Технічні коноплі, які врятують світ

17
lustration-kz.org

Немає більш корисної і одночасно більш незаслужено забутої рослини, ніж коноплі. Стебло, листя і насіння різних сортів технічних (не плутати з нарковмісною медичною) конопель використовуються практично у всіх галузях промисловості – від парфумерії до машинобудування.

Але сьогодні в усьому світі ця культура переживає друге народження. І для Узбекистану цей фактор – особливо з урахуванням сприятливого для вирощування багатьох сортів клімату – приховує практично необмежені можливості.

Назад, у майбутнє

Промислові коноплі, які вирощуються протягом більше 10 тисяч років, вже давно задовольняли багато потреб людини. Одяг, будматеріали, паливо, надміцні канати – про унікальні властивості цієї рослини людство знало досить давно.

У 1916 році Міністерство сільського господарства США визнало коноплі найбільш рентабельною сільськогосподарською культурою, а в СРСР вона грала таку ж роль в бюджеті країни, як зараз нафта і газ.

Але в кінці ХIX – на початку ХХ століття через різке збільшення видобутку нафти обсяги вирощування технічних конопель по всьому світу почали різко скорочуватися. У результаті з часом ця культура взагалі опинилася під забороною, і уряди багатьох країн просто відмовилися від її культивації.

Якщо для окремих країн Європи зниження посівних площ відбувалося порівняно інтенсивно, то для до- і післяреволюційної Росії коноплі ще тривалий час залишалися однією з економічно важливих і вигідних культур, займаючи порівняно великі площі. При цьому важливу роль грала бідність сільського населення, яке зубожіло через багаторічні війни і репресії.

Вирощування конопель в індивідуальних господарствах було продиктовано необхідністю виробництва білизни, одягу, широкого асортименту виробів побуту, а також використання насіння в їжу як головного джерела рослинних жирів, а побічної макухи – як високобілкового корму для тварин.

У другій половині 60-х років минулого століття коноплі в СРСР висівалися на 245 тис. га: основні площі знаходилися в Україні – майже 75 тис. га, і в Узбекистані, де площі кенафа (один з видів технічних конопель) займали майже 20 тис. га.

У 2000-х роках світ пережив чергову промислову революцію. Повсюдне бажання позбутися від вуглеводневої залежності сприяло розвитку нових, екологічних напрямків. У тому числі – і щодо повернення до забутих технологій. Багато вчених з різних країн актуалізували питання промислового використання технічних конопель.

Сьогодні виробництво натуральних волокон займає 47% від усього виробленого в світі волокна. З них близько 80% припадає на бавовну, 4% – на шерсть і 18% – на інші натуральні волокна, в тому числі і технічні коноплі. І ці обсяги мають щорічний стабільний приріст.

Безвідходне виробництво

Комерційна цінність промислових конопель є винятковою і дуже перспективною. З цієї культури використовується три види сировини: зерно, стебло і листя. Зерно в основному використовується для виготовлення олії та інших харчових продуктів.

Стебло конопель складається з двох частин. На зовнішній периферії є дуже волокниста частина, яка легко розплутується, це – целюлозне волокно. А також є костриця – дуже пориста центральна частина. Волокна активно використовуються для виготовлення тканин. Костриця ж – хороший будматеріал. Після змішування з вапном і водою вона утворює основу для виготовлення надійного ізоляційного матеріалу. Після нескладної обробки її можна перетворити в цеглу.

Квіти і листя становлять інтерес на фармацевтичному, косметологічному і функціональному ринках. У висушеному стані вони можуть використовуватися як інгредієнти для настою трав або як джерело корисних природних речовин в парфумерії та фармакології.

Джерело тепла і захисник лісу

Варто відмітити, що виробництво технічних сортів конопель в промислових масштабах є досить рентабельним і не вимагає надвитрат. У багатьох країнах, наприклад, в Канаді, навіть діють урядові програми з підтримки фермерів і страхування врожаю.

Ще одна з переваг конопель – вона здатна давати високий приріст біомаси – більше 12 т/га, яка характеризується високим вмістом целюлози і використовується для виробництва різних видів паперу. В умовах катастрофічної вирубки лісів по всьому світу цей фактор – далеко не останній аргумент при оцінці доцільності вирощування технічних конопель.

До речі, такий річний приріст біомаси з гектара не дає жодна порода дерев. Крім того, відмова суспільства від використання пластикових пакетів обумовлює необхідність налагодження випуску пакувальної тари. Чому б не з конопляної сировини?

Також конопляна біомаса ідеально підходить для виробництва екологічно чистих утеплювачів, різного виду наповнювачів, композиційних матеріалів в автобудуванні, кострицеплит, будівельних сумішей.

Ця сировина є і відновлюваним джерелом енергії. З неї виробляють паливні брикети (палети), які за теплотворною здатністю дещо поступаються кам’яному вугіллю, але мають невисоку зольність, нейтральний СО2, а самий попіл ще і є цінним добривом.

За більш довгим ланцюгом переробки конопляної біомаси з неї можна отримати біоетанол і біогаз.

Таким чином, промислове вирощування конопель таїть в собі потенціал, який ще тільки належить розкрити. При грамотному використанні нових технологій і можливостей рослини результат може перевершити всі очікування.