Найсвітліше свято в році: хто такий Святий Миколай і до кого він приходить

96
Фото: facebook.com/St.Mykolay

Сьогодні, 19 грудня, християни відзначають День святого Миколая Чудотворця. Цей день називають одним з найсвітліших і найдобріших свят у році.

Щороку, 19 грудня, діти з самого ранку діти нишпорять в себе під подушками в пошуках подарунків. А дорослі також обмінюються подарунками, тому що кожен з нас, хоч іноді, хоче повернутися в дитинство.

Кращого свята, ніж День святого Миколай, мабуть, і не існує. До того ж, на відміну від багатьох казкових персонажів, Миколай дійсно існував.

Фото: facebook.com/St.Mykolay

Як пише релігійний часопис CREDO, за переказами майбутній святий народився в 270 році нашої ери в місті Патара на півострові Лікія. На жаль, досягнувши повноліття, Миколай втратив своїх батьків. Миколай з дитинства був щедрий, а успадкувавши майно батьків, охоче ним ділився з нужденними.

«Чи не найвідомішим є переказ про те, як він підкинув гроші для посагу трьом дочкам зубожілого шляхтича. Ставши єпископом у місті Міри (нині Дамре), був добрим і щедрим управителем своєї Церкви. Не цурався заступатися за людей перед світською владою: згідно з переказом, св. Миколай особисто подався до імператора Костянтина просити помилування для трьох юнаків, засуджених на смерть».

 Легенди про справжнього чоловіка

Учені, розкривши могилу Миколая, провели низку досліджень. Вони відтворили приблизну модель обличчя та встановили зовнішні риси благодійника. За даними вчених, Миколай мав приблизно 167 см зросту. У нього були чітко виражене підборіддя і вилиці,  карі очі, а шкіра мала оливковий відтінок. Антропологи припускають, що Миколай не вживав м’ясної їжі.

Фото: facebook.com/St.Mykolay

Сьогодні багато хто асоціює святого Миколая з подарунками для дітей, але легенди стверджують, що він дійсно уславився тим, що допомагав нужденним. Ще й робив це потай.

Одна з легенд розповідає про те, що у Миколая був сусід, у якого підростало троє дочок. У ті часи якщо батьки хотіли вдалого шлюбу для своїх дітей, мусили забезпечити їх приданим. Цього чоловік зробити не міг, оскільки мав мало грошей. Миколай, дізнавшись про це, вирішив допомогти йому та вночі підкинув золото до черевиків сусіда.

Фото: facebook.com/St.Mykolay

А вже після смерті єпископа почали ходити легенди про те, що гроші бідним він кидав у димар, а потім вони чарівним чином опинялись у шкарпетках, які сушилися біля вогню.

До того ж, Миколай опікується не лише дітьми, а й студентами, водіями й моряками. Також вважається, що святий береже людей від стихійного лиха.

Святий Миколай – не Дід Мороз і не Санта Клаус

Санта Клаус чи Дід Мороз – це казкові персонажі, які символізують дух Нового Року. А Святий Миколай – це справжня людина, яка жила у другій половині ІІІ століття і до новорічних свят не має стосунку.

Святий Миколай, на відміну від новорічних “дідусів”, є справжнім святим, який своїм життям та благородними вчинками заслужив такий почесний титул.

Після революційних подій другої половини ХІХ ст. на Галичині вирішили створити яскраве дитяче свято. Тому Святий Миколай став опікуном українських школярів. Іванові Франку належить віршований переказ легенди «Чудо з утопленим хлопцем» та одноактова п’єса «Суд святого Николая». У ній постали традиційні персонажі українського миколаївського свята: ангели, помічники святого, опікуни та захисники дітей, і чорти, що намовляють Миколая не давати дітям подарунків.

Фото: facebook.com/St.Mykolay

Згідно з постановою ЦК КПРС від 1937 року, святого Миколая замінили Дідом Морозом, який дарує подарунки на Новий Рік. Проте, на Західній Україні  традиція збереглася.

А от із Санта Клаусом схожостей більше. Історія Санти розпочалась на старому континенті, в Європі. У Нідерландах віддавна святкували День святого Миколая, який називали Сінтер Клаас. Припадав він якраз на 19 грудня. Коли ж європейці почали заселяти Північну Америку, то вони “завезли” туди свої улюблені традиції та свята. Так туди потрапив і Святий Миколай, який з часом почав називатись Санта-Клаусом.

Традиції різних народів

У країнах Західної Європи вважається, що  Миколу чудотворця супроводжує  віслюк, який має сріблясто-сіру шерсть. В Україні ж існує легенда, що святий Миколай протягом усього року слідкує за дітьми, спостерігаючи, чи були вони чемними, а разом із ним приходять ще два ангели і два бісики – і саме вони розповідають Чудотворцю, якого саме подарунка заслужила ця дитина.

Фото: facebook.com/St.Mykolay

У Чехії та Словаччині цього дня ходить переодягнений Мікулаш у сукні єпископа з довгою білою бородою і в супроводі ангела і чорта. Вони обходять будинки в ніч проти 6 грудня (католики всі свята з постійними датами святкують на 13 днів раніше за православних, через різницю між юліанським і григоріанським календарем). Ангел з Мікулашем роздають подарунки, а чорт символічно «карає» неслухняних дітей.

В альпійському регіоні (Австрії, Південній Баварії, Угорщині, Словенії тощо) супутником святого Миколая є Крампус (він же диявол). За легендою увечері 5 грудня Крампус супроводжує святого Миколая, караючи неслухняних дітей і лякаючи їх.

За давньою українською традицією старші господарі села на свято збиралися, щоб зварити пшеничного пива. Влаштовувалася гостина, після якої всі весело з піснями їздили на санях довкола села. Дітям цього дня дарували особливе печиво — миколайчики.

На Харківщині був звичай святкувати триденні Миколині святки, на які варили кутю та узвар, щоб наступного року забезпечити врожай на жито і плоди.

На всій території України влаштовували заздоровні обіди на честь Миколая Угодника з приготуванням ритуального пива й меду.

Існує також казкове повір’я: якщо напередодні свята загадати заповітне бажання, то Святий Миколай його обов’язково виконає. Діти, які вже вміють писати, в листах просять покровителя виконати свої мрії. Адже доброта і віра в чудо здатні зберігати все найдорожче в людині.