бізнес та здобути економічну незалежність, і був створений проєкт «Бізнес-школа для жінок-ВПО».

«Через навчання та стимулювання  – до відкриття власної справи. Ми залучили фахівців, які доступно розповідають жінкам про те, як будувати бізнес, як прораховуати ризики та наймати співробітників. Також проводимо курс психологічної підготовки. Адже вкрай необхіно розуміти, чи готова учасниця до такого важливого кроку, як власна справа», – розповідає Олена Танасійчук.

Більше сотні жінок-переселенок з Донеччини, Луганщини та Криму зареєструвалися на проєкт. У Києві та Харкові сформували дві групи та, враховуючи карантинні обмеження, розпочали навчання. Організатори довго вагалися, адже пандемія змушує відмовлятися від багатьох заходів та проєктів. І все ж, у червні, учасниці та тренери включилися в роботу.

«Після бізнес-тренінгу я зрозуміла, що мені робити далі. Як будувати свою справу. В голові до цього було багато намішано думок. Але тренер зміг дати потрібну інформацію та доступно пояснити що до чого. Закріпила своє рішення – розширювати бізнес, після психологічного блоку. Коли тобі допомагають зрозуміти, що ти можеш все і навіть більше, то хочеться просто брати і робити», – ділиться враженнями переселенка з Луганська, учасниця проєкту Ірина Ворожейкіна.

«Бізнес-школа для жінок-ВПО» – соціальний проєкт. І допомагає він не тільки відкрити власну справу, а й дає поштовх до розвитку, пошуку нових ідей для покращення якості життя усіх без виключення громадян нашої країни. Ті бізнес-ідеї, які пропонують учасниці – вражають своєю різноплановістю. Хоч усі вони спрямовані і на суспільство, і на окрему людину.

Переселенка з Донецька, Тетяна Болдирєва, переїхала до Харкова з двома дітьми у липні 2014 року, під час активної фази війни. Вона одразу розуміла, що має забезпечувати себе та дітей. Що жити і не рухатися далі – неможливо. До війни жінка займалася фотографією. Була спортивним фотографом. В Харкові не втрачала зв’язку з професією. Але з часом, захотіла робити щось своє і таке, що мотивуватиме та популяризуватиме дитячий футбол.

Бізнес – школа для жінок – це шанс

«Почула про проєкт від «Елеос-Україна», і вирішила, що це мій шанс. Коли потрапила на навчання, то побачила, що не помилилася. Збалансовані тренінги з бізнесу та психології, дали свій результат. Я повірила, що можу і маю йти до  своєї мети. Сробую отримати грант і зробити усе, щоб діти хотіли займатися спортом та гідно представляти свою країну в світі», – розповідає Тетяна Болдирєва.

Учасниці та тренери бізнес-школи відмічають важливий момент проєкту, коли знаходяться люди, які можуть підтримати і сказати «Ти можеш». Адже тікаючи від війни, рятуючи життя своїх дітей, жінки втрачають не тільки дім, друзів, звичний розклад життя, а й роботу, засоби до існування. Держава, на жаль, поки не зовсім справляється з соціальними питаннями, пов’язаними з ВПО. І тут на допомогу приходять неурядові організації, як «Елеос-Україна».

«Я приємно здивувалася, коли дізналася, що бізнес-школу робить церковна організація. Тут рівень довіри виростає в рази. Адже зараз так хочеться стабільності і впевненості, що тебе розуміють і підтримують», – ділиться учасниця проєкту Ірина Ворожейкіна.

Після тренінгів у Києві та Харкові, учасниці, під пильним наглядом менторок, жінок, які вже мають власний бізнес, напишуть свої бізнес-проєкти. Далі буде захист робіт і визначення переможців.

«Переможницям проєкту ми закупимо мінімально необхідне обладнання для відкриття власної справи. Це хоч і невеличкий, проте вагомий внесок у мрію жінок. Це підтримка у першому кроці до успіху, економічної незалежності. Адже наша мета – показати жінкам ВПО, що вони потрібні тут, в Україні, що вони можуть і заслуговують на те, щоб гідно жити. І  для цього наша організація за підтримки Посольства Литви в України, робить усе можливе», – сказала Олена Танасійчук, програмна директорка «Елеос-Україна».

Тож скоро в Україні відкриються нові магазини, майстерні з пошиву одягу, кав’ярні, арт-простори або фотосалони. І все це руками жінок, які починають змінювати світ навколо себе на краще.