Спільний запуск SpaceX та NASA — 2-га спроба: коли Crew Dragon полетить до МКС

2198

Старт корабля Crew Dragon, компанії Ілона Маска SpaceX, з астронавтами на борту, з мису Канаверал в США, було відкладено на 30-те травня через погодні умови. Це мало стати першим за дев’ять років запуском людей на орбіту з території США. 

До відправлення астронавтів SpaceX ішла з моменту свого створення 18 років тому. Політ є кульмінацією десяти років фінансування компанії з боку американського космічного агентства. Як все відбувалося і чому старт було скасовано — в матеріалі bituk.media (щоб подивитися фото та відео — доскрольте новину до кінця).

Запуск Crew Dragon було перенесено

Через погодні умови, які могли завадити безпечному аварійному поверненню капсули Crew Dragon, Центр Керування Польотами NASA скасував старт Crew Dragon 27 травня.

Компанія Ілона Маска SpaceX 30 травня планує запустити до Міжнародної космічної станції пілотований корабель Crew Dragon із двома астронавтами на борту. Запуск запланований на 22:22 за київським часом.

Негода може завадити польоту і сьогодні. Через прогнозовані грози НАСА дає 50% ймовірності проведення запуску історичної місії.

Чиновники НАСА і SpaceX планують оцінити погодні умови, перш ніж ухвалювати рішення щодо можливості старту 30 травня.

Make America Launch Again!

Останній американський Спейс-Шаттл торкнувся земної поверхні 21 липня 2011 року. Відтоді Сполучені Штати залишилися без власних засобів виведення людей у космос, а всі місії до МКС виконувалися тільки на російських «Союзах».

Як підкреслює видання ALPHA CENTAURI, тут важливо згадати і економічну складову питання: після закриття програми Спейс Шаттл російський оператор запусків постійно підвищував вартість одного крісла для астронавтів NASA і держав-партнерів. У 2020 році за одне місце в кораблі «Союз» NASA було змушене платити майже $90 млн.

Із підрахунків виходить, що один астронавт NASA оплачує весь корабель і повну вартість запуску російського «Союзу».

Водночас одне місце на кораблі SpaceX коштуватиме NASA приблизно $55 млн. І кожен цент із цієї суми, сплаченої американськими платниками податків, залишиться в США.

Батути Рогозіна

Незважаючи на відкладення запуску, доречно згадати історію, як у 2014 тодішній віцепрем’єр Росії (а нині голова Роскосмосу) Дмитро Рогозін запропонував у світлі посилення санкцій США проти Росії доставляти американських астронавтів на МКС за допомогою батута.

«Проаналізувавши санкції проти нашого космодрому, пропоную США доставляти своїх астронавтів на МКС за допомогою батута», — написав Рогозін у своєму твіттері.

Тож хто тепер буде на МКС своїх космонавтів на батутах відправляти?

Хто летить на Crew Dragon

Як і під час перших випробувальних польотів космічних човників на початку 80-х років минулого століття, перший пілотований політ Crew Dragon відбувається з неповним екіпажем. За максимальної місткості сім осіб у місії Demo-2 беруть участь тільки два астронавти.

Командир корабля — Даглас Джеральд Герлі (53 роки), астронавт, пілот-випробувач і полковник корпусу морської піхоти, для якого цей політ стане третім у кар’єрі. Дуже символічно, що саме Герлі як другий пілот брав участь в останньому польоті шатла Atlantis. Під час двох попередніх польотів Даглас Герлі провів у космосі 28 діб 11 годин.

Другим пілотом став Роберт Бенкен (49 років) — астронавт, підполковник ВПС і Глава управління астронавтів NASA з 2012-го по 2015 р. Для Бенкена це теж третій політ, до цього він брав участь у місіях шатлів STS-123 (2008 р.) і STS-130 (2010 р.), на протязі яких провів у космосі 29 діб 12 годин.

Графік польоту Demo-2

Crew Dragon може дістатися до МКС за короткою схемою, як і «Союз». Але в першому випробувальному польоті з людьми на борту нема куди поспішати. На Crew Dragon очікує повний «тест-драйв»: буде перевірятися робота всіх систем, зокрема, ручного керування кораблем для маневрування на орбіті. А ще астронавти встигнуть дізнатися, наскільки затишний Crew Dragon для сну.

У разі успішного старту 30 травня, Crew Dragon вийде у точку зустрічі з МКС 31 травня. Герлі знову візьме на себе управління кораблем для здійснення демонстраційних маневрів поблизу станції. Стикування з вузлом IDA-2 модуля «Гармонія» планується в автономному режимі. Астронавти лише спостерігатимуть за процесом і зможуть втрутитися, якщо щось піде не так.

SpaceX та NASA: спільне майбутнє

Якщо політ Demo-2 все ж таки пройде успішно, то наступним етапом для SpaceX і NASA буде завершення сертифікації корабля. Після цього Crew Dragon уведуть в експлуатацію і він візьметься за регулярне доправлення астронавтів на МКС, починаючи з місії Crew-1, яка поки планується на осінь.

Американські астронавти продовжать літати на «Союзі», а російські космонавти почнуть літати на Crew Dragon. Це буде відбуватися на бартерній основі, тому платити одне одному за місця на кораблях сторони більше не будуть.

SpaceX зможе розпочати по-справжньому комерційні польоти для приватних клієнтів.

Отже, далі все буде ще цікавіше!

Запуск Crew Dragon компанії SpaceX: відео

Alpha Centauri (відео російською)

NASA TV

SpaceX

Раніше bituk.media розповідало про те, як пройшов для корабля Crew Dragon найважливіший іспит, та як SpaceX продовжує заповнювати космос найдоступнішим Інтернетом.