“Чипізація” від Ілона Маска: як нас зроблять кіборгами і що в цьому доброго

331
Ілон Маск
image.subscribe.

Підприємець Ілон Маск заявив, що його компанія Neuralink готова найближчим часом упровадити чип у мозок людини. 

Про це він розповів під час подкасту на YouTube-каналі Джо Рогана.

За його словами, протягом року буде завершена робота зі створення імпланта, який дасть можливість пацієнтам відновити втрачені через пошкодження мозку зір, слух або рухливість кінцівок.

«У принципі, чип може виправити все, що не так із мозком», – заявив він, зазначивши, що попереду ще багато роботи в цьому напрямі.

Мільярдер пояснив, що імплант встановлюється під кістки черепа, з’єднується з мозком за допомогою електродів і починає виконувати функції людського органа. Тобто мова йде не лише про “чипізацію” людей, а й про створення кіборга, частину функцій якого будуть виконувати комп’ютерні деталі.

Що таке Neuralink

Засновник SpaceX і Tesla Motors Ілон Маск створив Neuralink у 2016 році. Із самого початку існування компанія працює над створенням технології, що уможливить імплантацію електродів у мозок і з’єднання людини з комп’ютером “напряму”.

Передбачається, що метод дозволить лікувати деякі захворювання, у тому числі епілепсію або параліч, а в перспективі люди зможуть завантажувати і викачувати свої думки з комп’ютера.

За словами Маска, в ідеалі технологія повинна створити симбіоз людини і штучного інтелекту. І його не лякає перспектива перетворення людей на кіборгів.

«Ми вже якоюсь мірою є кіборгами. У нас є смартфони, ноутбуки та інші пристрої. Сьогодні, якщо ви забудете свій смартфон дома, то будете почувати себе так, ніби позбулися однієї з кінцівок. Ми вже частково кіборги», – заявив Маск.

Компанія Neuralink, одним із засновників якої є сам Маск, із 2016 року веде розробку ультратонких електродів, які імплантуються в мозок для стимуляції нейронів. Поточна мета компанії – адаптувати технологію для лікування пацієнтів з частковим або повним паралічем усіх кінцівок, що зазвичай виникає внаслідок травми спинного мозку.

Під час подкасту Маск розповів, яким чином імплантат буде впроваджуватися в людський мозок:

«Ми в буквальному сенсі виріжемо шматок черепа, а потім встановимо туди пристрій Neuralink. Після цього нитки електродів дуже акуратно приєднуються до мозку, а потім усе зашивається. Пристрій буде взаємодіяти з будь-якою ділянкою мозку і зможе відновити втрачений зір або втрачену функціональність кінцівок», – пояснив Маск.

Він пояснив, що розмір отвору в черепі буде не більшим за поштову марку.

«Після того як усе зашиється і залікується, ніхто навіть не здогадається, що у вас встановлена ця штука», – пояснив Маск.

Чим же нас будуть “чіпізувати”?

Технологія Neuralink була офіційно представлена у 2019 році. Із презентації стало відомо, що компанія веде розробку спеціального чипа N1.

Передбачається, що чотири таких чипи будуть встановлюватися в мозок людини. Три будуть розташовуватися в ділянці мозку, що відповідає за моторику, а один – у соматосенсорній ділянці (відповідає за відчуття нашим тілом зовнішніх подразників).

Кожен чип має дуже тонкі, не товщі за людську волосину, електроди, які будуть імплантуватися в мозок із лазерною точністю за допомогою спеціального апарата. За допомогою цих електродів проводитиметься стимуляція нейронів.

Чипи також будуть приєднуватися до котушки індуктивності, яка, у свою чергу, буде підключена до зовнішньої батареї, встановленої за вухом. До фінальної версії пристрою Neuralink можна буде підключатися бездротовим способом через Bluetooth. Завдяки цьому паралізовані люди зможуть керувати своїми смартфонами, комп’ютерами, а також просунутими протезами кінцівок.

Маск ще торік заявив, що прототип чипа був успішно встановлений і перевірений на мавпі і миші. В експерименті з приматом брали участь провідні фахівці Каліфорнійського університету. За словами Маска, результат виявився вкрай позитивним.

Що буде з мозком людини після “апгрейду”?

Раніше Маск також пояснював, що мозок складається з двох систем. Перший шар – лімбічна система, яка управляє передаванням нейронних імпульсів. Другий шар – це система кори мозку, яка управляє лімбічною системою і виступає в ролі інтелектуального шару. Neuralink може стати третім шаром і, опинившись поверх двох інших, працювати з ними спільно.

«Може існувати третинний шар, де буде міститися цифровий надінтелект. Він буде набагато розумнішим від кортекса, але водночас зможе мирно співіснувати з ним, а також із лімбічною системою», – зазначив Маск.

У подкасті він розповів, що Neuralink одного разу зможе дати людям можливість спілкуватися між собою без слів. Можна сказати, на телепатичному рівні.

«Якщо швидкість розробки буде постійно збільшуватися, то, можливо, це станеться за 5-10 років. Це в кращому разі. Швидше за все, років через десять», – додав Маск.

За його словами, Neuralink зможе відновлювати втрачений зір. Навіть за умови пошкодження зорового нерва. Крім того, технологія зможе повертати слух.

«Якщо ви страждаєте на епілепсію, Neuralink зможе визначати початок нападу і зупинити його ще до його прояву. Технологія дозволить справлятися з безліччю хвороб. Наприклад, якщо у людини трапиться інсульт і вона втратить м’язовий контроль, наслідки теж можна буде виправити. При хворобі Альцгеймера Neuralink зможе допомогти відновити втрачену пам’ять. В принципі, технологія зможе вирішити будь-яку проблему, пов’язану з мозком».

Засновник Neuralink також додав, що попереду ще багато роботи. На людях технологію не випробовували, але станеться це вже скоро.

«Я думаю, ми зможемо імплантувати Neuralink в людський мозок протягом найближчого року», – сказав Маск.

Це не перший раз, коли Ілон Маск шокує людей своїми винаходами та бізнес-ідеями. Раніше bituk.media розповідало, як: