Паливо, будівельний матеріал та екологічний одяг: товари з конопель завойовують ринок

286
khersonmasternews.com.ua

«Вижити можна скрізь і в будь-яких умовах, якщо є конопля», – так стверджують світові коноплярі. Мається на увазі не медична, а промислова рослина.

Адже з технічних конопель можна створити десятки різних продуктів – починаючи з мотузок, тканин, і до будматеріалів.

Знищення конкурентів

Ще в 1916 році Міністерство сільського господарства США визнало коноплю найбільш рентабельною сільськогосподарською культурою.

І в СРСР конопля була однією з головних сільськогосподарських культур. Її значення в бюджеті країни дорівнювало сучасному аналогу нафти і газу.

Але в 60-х роках ХХ століття через дії нафтового лобі ця культура опинилася під забороною.

Справа в тому, що з насіння і стебел технічних конопель можна отримувати метанол і бензин. Метанол – високоякісне автомобільне пальне, яке зараз використовують для гоночних машин. При згорянні нафтопродуктів з конопель не виділяється сірка, яка викликає кислотні дощі, та інші шкідливі хімічні речовини, що забруднюють повітря.

Інший спосіб отримувати паливо – використовувати олію з насіння технічних конопель. А з урахуванням того, що деякі дизельні двигуни можуть працювати на чистій конопляній олії без її попередньої обробки, таке паливо можна вважати чи не найдоступнішим.

Один із способів недобросовісної конкуренції – підміна понять. Такий підхід застосували і до конопель: масово поширювалася інформація про їх наркотичні властивості. А той факт, що конопля є двох видів – медична і технічна – просто замовчувався.

В результаті ООН прийняла Конвенцію «Про наркотичні засоби», в яку протягли визнання конопель наркотиком. Посіви коноплі почали повсюдно знищувати, і уряди багатьох країн просто заборонили їх культивувати. Виробники були змушені згорнути їхнє виробництво.

Незважаючи на гоніння, активний розвиток отримала селекція технічних сортів конопель. Для їх вирощування не потрібні пестициди і гербіциди, вони вимагають набагато менше води, а також сприяють відновленню родючості грунту. До того ж корінь, стебло, суцвіття і плоди конопель виявилися корисними для людини. Таким чином, навколо цієї культури виникла ціла галузь промисловості.

«Just business»

Відродження бурхливого попиту на технічні коноплі спостерігається протягом десятка років у всьому світі.

Так, в Європі за останні 10 років площі під коноплями виросли з 10 тис. га до 43 тис. га. У Канаді під технічні коноплі відведено понад 40 тис. га. Істотно збільшили посіви цієї культури і США.

У Росії площі посіву безнаркотичних сортів конопель також зростають щорічно: якщо в 2011 р. вони становили близько 2 тис. га, то в 2017 р. вже в 2 рази більше – понад 4 тис. га. А в 2019 році Асоціація коноплярів прогнозувала зростання посівів технічних конопель в Росії до 15 тисяч га.

Але світовий конопляний лідер – це Китай, який займає від 65% до 75% світового ринку.

Таке захоплення технічними коноплями пояснюється простим бізнес-розрахунком: ціна на коноплі на світовому ринку в два рази вища, ніж на просту бавовну. За кілька останніх десятиліть оборот ринку технічних конопель виріс з нуля до сотень мільярдів доларів.

До того ж, відродження виробництва даної культури забезпечить робочі місця – наприклад, в Росії розраховують працевлаштувати приблизно один мільйон громадян, а також отримати щорічний оборот галузі понад 100 млрд рублів.

Адже з конопель сьогодні роблять більш 50 000 різних найменувань товарів – починаючи з корму для тварин, памперсів і одягу , та закінчуючи компонентами для кораблів, для будівництва будинків і навіть літаків.

Коноплі як будівельний матеріал

У будівництві коноплі можуть використовуватися і як теплоізоляція, і як самостійний будматеріал. Адже будівельні коноплі нетоксичні, натуральні і багатофункціональні. Технологія еко-утеплення будинків за допомогою технічних конопель та вапна успішно реалізується у всьому світі.

Наприклад, в 2009 році у Великобританії будували будинки з вапна, конопляної макухи і сухих рослин. А в Німеччині коноплями утеплюють фасади будівель і використовують як підстилку під ламінат або паркет.

Побічним продуктом після обробки стебла конопель є костриця. З нього також виробляють натуральний будівельний матеріал – костробетон. Його отримують після змішування костриці з піском і додавання цементного молока.

Костробетон перевершує звичайний бетон по стійкості і забезпечує кращу ізоляцію. А також коштує дешевше, оскільки зроблений з відходів коноплепереробного виробництва.

На відміну від цегли, костробетон можна застосовувати набагато ширше. Істотну роль грає і те, що такий матеріал «дихаючий», тобто відбувається природна вентиляція і регуляція вологості. А значить, запобігає росту цвілі і бактерій.

Також костриця застосовується для будівництва приватних будинків і котеджів з дерев’яним каркасом – з метою утеплення та звукоізоляції підлог, стін, дахів. Наприклад, для обігріву в зимовий час приміщення площею 100 м2, товщина стін якого 400 мм з використанням утеплювача з костриці, необхідно всього 3 кВт / год електроенергії.

Для будівництва будинку площею трохи більше 100 м2 досить 1 га конопель – вони за 14 тижнів виростуть на цілих 2-4 метри.

Від краватки до бронежилета

Одна з основних сфер застосування технічних конопель – це виготовлення одягу. І попит на конопляні тканини збільшується на 30% щорічно.

По-перше, тому що коноплі містять надміцне волокно. Недарма здавна саме з цієї культури виготовляли морські та річкові канати.

По-друге, тимчасове захоплення виробами з синтетичних волокон вже минуло. І в моду зараз знову увійшли натуральні тканини – з льону, бавовни і конопель, попит на які зростає постійно.

Адже що таке тканина з конопляних волокон?

Почати можна з того, що завдяки високим властивостям конопляна тканина здатна розсіювати і поглинати звукові хвилі і світлові промені. За даними китайських дослідників, одяг з конопель поглинає 95% ультрафіолетових променів. Для порівняння, тільки брезент поглинає 100% шкідливого ультрафіолету, тоді як інші тканини затримують тільки 30-90%.

Білизна та одяг з конопель мають фантастичні особливості в регулюванні водо- і газообміну: волокна конопель поглинають до 30% поту без втручання організму. Завдяки таким тканинам організм в будь-яку пору підтримує оптимальний мікроклімат і здорове самопочуття, швидко охолоджуючись влітку і зберігаючи тепло взимку.

Крім того, при нагріванні до 370°С колір такої тканини не змінюється. А при температурі 1000°С, коли тканина обвуглюється, все одно не відбувається її загоряння. Литовські дослідники також стверджують, що конопляні волокна мають властивість протистояти навіть хвилям мобільного зв’язку.

Так що конопляна тканина просто незамінна для використання в спецодязі. Наприклад, вона може використовуватися для пошиття військового обмундирування і навіть бронежилетів.

Цими перевагами і властивостями користуються виробники одягу і торгові підприємства. Товари з конопель набувають зараз широкого попиту не тільки в країнах Західної Європи, а й у всьому світі. Тільки в одній Німеччині в різних містах відкрито близько 20 спецмагазинів, де завжди можна придбати сучасні вироби з конопель у великому асортименті.

Піджаки різних моделей, куртки та сорочки, жилети та головні убори, а також джинсові штани, натільні сорочки, тепла білизна, сукні, светри та навіть капелюшки з кашкетами, шарфи з шалями стають все більш популярні у покупців.

Тому коноплі – це явно недооцінений унікальний екологічний природний ресурс, який активно завойовує симпатії споживачів і стає частиною нашого повсякденного життя.