Україна пам’ятає! 150 років від дня народження Лесі Українки

19

Сьогодні виповнюється 150 років від дня народження Лесі Українки — української поетеси, драматургині і громадської діячки.

Про це повідомляє BitukMedia.

«Нам дуже пощастило, що ми живемо на древній волинській землі, яка тісно пов’язана з Лесею Українкою… Надзвичайно важливо в нашій діяльності, це промоція творчості Лесі Українки упродовж усього року. Повірте мені, ми будемо в кожній школі, ми будемо в кожному університеті, ми будемо в Польщі, в Білорусі з гарними виставками присвяченими творчості Лесі Українки. І тоді дійсно, буде вічно жити і Слово Лесі Українки і Творчість», — зазначив у своєму привітанні ректор Волинського національного університету імені Лесі Українки Цьось Анатолій Васильович.

Цьогоріч ювілей письменниці буде святкуватися на державному рівні за указом Володимира Зеленського. Міністерство культури та інформаційної політики запустило сайт «Леся Українка: 150 імен», де з’явиться перелік всіх заходів на честь поетеси, а також унікальні малюнки і брендинг з Лесею, які можна буде завантажити.

Серед інших заходів також планується дискусії на Радіо Леся та Косач Talks, експозиції та перформанс, а також представлення повного нецензурованого видання творів Лесі Українки у 14 томах. До організації ювілейних заходів залучено близько 20 музеїв та фондів і безліч мистецтвознавців.

Ювілейні заходи будуть проводитися кілька днів і їх можна буде відвідати в Українському домі (вул. Хрещатик, 2). 25 лютого відвідати подію можна за запрошенням, а з 26 лютого до 8 березня вхід безкоштовний.

Хто вона — одна з найвизначніших постатей в історії української літератури?

Народилася Лариса Косач, саме таким є справжнє ім’я Лесі Українки, 25 лютого 1871 року в місті Новограді-Волинському. Батько її – Петро Косач, був службовцем, мати – Ольга Драгоманова-Косач – письменницею, яка публікувалася під псевдонімом Олена Пчілка.

Свій перший вірш – «Надія» – Леся написала дев’ятирічною дівчинкою. Сталося це під враженням від арешту й заслання до Сибіру рідної тітки, Олени Косач, яка належала до київського гуртка «бунтарів». А вже у тринадцять років Ларису Косач почали друкувати.

Ще в дитячі роки Леся захворіла на туберкульоз, з яким вона боролась усе життя. Хвороба спричинила до того, що дівчинка не ходила до школи, однак завдяки матері, а також Михайлу Драгоманову, вона дістала глибоку і різнобічну освіту. Письменниця знала 11 мов, вітчизняну і світову літературу, історію, філософію.

За свої погляди і творчість поетеса перебувала під негласним наглядом поліції, і цензура не раз забороняла її твори. Більшість своїх робіт вона публікувала за кордоном Російської імперії — Берліні, Дрездені, Празі, Відні.

По собі вона залишила великий літературний доробок — виняткові поеми, прозові твори, вірші, публіцистичні статті, переклади світової класики.