Розмови з усім світом: у чому секрет соцмережі Clubhouse і як вона працює

114

Якось один знайомий, значно молодший за мене, сказав, що Facebook — це для старих, а в Instagram і Tik Tok тусується молодь. І якщо з цими “молодими” соцмережами, такі динозаври “30+”, як я, розібралися, а дехто й опанував, то ось вам новеньке. Зараз популярності набирає соцмережа Clubhouse.

Clubhouse з’явилася близько року тому. Додаток доступний зараз тільки користувачам IOS, а версію для Android обіцяють запустити пізніше. Потрапити до Clubhouse можна лише через запрошення від дійсних користувачів, а взаємодіяти з іншими корисутвачами всередині мережі можна у групових аудіорозмовах на різні теми у так званих кімнатах і клубах.

Детальніше, що ж це за нова соцмережа, які дає можливості та чи є в неї майбутнє, вирішило розібратися BitukMedia.

Звідки взявся Clubhouse

Мережа Clubhouse з’явилася у березні 2020 року в США. Її створили підприємець, який продав свій стартап Highlight сервісу Pinterest Пол Девісон та колишній співробітник Google Рохан Сет.

Спочатку повільний розвиток соцмережі, в якій збиралися лише технологічні інвестори та зірки шоубізнесу, переріс згодом у шалений темп. Це сталося після того, як у травні американський венчурний фонд Andreessen Horowitz інвестував у розвиток додатку дванадцять мільйонів доларів, повідомляє NYT. Інвестори оцінили Clubhouse у сто мільйонів.

У новому додатку користувачі можуть слухати інтерв’ю, подкасти та голосові повідомлення. Всі аудіоповідомлення в додатку відразу зникають, тому прослухати їх можна тільки в реальному часі. Запис і збереження повідомлень суворо заборонені.

Посилене зацікавлення до Clubhouse виникло із нещодавніми виступами на платформі Ілона Маска, Марка Цукерберга та інших знаменитостей, серед яких були Опра Вінфрі, Кевін Харт, Дрейк, Кріс Рок, Ештон Кутчер, Джаред Лето та інші.

Хоча, попри заборону записів розмов, витік інформації з мережі вже стався — з дозволу Ілона Маска запис його розповіді опублікували на YouTube, щоб його могли прослухати всі бажаючі.

Американська адвокатка Наташа Скраггз говорить про додаток: «Уявіть, якби ви були в одній кімнаті з усіма людьми, які є у світі.  В зірку шоубізнесу, і мільярдера-винахідника, і філософа, й інвестора. Вони всі тепер від вас на відстані одного інвайту. І не тільки послухати: Ілону Маску чи Марку Цукербергу можна було поставити запитання й почути відповідь негайно».

Насправді, попри популярність, досі не відомо, скільки людей користуються цим додатком. У грудні 2020 року New York Times підрахувало аудиторію Clubhouse у 600 тисяч користувачів. У січні Hollywood Reporter назвав цифру — два мільйони користувачів. У лютому, за даними Backlinko, вже було шість мільйонів.

Те, що не так просто долучитися до аудіо-соцмережі лише спокушає тих, хто ще не в клубі — ланцюжок іде від людини до людини, збільшуючи попит на інвайти. Щось подібне з нами вже було, коли Google, запустивши пошту Gmail.

Українці в тренді?

Тепер лише на Оlx можна знайти десятки оголошень з продажу запрошення у нову соцмережу – середня вартість 250-350 гривень. Є й значно дорожчі.

“СЕО Skykillers припускає, що наразі в Clubhouse близько 50 000 користувачів із нашої країни, активних – близько 10 000”, — пише видання Mind.

Я лише за сьогодні побачила кілька постів у інших соцмережах, з обговоренням Clubhouse.

Соцмережа дала просто ідеальний майданчик пустодзвонам і демагогам. Єдине, чим вона може бути симпатична для мене, так це можливістю закритих кімнат для розмов з друзями про все і ні про що. Витрачати час на розмови з незнайомими випадковими людьми взагалі не хочеться”;

Там є попит на розумних та людей, які можуть пояснювати складні речі просто і, при цьому, не маніпулювати”.

Круто, і час якщо хочеш можна знайти. Реально багато інформації, контактів і натхнення”.

Там є прикольний момент. Можна взагалі ні на кого зі знайомих не підписуватися, ігнорити український порядок денний взагалі, і тоді там розкривається дуже багато цікавих тем і людей”.

Слухаю заднім фоном, як радіо. Плюс підтягую англійську. Дуже крута штука. Просто треба правильно використовувати”.

Окрім цих відгуків ще багато нерозуміючих і навіть засуджуючих.

На думку  керуючого партнера венчурного фонду GR Capital Максима Філіппова шалена зацікавленість до Clubhouse зумовлена комбінацією декількох чинників, пише видання Mind:

  • Вдала свіжа ніша, якої раніше не торкнулася соціальна складова. У тому ж Zoom або подкастах усе заточено на передачу контенту в один бік, а не на обмін.
  • Псевдозакритість або клубність мережі завдяки системі інвайтів.
  • Підключення до маркетингу Andreesen Horowitz на ранній стадії.
  • Tailwind від локдауну: багато користувачів сидять удома та готові пробувати щось нове.

Одна з найбільших «кімнат» серед українських корисутувачів — Ukrainian House, який створили близько місяця тому. Його Facebook-сторінка вже налічує понад 6300 підписників. Щовечора о 21:00 організатори запускають The Ukrainian Show. Спікерами вже були Святослав Вакарчук, Олексій Гончарук, Кіра Рудик, Максим Нефьодов, Мустафа Найєм та інші.

Експерти з комунікації припускають, що в Україні на нову соцмережу очікує два варіанти. У разі успішності соцмережі, українці можуть стати тими, хто масово долучатиметься до неї. Якщо злету не відбудеться, — за неї просто всі забудуть.

Загалом, користувачі (не лише українські) Clubhouse цікавляться стартапами, розвитком бізнесу, штучним інтелектом, комп’ютерними науками, технологіями, інвестиціями тощо.

Варто відзначти різницю між «кімнатами» і «клубами». «Кімната»- це активна бесіда, до якої можна доєднатися в даний момент. Учасники тут діляться на спікерів, які виступають з промовою, і слухачів. Слухач може в будь-який момент підняти руку і поставити запитання.

«Клуб»- це спільнота за інтересами, яка має власну тематику. Всередині клубу учасники можуть створювати свої кімнати. Створити клуб можуть активні учасники, які часто організовують дискусію. Заявку на створення клубу повинен схвалити модератор.

Кожна кімната прив’язана до людини й має бути реальним відображенням її інтересів. Для брендів і корпорацій наразі немає можливостей залучатися. Так само, як медіа, не можуть створювати «офіційні акаунти» у Clubhouse. Але окремі журналісти можуть дізнаватися багато цікавого і ставити запитання, представляючи своє медіа.

А ще, між іншим, Clubhouse був дуже затребуваним серед китайських користувачів завдяки свободі самовираження. Але 8 лютого 2021 року соцмережу у Китаї заблокували за неполіткоректні теми. Станом на 1 лютого 2021 року Clubhouse налічує 2 мільйони користувачів.

6 фактів про Clubhouse

  • Це соцмережа без звичних нам текстових постів, фото, відео, коментарів, лайків тощо. Лише аудіо. Картинки та літери використовуються лише для аватарки, опису профілю, «кімнат» і календаря з темами бесід.
  • Користувачі в реальному часі спілкуються в «кімнаті», у яку можуть «зайти» до 5000 слухачів і/або співрозмовників.
  • Записувати бесіди заборонено. Хоча вже були «зливи». Наприклад, спіч Ілона Маска викладено в YouTube.
  • Наразі Clubhouse доступний лише користувачам IOS. Версію для Android обіцяють запустити згодом.
  • Стати членом «клубу» можна лише за запрошенням його дійсних членів.
  • У січні 2021 року Clubhouse став «єдинорогом», отримавши оцінку в $1 млрд. Для порівняння: в травні 2020-го соцмережа оцінювалася в $100 млн.