Нобелівський лауреат дав прогноз розвитку пандемії коронавірусу

159
(Irfan Khan / Los Angeles Times)

Нобелівський лауреат і біофізик зі Стенфорда Майкл Левітт, який правильно розрахував, що Китай впорається з найсильнішим спалахом коронавірусу задовго до того, як це передбачили інші експерти в галузі охорони здоров’я, дав новий позитивний прогноз.

Згідно з його нещодавно опублікованим інтерв’ю в Los Angeles Times, Левітт передбачає аналогічний результат у Сполучених Штатах і в решті світу.

Левітт, який виграв премію 2013 року за розробку складних хімічних моделей розрахунку, каже, що, поки країни продовжують застосовувати безпечні заходи самоізоляції, цифри показують, що вони вже починають відчувати повільні ознаки поліпшення.

Тоді як інші епідеміологи попереджають про місяці чи навіть роки масових соціальних потрясінь і мільйони смертей, Левітт каже, що такий жахливий сценарій не справдиться, особливо в тих районах, де діють розумні заходи соціального дистанціювання.

“Нам потрібно контролювати паніку, – сказав він. – За глобальною схемою “у нас усе буде добре”.

Він почав досліджувати рівень зараження в Китаї ще в січні. Ось що помітив Левіт: 31 січня в країні сталося 46 нових смертей через новий коронавірус. У порівнянні: напередодні було 42 смерті.

Хоча число щоденних смертей зросло, темпи цього збільшення почали знижуватися. На його думку, той факт, що нові випадки виявляються повільнішими темпами, більш показовий, ніж число нових випадків. Це була рання ознака того, що траєкторія спалаху змінилася.

“Думайте про спалах як про гоночну машину, що їде по відкритій трасі. Хоча автомобіль все ще набирає швидкість, він не прискорюється так швидко, як раніше”, – сказав він.

“Це говорить про те, що темпи зростання числа смертей сповільняться ще більше протягом наступного тижня”, – написав Левітт у звіті, який він відправив друзям 1 лютого і який був надзвичайно поширений у китайських соціальних мережах. За його прогнозом, число смертей буде зменшуватися з кожним днем. Три тижні потому Левітт сказав China Daily News, що швидкість росту вірусу досягла свого піку. Він передбачив, що загальна кількість підтверджених випадків COVID-19 у Китаї в кінцевому підсумку складе близько 80 000 чоловік, при цьому загине близько 3250 чоловік.

Цей прогноз виявився точним: за станом на 16 березня в Китаї налічувалося в цілому 80 298 випадків і 3245 смертей. В країні з населенням близько 1,4 мільярда чоловік, де щороку помирає близько 10 мільйонів осіб. Число нових діагностованих пацієнтів скоротилося приблизно до 25 в день. А з середи не було зареєстровано жодного випадку поширення серед населення.

Як повідомляло BitukMedia, президент Національної академії наук України, всесвітньовідомий учений Борис Патон, відмовився знову балотуватися на цю посаду.