Вражаючі історії: українців нагородили за порятунок євреїв у 1941 році

83
фото: Прес-служба Посольствa Держави Ізраїль в Україні

У вівторок, 4 серпня, у місті Бердичів, Надзвичайний та Повноважний Посол Держави Ізраїль в Украні Джоел Ліон вручав нагороди Праведникам народів світу — українцям які під час Голокосту рятували життя своїм землякам — євреям.

Про це BitukMedia повідомили в Посольстві Держави Ізраїль в Україні.

Нагороди отримали дві родини з Житомира та з Бердичівського району Житомирської області.

фото: Прес-служба Посольствa Держави Ізраїль в Україні

Звання Праведників народів світу отримали: Надія Чудакова та її дочка Ніла Шемшурина (посмертно) за порятунок Раїси Каплун (у дівоцтві — Шиндельман). 14-річну дівчинку з гетто переховували близько трьох місяців на горищі та у підполі.

«Надія Чудакова зі свою дочкою Нілою під час Другої Світової війни та німецької окупації проживали у селі Дмитрівка, коли до них у хату постукала чотирнадцятирічна Раїса Шиндельман, яка втікала із Бердичівського гетто. Раїса планувала залишитись на одну ніч, але Надія з Нілою переховували її близько трьох місяців на горищі та у підполі. Коли ситуація загострилася, Раїса вирішила йти на Західну Україну до м. Славута, сподіваючись, що дорогою не наштовхнеться ні на кого, хто впізнав би її і міг би видати німцям. Ніла, яка була одного віку із Раїсою, віддала їй своє свідоцтво про народження, і таким чином єврейська дівчинка Рая перетворилася на українську дівчинку Нілу. Це свідоцтво про народження неодноразово рятувало Раїсі життя і дало змогу протриматися до звільнення регіону від фашистів», – розповіли в Посольстві історію.

фото: Прес-служба Посольствa Держави Ізраїль в Україні

Також нагородили родину Павла та Ксенії Стецюк (посмертно) за порятунок Моше Блюменфельда. 12-річного хлопчика з гетто переховували, а потім допомогли йому втекти.

«Павло Стецюк жив зі своєю дружиною Ксенією та дочкою у Житомирі, працював реєстратором актів цивільного стану і його добре знали у місті. Серед його сусідів була єврейська родина Блюменфельдів. 1 липня 1941 року Йосифа Блюменфельда, батька родини, разом із його старшим сином Іциком, окупаційна влада забрала з дому під приводом виконання робіт за містом, де фашисти їх убили. Песя Блуменфельд і троє її молодших дітей:  Моше (Михайло), Даніель та Рая, були виселені у гетто. 21 вересня 1941 року 12-річний Моше Блюменфельд втік із гетто до батьківського дому. Павло Стецюк забрав хлопця до себе додому і сховав. Мати Моше, його молодший брат та сестра загинули. Павло та його дружина Ксенія переховали Моше і піклувалися про нього до червня 1942 року. Коли у місті розпочалася нова хвиля обшуків. Павло допоміг Моше втекти із міста щоб вижити», – повідомили в Посольстві і другу історію.

Нагороду отримав онук Павла та Ксенії — Дмитро Стецюк, мешканець Житомира.

Праведники світу – цей термін використовується в юдаїзмі і стосується неєвреїв, які виконують Сім законів нащадків Ноя і таким чином заслуговують на царство небесне.

В світському житті термін використовується державою Ізраїль для відзначення неєвреїв, які ризикували життям під час Голокосту, щоб врятувати життя євреям від знищення нацистами.