Шлях до стратегічного партнерства: результати зустрічі Зеленського та Ердогана

135

У рамках візиту президента Туреччини до Києва відбулася зустріч із президентом України та проведення восьмого засідання Стратегічної ради високого рівня між Україною і Туреччиною.

Президент України Володимир Зеленський привітав президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана в Києві, зазначивши, що рівно 28 років тому країни встановили дипломатичні відносини та пройшли шлях до взаємовигідного стратегічного партнерства.

Сторони обговорили шляхи поглиблення співпраці в усіх напрямах, а також підписали українсько-турецькі двосторонні угоди.

Про що говорили на прес-конференції та які це матиме наслідки для обох країн?

BitukMedia зібрало найголовніші тези зустрічі:

За результатами засідання Стратегічної ради високого рівня між Україною і Туреччиною, сторони уклали угоду про військово-фінансову співпрацю, підписали протокол про втілення фінансової допомоги та уклали угоду про взаємне визнання водійських прав.

Уповноважені особи двох держав також підписали меморандум про взаєморозуміння між Державною службою України з НС та Управлінням на випадок катастроф і надзвичайних ситуацій МВС Туреччини про співпрацю у сфері запобігання катастрофам і НС та ліквідації їхніх наслідків.

Крім цього, було підписано меморандум про взаєморозуміння стосовно переговорів щодо угоди про зону вільної торгівлі між Міністерством розвитку економіки та сільського господарства України і Міністерством торгівлі Турецької Республіки.

Керівники відповідних відомств підписали угоду про співпрацю архівних служб двох країн.

 

Крім цього глави держав оговорили такі ключові теми:

Енергетика

Для України є важливим питання диверсифікації джерел енергопостачання, зокрема поставок через Туреччину каспійського природного газу по газопроводу, а також постачання зрідженого газу, заявив глава Української держави Володимир Зеленський.

 

Торгівля

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна і Туреччина домовилися прискорити запуск зони вільної торгівлі між країнами. 

За його словами, президенти домовилися підштовхнути представників двох країн, які працюють над текстом угоди про зону вільної торгівлі.

«Домовилися дати поштовх нашим представникам, які працюють над текстом угоди про зону вільної торгівлі. Відповідний сигнал отримають і представники міжурядової комісії з торговельно-економічного співробітництва», — заявив Зеленський.

«Ми повинні підписати угоду про зону вільної торгівлі. І підписанням сьогоднішнього меморандуму про наміри ми підтверджуємо ці плани. Нинішній торговий об’єм в 4 млрд доларів в наступному році, з підписаннам цієї угоди, легко сягне 10 млрд доларів«, — сказав у відповідь президент Туреччини.

 

Звільнення політв’язнів

Президент України Володимир Зеленський заявив, що наша держава розраховує на допомогу Туреччини у звільнення політв’язнів.

«Україна розраховує на допомогу Туреччини в процесі звільнення політв’язнів, громадян України, в тому числі кримських татар, які незаконно утримуються в Криму і на території Російської Федерації«, — підкреслив глава держави.

«Ми разом з Українською державою будемо підтримувати кримських татар, які є корінним народом України», — підкреслив президент Туреччини.

 

Оборона 

Президент Турецької Республіки Реджеп Таїп Ердоган заявляє, що Туреччина підтримує територіальну цілісність України включно з Кримом.

«Ще раз хочу наголосити, що Туреччина не підтримує незаконної анексії Криму. Туреччина підтримує територіальну цілісність України включно з Кримом», — сказав Ердоган

Він також додав, що сподівається на дипломатичне вирішення всіх конфліктів, а також зазначив, що підтримує роботу спостережної місії ОБСЄ.

Україна домовилися про військову допомогу, яку Туреччина надасть Збройним Силам України. Володимир Зеленський також додав, що сторони обговорили можливість постачання до Туреччини українського літака АН-178.

Окремо порушувалося питання про посилення заходів безпеки в чорноморському регіоні.

 

Підсумовуючи зустріч, Ердоган зазначив:  «Ми підписали спільну заяву, вона стане дорожньою картою до наступного засідання Стратегічної ради. Україна є домом для багатьох народів. В тому числі кримських татар, турків-месхетинців і ми готові разом з Україною робити все для забезпечення їхніх потреб в житті, навчанні та духовних потреб».