Зростання кількості вакансій та відновлення міжнародної торгівлі: економічні підсумки травня

28

У травні 2020 року в Україні почала поступово відновлюватися економічна активність, зростала кількість вакансій та нових резюме, а ситуація на валютному ринку сприяла зміцненню гривні.

Такі дані наводить Національний банк України в економічних підсумках травня 2020 року.

Міжнародна торгівля

Нацбанк зафіксував зростання цін на енергоресурси, яке відбулося на тлі відновлення світових економік (зокрема китайської) після карантину та скорочення обсягів видобутку нафти. Також вихід Китаю з карантину сприяв зростанню цін на металургійну продукцію.

«Відновлення Китаю підтримувало ціни на сталь, які помірно зростали. Додатковим фактором стало підвищення цін на залізну руду через зниження обсягів виробництва в Бразилії, яка наразі є однією з лідерів поширення COVID-19. Натомість ціни на зернові, зокрема пшеницю та кукурудзу, знижувалися під впливом оптимістичних оцінок урожаю нового 2020/2021 маркетингового року та зниження ажіотажного попиту», — повідомляють у звіті НБУ.

У квітні 2020 року в Україні вперше з 2009 року виявили профіцит торгівлі товарами (тобто, експортували товарів більше, аніж імпортували).

Економічна активність

«Попри відсутність прямих карантинних обмежень на промислову діяльність, спад у промисловості поглибився (до 16.2% рік до року). При цьому за областями вищий рівень захворюваності COVID-19 корелював із суттєвішим спадом промислового виробництва у регіоні, вірогідно, через більш суворе дотримання карантину та регіональні відмінності у структурі промисловості», — зазначають у Нацбанку.

Там зафіксували зниження попиту інвестицій та споживчого попиту, що призвело до падіння у машинобудуванні. Також скоротилися обсяги виробництва у металургії (через несприятливу ситуацію на зовнішніх ринках) та енергетиці (через падіння обсягів виробництва у більшості видів економічної діяльності).

«Уперше в історії практично повністю припинилися пасажирські перевезення (падіння пасажирообороту становило 95.8%). Спад у базових галузях, різке падіння обсягів імпорту і менші обсяги транзиту газу позначилися на погіршенні показників оптової торгівлі та вантажообороту», — зазначили в НБУ, додавши, що також скоротився попит на житло через невизначеність щодо майбутніх доходів населення.

Безробіття та зарплати

Із пом’якшенням карантинних заходів підприємства почали активніше наймати на роботу нових працівників, а люди почали активніше шукати роботу. Як наслідок, кількість нових вакансій та резюме у травні почала зростати разом зі зростанням економічної активності.

Разом з цим, НБУ фіксує падіння зарплат, зокрема у сферах будівництва, транспорту, торгівлі та промисловості. «Натомість збільшення соціальної підтримки пенсіонерів підтримувало зростання пенсій», — додають там.

Валюта

Через поліпшення настроїв інвесторів на світових ринках, інвестиції у країни, що розвиваються, знову почали ставати популярними. Також, після новин про вдалі випробування перших вакцин проти коронавірусу та створення у ЄС фонду для боротьби з наслідками пандемії почали зростати курси валют країн, що розвиваються, відносно американського долара.

Як повідомляло BitukMedia: