Стіл Петлюри повернули додому: у Вінниці презентували виставку

6
vinrada.gov.ua

У краєзнавчому музеї Вінниці презентували відреставрований славнозвісний стіл Петлюри – подію присвятити до сторіччя Визвольних змагань (1917-1921) на теренах Поділля.

Про це повідомили у пресслужбі Вінницької облради.

«Пам’ятаю, як у 2018 році було ухвалено рішення про реставрацію столу і для цього вдалося вишукати відповідні кошти. І ось через два з половиною роки ми можемо подивитися на результати. Наш обласний музей отримав дійсно чудовий історичний експонат», — зауважив заступник голови обласної Ради Ігор Івасюк.

За цим кабінетним столом XIX століття, ймовірно, працював Головний Отаман Симон Петлюра під час перебування Уряду Директорії у Вінниці.

У вінницькому музеї стіл Петлюри – із 1965 року. Ймовірно, за цим столом Головний Отаман Симон Петлюра проводив переговори з Маршалком Польщі Йозефом Пілсудським, який 16 травня 1920 р. перебував у Вінниці.

vinrada.gov.ua

Стіл вражає величністю та композиційністю:

  • ніжки у вигляді лежачих левів з відкритими пащами;
  • всю поверхню займає різьблення;
  • підстілля прикрашене різьбою з рослинним орнаментом, геральдичними знаками, грифонами, поясними чоловічими фігурами.

Реставрація відбувалася у Національному науково-дослідному реставраційному центрі України (м. Київ) з листопада 2018 по лютий 2021 року. Здійснив реставраційні заходи завідувач науково-дослідного відділу реставрації по дереву художник-реставратор вищої кваліфікаційної категорії Олександр Закусило.

Майстер зняв старий клей та фарбу, відновив розкішну стільницю, котра відшарувалася. Крім того, реставрував різноманітні різьблення людських фігур і тварин. Оскільки на двох ніжках стола не вистачало левів, реставратор заново їх відтворив в оригінальний спосіб, склеюючи дубові дошки між собою так, щоб утворилася голова тварини. Доповнив втраченими деталями.

vinrada.gov.ua

Тепер відреставрований стіл Симона Петлюри набув свого оригінального вигляду і зайняв чільне місце в експозиції, де облаштовано робочий кабінет військового відомства Директорії.

vinrada.gov.ua