200-річний зуб мамонта знайшли на Вінниччині

26

На Вінниччині, поблизу Дністра, знайшли зуб мамонта. За оцінкою палеонтолога, вік скам’янілості становить близько 200 тисяч років. 

Про це повідомила Вежа.

«Спершу подумали, що то хребет, але ж ну який в корови хребет! Ця частина завелика навіть для хребта, а тепер уяви, якою була щелепа мамонта з таким зубом! Це неймовірно», – розповіла представниця мистецького об’єднання «Плай» Олександра Венславовська.

Так під час прогулянки Олександра разом з друзями знайшли дві частини зуба. Щоправда, спершу не зрозуміли, що саме знайшли, тому вони запитали у знайомого археолога, що ж це може бути.

Він же порадив терміново зв’язатися з палеонтологом, оскільки знайдені частини могли належати мамонту. Частини зуба відправили на експертизу до палеонтолога з Чернівців Богдана Рідуша й саме дослідник з’єднав дві частини.

«Ми відправляли «Новою поштою» і це була окрема пригода. Нас питають, що у коробці, ми відповідаємо, що там матеріали для археології. Нас попросили подивитися. А ми так глянули один на одного, засміялись, кажемо, що добре. На пошті так уважно подивились в коробку і питають: «Ну… І у скільки оцінюєте?»», — згадала Олександра.

У дослідника знахідка пробула декілька місяців і лише вчора, 8 жовтня, повернулась до Вінниці.

У висновку палеонтолога вказано, що зуб належить дуже ранній формі мамонта Mammuthus intermedius. Час його існування припадає на відносно теплий період між 180 і 250 тисячами років тому. Знахідка зуба може бути пов’язана зі стоянкою неандертальців.

«Коли розповідаєш знайомим, що знайшов зуб мамонта, якому 190 тисяч років, то після цієї фрази люди діляться на дві категорії. Одні кажуть: «Ого! Це ж дослідження, експедиції, наукові відкриття!», а інші: «Так його ж можна продати дорого!»» – додав Володимир Подолян.

Палеонтолог, який досліджував знахідку, запропонував вінничанам також поїхати разом в експедицію на місце знахідки зуба та пошукати інші рештки.

«Казав, що потрібно точно їхати, тому що в тому районі, де ми знайшли цей зуб, він теж проводив розкопки, але з іншої сторони. Вони там знаходили поселення трипільців, яким близько семи тисяч років. Той факт, що зубу 190 тисяч років може взагалі відкрити абсолютно нову гілку в усій цій палеонтології та археології. Він дуже зацікавлений в цьому», – розповів Володимир.

Цікаво те, що скелет мамонта Вінні, який у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї, молодший і належить тварині, яка жила близько 30 тисяч років тому. Вік мамонта становив 80-83 роки. Він був заввишки близько трьох метрів й важив майже 4 тонни. Череп, хребет, всі великі кістки, окрім бивнів, оригінальні.

Як розповіла Олександра, знайдений зуб планують залишити, як своєрідний талісман мистецької організації й жартує, що вони зможуть запрошувати до себе туристів.