Унікальна обсерваторія в Карпатах отримає телескопи: що будуть досліджувати

99
wikimedia.org

На горі Піп Іван у Карпатах на будівлі колишньої обсерваторії Білий Слон, яка перебуває на реконструкції, планують установити два телескопи.

«Один телескоп буде мати навчальний характер. Ми хочемо розширити коло студентів, які будуть цікавитись астрономією, а нині всі університети світу мають свої астрономічні обсерваторії, і це не лише престижно, але й має неоціненне наукове значення», – розповів ректор Прикарпатського національного університету ім.Стефаника Ігор Цепенда, якого цитує Укрінформ.

Другий телескоп, як розповів Цепенда, буде використовуватися для наукових проєктів. «Найперше, це може бути пов’язано з космічним сміттям, бо це – дуже важлива тематика, супроводження супутників», – зазначив ректор вишу.

Типи телескопів допоможе визначити смарт-датчик Lufft. Він уже встановлений на даху обсерваторії, і кожні три хвилини моніторить температуру, силу вітру, хмарність неба, характер блискавок.

Результати роботи смарт-датчика науковці очікують у 2021 році.

Цепенда припускає, що через 3-5 років обсерваторія стане найбільшим науковим об’єктом не лише в Україні, але й у Східній Європі.

Як відомо, астрономічна і метеорологічна обсерваторія на вершині Піп Іван у Карпатах, яка має умовну назву Білий Слон, – найвище розташована споруда в Україні, у якій постійно жили й працювали люди (2028 м над рівнем моря). Діяла в 1938-1941 роках.

Реконструкцію обсерваторії розпочали у 2011 році за участі Прикарпатського та Варшавського університетів. Торік Прикарпатський національний університет розпочав проєкт, мета якого – співпраця України і Польщі задля розвитку безпечного туризму в Карпатах.

Одним із його завдань є реконструкція та структурна адаптація колишньої астрономічної та метеорологічної обсерваторії на горі Піп Іван до потреб високогірного рятувального навчального центру й пошуково-рятувальної станції, що буде працювати цілорічно.

Як повідомляло BitukMedia, NASA в березні прийматиме заявки на відбір нових астронавтів для участі в програмі Artemis та польотів на Місяць і Марс.