Технічні коноплі – цінна екокультура

40

Життя в стилі ЕКО – це не просто новий модний тренд. Життя в стилі ЕКО – нова філософія, ряди якої щодня поповнюють тисячі послідовників по всьому світу. Вона доступна всім і кожному: зірки шоу-бізнесу, голлівудські актори і звичайні люди приєднуються до екоініціатив по мірі своїх сил і можливостей.

Промислове використання і переробка технічних конопель – інноваційне рішення глобальних екологічних проблем. Культивування технічних (ненаркотичних) сортів техконопель набирає популярність в різних країнах світу – від Ізраїлю до Канади.

Промислові коноплі це win-win для економіки і навколишнього середовища. Екологи підтверджують, що універсальність цього виду конопель підносить її над іншими технічними культурами. Вона неймовірно витривала: може виростати всюди, але кращий результат дає в помірному кліматі з високою вологістю. Цикл технічних сортів конопель становить всього лише 120 днів.

Стійка до шкідників і хвороб, вона не вимагає застосування агрохімії при вирощуванні, регенерує землю і залишає значно менший вуглецевий слід, ніж органічна бавовна або нафтопродукти. Сировиною для різних товарів виступають насіння, треста (конопляна солома), листя і суцвіття. Таким чином, коноплі – практично безвідходний продукт.

Масштаби застосування технічних конопель вражають: від паперу до пластику, від харчових продуктів до будматеріалів. З неї можна зробити більше 25 000 видів продукції! Технічні коноплі – це одночасно живильний і корисний суперфуд і косметика, одяг і взуття, біопаливо і будівельний матеріал для будинку.

Де застосовуються технічні коноплі?

Сфери застосування технічних конопель умовно можна розділити на кілька основних.

У ткацькій і текстильній промисловості технічні коноплі активно застосовується для виготовлення волокон, тканин і виробів з них. Максимально придатною частиною для легкої промисловості виступає стебло рослини, що становить близько 65% від загальної сухої маси. Тканини з конопель дихають, не викликають алергії, довговічні, міцні і зручні у носінні.

Виробництво паперу з техконопель в целюлозній промисловості дозволяє зберігати ліси, а коштує дешевше. До того ж, конопляний папір перевершує деревний за якістю, є міцнішим і дозволяє тривалішу вторинну переробку.

Застосування культури як харчового продукту поки ще є одним з основних. Тут її застосовують в дієтичному, вегетаріанському, спортивному харчуванні. «Золоте» за своїм складом конопляне насіння вживаються як самостійний продукт, а також в складі інших похідних продуктів, наприклад, масла. А багату корисними мікроелементами і живильними речовинами макуху з насіння використовують фермери – в якості кормової бази для худоби.

У медицині і фармацевтиці технічні коноплі славляться антисептичними, антиоксидантними властивостями. Вони використовуються для виробництва органічних антибіотичних засобів, препаратів для стимуляції кровотворення і утворення кісткової тканини, а також в боротьбі з рахітом.

Формований і органічний пластик, оздоблювальні панелі, добавка в бетон, що збільшує показники міцності, лакофарбова продукція, пінопласт, наповнювач для ДСП – це надто скромний перелік використання технічного канабісу в будівельній і побутовій промисловості. У Німеччині технічні коноплі використовуються для утеплення фасадів будинків і як основа покриття підлоги. Лідирує в застосуванні конопель в будівельних технологіях Великобританія, де вже більше десяти років працює програма з будівництва будинків з конопляної макухи, висушених рослин і вапна.

І, нарешті, альтернативна енергетика. Технічні коноплі – поновлюваний, екологічний ресурс, який використовується у виробництві біопалива, біодизеля. Тепловіддача пелет технічних конопель менше, ніж кам’яного вугілля, але більше, ніж більшості м’яких деревних культур і торфу. Попіл, що залишається після спалювання конопель, є цінним добривом для сільськогосподарських угідь.