Заквітла! На Закарпатті показали найстарішу в Україні плантацію кизилу

9
ukrinform.ua

У селі Черна на кордоні з Румунією кількасот років тому заклали плантацію кизилу – для виготовлення ліків. Вона збереглася й досі.

Про це повідомило Укрінформ.

«Тут майже ніхто не називає цю рослину кизилом. Місцева назва кизилу «деренка». Ідучи на плантацію кажуть, мовляв, ідемо в деренки», — розповів місцевий історик, колишній голова села Черна Василь Івашко.

Величезне насадження, понад 12 га, добре видно звідусіль: жовті кількасотлітні кущі яскраво виділяються на фоні ще сірого лісу. Тому плантація не тільки дивує своєю історією і фактом збереження крізь віки, а й вражає природною красою.

Кажуть, що заклав її у цих землях відомий середньовічний мислитель Бенедикт Ком’яті в часи тодішньої пандемії – Європою ширилася чума, яка косила цілі міста і села. Ком’яті запропонував садити на противагу епідемії суперфуд – кизил та виробляти із нього ліки (за історичними свідченнями, їх виготовляли у вигляді бальзаму).

В посадках кизилу чернянці хазяйнують на повну — збирають ягоди, заготовляють (сушать), продають на ринку – із цього багато сімей виживають.