9 листопада — День української писемності та мови

38
Фото: Макс Требухов

«Мова — втiлення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любiмо ïï, вивчаймо ïï, розвиваймо ïï! Борiмося за красу мови, за правильнiсть мови, за приступнiсть мови, за багатство мови…» Максим Рильський.

Щороку 9 листопада в Україні відзначають День української писемності та мови. Офіційним святом цей день став у 1997 році, коли Президент України Леонід Кучма.

За православним календарем — це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця – письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі. Дослідники вважають, що саме з Нестора-літописця починається писемна українська мова.

Погляд

Історія походження «солов’їної» — української мови

Історія української мови починається від праслов’янської мовної єдності (до VI століття н. е.). Різні вчені по-різному трактують час виокремлення української мови з-поміж інших слов’янських. Історія її походження та становлення до сьогодні є об’єктом гострих суперечок як суто мовознавчого, так і політичного характеру.

Проте точно з’ясовано, що специфічні мовні риси української мови трапляються уже в пам’ятках XI—XII століттях, що походять з Південної Русі. У цей період сформувалися специфічні українські фонетичні ознаки та виникли характерні лише для української мови лексеми (оболонь, гай, пуща, яр, полонина, гребля, криниця, жито, зоря, жадати, ховатися та ін.).

Назву ж «українська мова» вживали, починаючи з XVI ст., на позначення мови українських земель Речі Посполитої, однак до середини XIX ст. основною назвою мови, що тепер зветься українською, було поняття «руська мова».

Це почало вносити плутанину від моменту приєднання України до Московії та згодом Російської імперії, оскільки росіяни у XVIII ст. стали позначати свою мову схожим прикметником (рос. «русский языкъ»).

Після певного періоду вагань, під час якого мову України намагалися відрізняти від російської за допомогою різних назв, поняття «українська мова», зрештою, поступово перемогло в усіх українських регіонах.

Так, упродовж століть українська мова, як і її носій – український народ, зазнавала суттєвих утисків і заборон з боку різних держав, зважаючи на те, під чиєю владою опинялася Україна. Нині українська мова має державний статус, але зазіхання на неї досі не припиняються.

Тож, варто докладати зусиль, аби українська мова не тільки зберігалася, але й розвивалася. Нею варто розмовляти, писати, послуговуватися будь-де, адже вона наша рідна мова.

kyiv.media

У День української писемності та мови за традицією:

  • покладають квіти до пам’ятника Несторові Літописцю;
  • відзначають найкращих популяризаторів українського слова;
  • заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою;
  • стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Конкурс проводився за підтримки Міністерства освіти та науки та Ліги українських меценатів. Щорічна кількість учасників – понад 5 млн із 20 країн світу.