Місцеві вибори 2020 для «чайників», або що необхідно знати про день «Х»

154

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Це перші вибори за новим виборчим кодексом: замість галочок — цифри, безпечна дистанція та волевиявлення на самоізоляції. 

Усю необхідну інформацію для вас зібрало BitukMedia.

На дільницях діятимуть безпекові заходи, визначені постановою №641, яка регулює правила перебування у громадських місцях.

«Ми врегулювали деякі протиепідемічні норми, виконання яких дозволить запобігти інфікуванню коронавірусною хворобою та іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями під час здійснення цього процесу», — розповів заступник Міністра охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Найперше, обов’язково треба взяти оригінал паспорта, а не його цифрову копію в додатку «Дія».

Вперше на місцевих виборах до рад люди голосуватимуть і за партії, і за конкретного кандидата від неї.

У всіх населених пунктах на руки виборцям даватимуть різну кількість бюлетенів.

До прикладу, у Києві бюлетенів буде найменше, адже кияни обиратимуть тільки міську раду та міського голову. Тут можна подивитись їхній остаточний зміст та вигляд.

За мера міста треба поставити звичну позначку, а до ради — і за партію, і за бажання вписати у спеціальний квадрат номер людини у списку. Номери і прізвища будуть у бюлетенях.

Заповнення квадрату буде схожим на заповнення індексу на старих конвертах, коли треба було навести цифру з промальованого пунктиру.

При чому, якщо ваш кандидат від 1 до 9, то, згідно із законом, треба вимальовувати 01 — 09, щоб голос точно зарахували.

Закон передбачає процедуру, за якої у разі набрання великої кількості голосів, кандидат посунеться у списку й стане депутатом, а не політик, якого попереду поставила партія.

В інших регіонах виборці будуть голосувати за голову ОТГ чи мера міста (1), а також за список партії до обласної (2), районної (3) та міської або ОТГ (4) рад. Також в деяких містах люди голосуватимуть ще й за районні у містах ради (5).

Тобто, більшість виборців отримають по 4 бюлетені, але десь їх буде всього два, а десь аж 5.

На сайті ЦВК можна подивитись виборчі списки партій до всіх міських, районних та обласних рад країни з поділом на округи.

Правила, які діятимуть на виборчих дільницях:

decentralization.gov.ua
  • люди з підвищеною температурою або ознаками хвороби будуть рухатися за окремим маршрутом – для них буде обладнана окрема кабінка. І про це повідомляють усіх присутніх у приміщенні, аби була дотримана дистанція;
  • якщо людина відмовляється одягати маску, її також мусять допустити до голосування за тим самим окремим маршрутом. Опісля вона має понести адміністративну відповідальність за порушення протиепідемічних норм і законодавства;
  • норма про кількість людей на квадратний метр не поширюється на виборчу дільницю. Проте МОЗ звертається до всіх з проханням не робити скупчення всередині виборчих дільниць;
  • журналістів будуть допускати на виборчу дільницю. Але брифінги за результатами голосування рекомендовано проводити зовні приміщення, щоб запобігти великому скупченню. Особливо це буде стосуватися політиків, а також перших осіб держави;
  • якщо будуть сприятливі погодні умови МОЗ пропонує всі інформаційні матеріали розміщувати зовні приміщень, щоб виборці могли спокійно ознайомитись з програмами, з біографіями, а також іншими матеріалами, доки чекатимуть можливості зайти голосувати.
decentralization.gov.ua

Голосування під час самоізоляції

До 12:00 24 жовтня необхідно подати заяву та довідку до дільничої виборчої комісії. Це можна зробити поштою, або через інших осіб.

У заяві має бути прохання із забезпеченням голосування за місцем перебування, а от довідка має свідчити про стан здоров’я та перебування на самоізоляції.

І вже, у день виборів — 25 жовтня, до таких людей у захисному костюмі прийдуть члени комісії.

При собі потрібно мати паспорт, який необхідно буде показати, не передаючи його в руки. Після цього нададуть листи для голосування, які після волевиявлення виборець кине в окрему опломбовану, або ж опечатану, скриньку.

Як проголосувати вдома, якщо є інвалідність

Близько 2,7 мільйона українців можуть мати непереборні бар’єри під час голосування. Саме стільки в Україні виборців з інвалідністю, і частіше за інших у них виникає питання – окрім карантинних обмежень через пандемію COVID-19.

Людям із порушенням зору можна в заповненні бюлетеню можна отримати допомогу у родичів чи будь-якої людини, якій особа, яка голосує — довіряє.

Люди з порушенням слуху мають право користуватися допоміжними технологіями на дільниці – використовувати свій планшет чи телефон для перекладу жестовою мовою чи перетворення звуку в текст на виборчій дільниці, крім кабіни для голосування.

У цьому члени виборчої дільниці зобов’язані допомогти за потреби та на запит отримати інформацію в доступному людині, яка голосує, форматі: письмово або із залученням перекладача, наприклад, через сервіси онлайн-перекладу жестовою мовою.

Люди з порушенням опорно-рухового апарату не зобов’язані приходити на дільницю разом із особою, що супроводжує. Можна проголосувати вдома, заповнивши перед тим заяву.

Детальна інструкція та допомога  людям з інвалідність тут.

Як повідомляло BitukMedia: