Знову у строю: буксир «Яни Капу» відновили після захоплення росіянами у 2018 році

51

Україна відновила боєздатність буксира «Яни Капу», який у 2018 році поблизу Керченської протоки атакували й захопили кораблі РФ.

Про це пише інформаційне агентство Міністерства оборони України «АрміяInform».

Доковий ремонт судна завершили на одному з судноремонтних підприємств України, відновивши його боєздатність — зокрема, провели очищення, дефектування та заміну пошкоджених ділянок корпусу і палуби. Їх також пофарбували.

Майстри відновили системи головного двигуна: газохід, паливні насоси, клапани пожежної системи та компресорів. На буксирі також провели ремонт донно-заборної апаратури, рульового та якірного пристроїв, електрообладнання, внутрішніх приміщень та інші роботи.

Зазначається, що загалом у 2020 році для потреб флоту відремонтували 12 бойових кораблів та катерів, а також 9 суден забезпечення.

Нагадаємо, 25 листопада 2018 року корабельна група ВМС України в складі двох малих броньованих артилерійських катерів «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдового буксира «Яни Капу» здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря. У міжнародних водах у районі Керченської протоки прикордонна корабельна група Російської Федерації в складі кораблів, винищувачів та вертольотів здійснила напад на українські кораблі та, застосувавши зброю, захопила в полон 24 члени екіпажів, троє з них зазнали поранення.

Російський корабель «Дон» двічі таранив український рейдовий буксир «Яни Капу», внаслідок чого було пошкоджено головний двигун, обшивку і леєрну огорожу, втрачено рятувальний пліт.

Українські екіпажі провели в полоні 10 місяців. У травні 2019-го Міжнародний трибунал з Морського права постановив, що Російська Федерація повинна негайно звільнити українських моряків і повернути захоплені катери та буксир.

У вересні Росія передала Україні військовополонених членів екіпажів, а кораблі повернула тільки через місяць, 18 листопада 2019 року, у розбитому та розкраденому стані. 20 листопада того ж року вони прибули в Очаків і стали на ремонт лише після проведення слідчих дій та балістичної експертизи.