«Летючі» айсберги зафіксували українські полярники — як це можливо?

12
facebook.com/AntarcticCenter

Науковці української полярної експедиції біля станції «Академік Вернадський» зафіксували незвичне явище: велетенські айсберги та острови, які «зависли» в повітрі над поверхнею океану. 

Про це повідомив Національний антарктичний науковий центр.

«Це – міражі, такі ж, як можна побачити над розпеченим асфальтом автошляхів або пісками пустелі. Однак над водою океану такий міраж трапляється виключно в полярних регіонах, і найчастіше саме довкола Антарктиди, адже тут холодне повітря з континенту має змогу виходити на відносно теплий, не скований кригою океан», — пояснили вони.

І зауважили, на відміну від пустельних (чи асфальтних) міражів, які формуються внаслідок нагріву поверхні сонцем, в Антарктиці необхідний контраст температури підтримується шляхом накопиченого за літо тепла океану. Тому тут міражі можуть не відступати днями, а то й тижнями.

facebook.com/AntarcticCenter

Що таке міражі і як вони утворюються?

Через аномальне заломлення світла в атмосфері, окрім предметів в їхньому дійсному положенні, з’являються також їхні уявні зображення. Вони є результатом внутрішнього відбиття предметів в атмосфері. Тонкий прошарок гарячого повітря «залипає» над поверхнею, не встигаючи підійматися і перемішуватись – він діє, як криве дзеркало, іноді навіть наближуючи далекі предмети.

facebook.com/AntarcticCenter

Горизонт, який бачить спостерігач в цей час, є умовним, він лежить нижче справжнього. Чим більше контраст температури над океаном, тим нижче буде розташований умовний горизонт і утвориться товстіша смуга міражу. А помітно рваний край горизонту зумовлює турбулентність, що виникає на межі шарів теплого і холодного повітря, яка, в свою чергу, визначається швидкістю вітру і висотою хвилі океану.

facebook.com/AntarcticCenter
«До речі, легенда про летючий корабель скоріш за все теж базується саме на явищі міражу. Добре все ж таки, що летючі айсберги це лише міраж, бо інакше, крім перегортання пінгвінів, нашим полярникам довелося б відганяти від станції ще й величезні шматки криги», — резюмували полярники.
facebook.com/AntarcticCenter