12 мирних кроків для Донбасу: подробиці Мюнхенської конференції з безпеки (ОНОВЛЕНО)

475
cxid.info

На Мюнхенській конференції з безпеки першу офіційну заяву було присвячено Україні. Її учасники підписали план «12 кроків посилення безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні».

Про це 14 лютого повідомив у Facebook український журналіст Валерій Калниш, який опублікував переклад документа зі своїми коментарями.

Зокрема, в документі представлені такі кроки щодо посилення безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні, які процитував журналіст:

КРОК 1: Відновлення СЦКК (ця ініціатива необхідна для більш активної реалізації плану з припинення вогню. Як відомо, РФ покинула комісію кілька років тому).

КРОК 2: Переговори про бойові дії на рівні N4 (пропонується розширити теми переговорів у нормандському форматі і включити туди тему бойових дій і, логічно, їх припинення).

КРОК 3: Розширення свободи пересування (пропонується збільшити кількість пунктів пропуску).

КРОК 4: Пошук зниклих безвісти.

КРОК 5: Планування і реалізація ініціативи з розмінування.

КРОК 6: Реконструкція Донбасу (вивчення економічного потенціалу, створення донорського фонду за участю ЄС, західних компаній. До фонду запропоновано приєднатися РФ).

КРОК 7: Створення зони вільної торгівлі (як можливість відновлення Донбасу пропонується створити там ЗВТ з, відповідно, іншим оподаткуванням).

КРОК 8: Підтримка дорожньої карти щодо санкцій (Дуже цікавий пункт. Якщо сторони погоджуються на «Мюнхенську ініціативу», то виконання закріплених у ній пунктів може стати підставою для перегляду санкцій проти РФ).

КРОК 9: Усунення радіаційної небезпеки (Вивезення радіоактивних речовин, які отруюють екологію Донбасу. На сьогодні на Донбасі понад 1200 таких джерел зараження екології).

КРОК 10: Новий діалог між євроатлантичними структурами про побудову взаємної безпеки (як я зрозумів, це якраз один із планів щодо повернення впливу Заходу – активна робота щодо забезпечення безпеки в регіоні між міністерствами закордонних справ).

КРОК 11: Підтримка і визначення сфер взаємодії між ЄС і Росією (РФ намагаються повернути до сім’ї цивілізованих країн. Пропонують їй активніше співпрацювати в гуманітарній сфері: наприклад, у науці і дослідженнях, транскордонному та регіональному співробітництві; а також співробітництво в галузі зміни клімату та навколишнього середовища. Але згадку про «Мінської угоди» збережено).

КРОК 12: Новий національний діалог про особистість.

Калниш процитував цей пункт повністю: «Новий інклюзивний національний діалог по всій Україні бажаний і може бути запущений як можна швидше. Цей діалог повинен включати осіб, які формують громадську думку, провідних учених і міжнародно визнаних експертів. Слід докласти зусиль для взаємодії України зі своїми сусідами, особливо Польщею, Угорщиною і Росією. Цей діалог повинен стосуватися теми історії та національної пам’яті, мови, ідентичності і досвіду меншин. Це повинно включати терпимість і повагу до етнічних і релігійних меншин – як у сім’ї, так і в більш широкому контексті – для досягнення більш широкої інклюзивності та соціального єднання».

Через несколько часов в Мюнхене официально откроется очередная конференция по безопасности. Посвящена она будет…

Опубліковано Валерієм Калнишем Пʼятниця, 14 лютого 2020 р.

ОНОВЛЕННЯ 17.25: Водночас «Європейська правда» повідомляє, що авторами плану стали три міжнародні організації у співпраці з Російською радою з міжнародних справ. До участі у розробці документа, як стверджується, залучали також окремих українських експертів, але формуванням пропозиції українські організації не займалися – на відміну від російської РРМC.

У відповідь колишні дипломати США, урядовці та експерти оприлюднили на сайті аналітичного центру Atlantic Council спільну заяву, в якій обґрунтовують помилковість цих нових пропозицій щодо Донбасу.

«Більшість з 12 рекомендацій, якщо вони будуть сумлінно виконуватися всіма сторонами, мають конструктивний характер і можуть служити заходами зміцнення довіри і полегшать труднощі і страждання, яких зазнає населення на окупованому Донбасі або поблизу нього. Але деякі з них є проблематичними; дві, зокрема, повторюють пропозиції Кремля про переговори або теми дезінформації. Що ще більш важливо, в документі описується проблема, яка повинна бути вирішена з точки зору Кремля, можливо, щоб переконати представників російської еліти підписати угоду», — йдеться в заяві.

Експерти вказують, що «мюнхенський план» визначає проблему в першому реченні: «конфлікт в Україні та навколо неї». На їхню думку, цей опис приховує походження проблеми і робить неможливим пошук відповідного рішення.

«Конфлікт всередині і навколо України» почався, коли російські війська в російській формі, але без розпізнавальних знаків, захопили український півострів Крим, і Москва «анексувала» його. Потім Москва почала гібридну війну на Донбасі і використовувала свій масивний дезінформаційний апарат, щоб представити це як громадянський конфлікт в Україні. Без кремлівського керівництва, фінансування, зброї (включаючи важкі озброєння), боєприпасів і, в деяких випадках, регулярних підрозділів російської армії, не було б «конфлікту всередині і навколо України», — йдеться в заяві.

Експерти відзначили, що одна з рекомендацій підхоплює дружню Кремлю ідею ослаблення часткових санкцій після часткової реалізації Мінських угод.

«Рекомендація ігнорує той факт, що найважливішим елементом Мінська є стале перемир’я, яке може статися завтра, якщо Москва проінструктує своїх офіцерів і довірених осіб на Донбасі. Більш того, ця рекомендація підірвала б позицію Євросоюзу про те, що весь Мінськ повинен бути реалізований для скасування санкцій», — йдеться в заяві.

Спільну заяву підписали, зокрема, колишні посли США в Україні Стівен Пайфер, Вільям Тейлор та Марі Йованович.

ОНОВЛЕННЯ 17:56: Организатори видалили текст документу з сайту Мюнхенської конференції. Без будь-яких пояснень.

Як відомо, 14 лютого в Німеччині проходить Мюнхенська міжнародна конференція з питань безпеки. Вона буде присвячена темам конфліктів і роззброєння, питанням клімату та охорони здоров’я.

На конференцію зберуться близько 35 керівників держав і урядів.

Президент України Володимир Зеленський відвідує Мюнхенську конференцію з безпеки.