Воскресенье, 7 марта, 2021
Головна Погляд Історії про етичний бізнес, що надихають

Історії про етичний бізнес, що надихають

«Eко», «біо», «веган» — давно знайомі нам слова. І якщо раніше подібне маркування ми зустрічали здебільшого на харчових продуктах, то сьогодні все частіше бачимо його на полицях із косметикою, у крамницях одягу і взуття та навіть у зоомагазинах! А чи доводилося вам куштувати веганські бургери з веганською колою? Чи, скажімо, варити молочну кашу на «немолоці» (тобто молоці рослинного походження)? Екобудівництво та екодизайн, веганські готелі й організація веганських весіль, — етичний бізнес набуває попиту, адже кількість людей, які змінили філософію свого життя і перейшли на веганство (і не лише в харчуванні), щорічно зростає. 

Екобізнес включає підприємницьку діяльність, що забезпечує збереження довкілля, а одним із його відгалужень, нині доволі популярних, є веганський бізнес, який передбачає етичне ставлення до тварин. 

Веганський бізнес в Україні міф чи реальність? Тренд чи філософія? Сучасний спосіб заробітку чи принципова позиція? Спробуємо дізнатися у представників такого бізнесу в Україні. 

ТМ «Зелена корова», м. Львів виробник рослинних харчових продуктів, в асортименті якого фалафель, різні види тофу, паштети та ковбаси. 

«Зелена корова» не так давно на українському ринку (з 2017 року), але вони вже зарекомендували себе з найкращого боку. У команді бренду зібралися люди, які мають важливі цілі, та всі вони однодумці — адепти здорового способу життя та свідомості. Команда бачить своє призначення в довірі людей до них, і вони хочуть  показати інший підхід до бізнесу: підхід любові до споживача, чесність та  здоров’я людей у них на першому місці.

Зелена Корова

«Зелена корова» кажуть, що розгадали секрет успіху: «Щоб тобі довіряли, ти маєш бути відкритим, а щоб бути відкритим, треба продати те, за що тобі не буде соромно. Тому ми виробляємо саме здорові продукти, і це не тільки на етикетках та паперах». 

«Здорове рослинне харчування поступово набирає обертів та стає популярним, і це не може не радувати. Велика частина нашої команди є вегани та вегетаріанці, тому для нас було дуже органічно почати бізнес саме в цьому сегменті», ділиться представник ТМ.

На початку, як і у будь-якій великій справі, було нелегко. Через те, що даний бізнес побудований з нуля, тобто рецепти, технологія виробництва, логістика і та все інше, будувалися поступово. Бізнесмени згадують, що робили багато помилок, але завжди їх усували. Для цього запрошували на виробництво різні державні та європейські комісії, які вказували на слабкі сторони, і завдяки цьому вийшли на високий рівень довіри. 

Фаворитами серед своїх продуктів називають копчений тофу та фалафель. Нещодавно з’явився новий продукт — веганська ковбаса, яку вважають своєю гордістю, адже технологи багато працювали, щоб розробити цей рецепт й довести його до досконалості. Проте, не всі продукти були однаково успішні. Від виробництва деяких все ж таки довелось відмовитись. Наприклад, кунжутної пасти та соєвого молока. Також у планах у команди багато ідей для нових продуктів.

Зелена Корова

Команда «Зелена корова» впевнені в тому, що рослинне харчування може допомогти екології, економіці й всій Землі: «Для нас це ще більший стимул продовжувати свою справу, у доказ та приклад того, що людству завжди буде що їсти, навіть не застосовуючи насилля проти тварин. Так ми зможемо зберегти нашу планету для майбутніх поколінь».

Усім, хто мріє розпочати власну справу просять завжди думати про людей з повагою, ставити собі питання чи дали б ви цей продукт своїй дитині й зважати на те, що залишиться після вас та чим ви можете допомогти цьому світу. 

Sereda Vegan Point, м. Київ ще одні яскраві представники етичного бізнесу в Україні.

Eco-friendly та bike-friendly кав’ярня-кондитерська в серці столиці з виключно веганським меню та напоями на рослинному молоці. 

«Ми маленька кав’ярня-кондитерська і наше призначення – діалог. Так, смачний веганський тортик та досконала кава на горіховому молоці можуть стати чудовим аргументом на користь рослинного харчування. І ми спостерігаємо, як такі смачні аргументи спрацьовують щодня», ділиться Настя, співзасновниця «Середи»

Середа

«Наша кондитерка 20 років працювала з традиційною випічкою та перелаштувалась на 100% рослинну лише нещодавно, — виклик часу», — розповідає дівчина. — «Надихає можливість адаптувати традиційні торти до 100% рослинного складу зі збереженням смакових властивостей, але без експлуатації тварин. Так, ми колись раділи, що можна зробити смачний веганський зефір, «Наполеон» чи «Захер». Тепер уже маємо в доробку кілька десятків різних тортів, і це далеко не все! Ще стільки всього можна вигадати та втілити!».

Середа

Sereda Vegan Point піклуються не тільки про етичне ставлення до тварин, вони небайдужі також до проблем довкілля. Будучи частиною міської велоспільноти, заклад є дружнім для тих, хто обирає екотранспорт: для велосипедистів обладнаний паркінг, ба більше, у безкоштовному використанні клієнтів на колесах мається набір інструментів для дрібного ремонту і смачний бонус — 10-відсоткова знижка на весь асортимент кав`ярні.

На думку власниці «Середи», веганський бізнес точно на підйомі, бо попит на веганські опції росте: «Подивіться, де тепер немає рослинного молока в меню? Є усюди». Водночас, скільки в Києві вже відкрилось веган або дружніх веганів закладів, проте Настя з чоловіком все ще більше харчуються вдома, бо немає й досі дійсно достатньої кількості демократичних закладів для веганів на кшталт Пузатої хати чи МакДональдза. А от «хелсі» сегменту для людей з середнім чи високим рівнем заробітку вистачає, і їх кількість зростає.

Середа

Мінімум 1-2 рази на місяць у закладі з’являється новий десерт. У січні був синій кокосовий торт з лохиною Торт Блю та Шолен — банановий хліб без цукру. Також до свят завжди готуємо тематичні спецпропозиції. Меню напоїв змінюється сезонно, а інколи й частіше, коли в баристи є натхнення або ідея поза календарним оновленням.

Початківцям у сфері етичного бізнесу Настя порадила б гнути свою лінію, відстоювати свої принципи та не битися за потенційних клієнтів/клієнток через вузьку специфіку меню/товарів/послуг. Нехай аудиторія буде не така чисельна, проте вона буде лояльна та вдячна.

B-12 candy bar, м. Київ веганська кондитерська на Подолі в «секретному місці»

У далекому 2014, заснований трьома подругами-студентками, кенді бар виріс у повноцінне кафе в серці Києва: «Після того, як ми представили нашу продукцію на одному відомому тоді фестивалі їжі, — згадує одна з засновниць B12, — справи пішли добре. І хоч самих кенді барів ми зробили не багато, у нас з’явились мінімальні замовлення на набори цукерок, печива, чи торта на дні народження». Далі був шлях від домашньої кухні до повноцінного закладу та перехідний етап — велокондитерська, коли В-12 ділив свій простір з веломагазином. 

В12

Дівчата, будучи вегетаріанками, вирішили заснувати саме веганський бізнес. Власна кондитерська — це бажання робити щось цікаве, але дівчата не хотіли, щоб при цьому страждали тварини. У день лише на самих бісквітах кафе зберігає до 40 яєць, не враховуючи інші продукти тваринного походження.

Здається, зупинятися на досягнутому засновниці закладу не збираються: «Ми прагнемо до високої кухні,  до ресторанного рівня, щоб усе це було не лише смачно, а ще й естетично і візуально красиво, адже у світі панує культ їжі».

Раз на сезон кондитерки балують своїх відвідувачів новинками в асортименті, а наразі працюють над створенням смаколиків із національним колоритом. Найбільш пишаються своїм «Червоним оксамитом» з нотками шафрану в поєднанні з бісквітами, кокосовим кремом і малиною всередині, а їхніми бестселерами є «Орео кейк», цукерка «Снікерс», сінабон та макаронси. 

На роботу Марію, одну зі співвласниць бізнесу, надихає результат: «Я дуже заряджаюсь від того, як коментують те, що я придумала.  Та  надихаюсь, коли бачу, як сім‘ї виходять з кафе з коробочками десертів і розумію, що роблю їх щасливими в цей момент».

В12

На думку Катерини, ніша етичного бізнесу в Україні вже достатньо заповнена, але їй, як покупцеві, хочеться більше. Однак самих веганів, тобто активних споживачів, поки що не так багато. Місію свого закладу вона вбачає в ролі того собі «сірого кардинала», задача якого полягає в налагодженні контакту зі «звичайними» людьми: «Хочеться, щоб було розуміння, що веганство — це не морква з капустою, а вегани не “фріки”. Хочеться показати, що веганство — це  круто, смачно, красиво, конкурентно». Усім тим, хто мріє, але не наважується започаткувати веганську справу, Катя рекомендує «одягнути рожеві окуляри, повірити в себе, у свою ідею, довіряти собі й багато працювати».

 ШоШо Vegan, м. Київ мережа веганського стрит-фуду, який доводить, що «швидка» їжа може бути смачною та максимально корисно.

«Ми живемо в нелогічному світі. Люди вважають себе царями планети, роблять що хочуть, і я в цьому не захотів брати участі», — до такого висновку дійшов засновник ШОШО VEGAN Тарас, перед тим як відмовився від жорстокості до тварин і перейшов з продажу м`ясної продукції на повністю веганський асортимент. Свій перший бізнес він відкрив, бо з дитинства прагнув мати власну справу, а до етичності дійшов, так би мовити, у процесі. «Підштовхнули до цього кроку й люди, — розповідає Тарас, — які приходили до звичайного фаст-фуду і просили веганські позиції. Ми ввели, людям це сподобалось. Ми почали більше рухатись в цьому напрямку».

ШоШо Vegan

Першопроходцем серед тодішніх страв був веганський рол з овочами, введений на ті   самі прохання відвідувачів. Були й такі клієнти, що почали нарікати на те, що поряд із веганськими опціями продають м`ясо. Так, потроху, класичний стрит-фуд перетворився на веганський. Першу точку, вільну від продуктів тваринного походження, Тарас з братом відкрили у 2018-му. Нині  ШОШО VEGAN налічує 5 закладів у столиці та вже планує розширення в інших містах.  У теперішньому різноманітному асортименті найбільшу популярність завоював фалафель у піті з овочами, а вже скоро меню ШОШО VEGAN поповниться ще однією новинкою — локшиною з овочами та, дуже схожим на справжнє, замінником м’яса.

Хлопець також розповідає, що наразі етичний бізнес в Україні — це таке собі «неоране поле» з малою  долею  конкурентів, серед  яких  нема  потужних  виробників, —  просто  рай  для бізнесменів. Тому він буквально запрошує до бізнесу всіх охочих:   «Я б хотів, щоб з’явилися заклади, які склали б нам конкуренцію, щоб задавали ритм і змушували ставати кращими. Якщо немає конкуренції, то нема покращення, росту бізнесу. А це погано для гостей». Водночас Тарас пояснює, що перед заснуванням власної справи треба точно вирішити «про що вона буде», визначити цілі: «Якщо мета — популяризація веганства, то треба   бути   в   цьому   бізнесі,   переходити на веганство    підбирати   команду,   яка   готова   міняти своє харчування та світогляд».

ШоШо Vegan

Власник ШОШО VEGAN ставить перед собою грандіозні цілі: змінити ставлення людей   до тварин і довкілля, зупинити нахабну експлуатацію тварин і довести, що насправді «так можна було».

Етична модель бізнесу поволі набирає обертів у нашій країні. Попри те, що поки їх невелика частина в загальній статистиці вітчизняного бізнесу, ця ніша вже рясніє яскравими представниками. «Обери   собі   справу   до   душі   й   не   працюватимеш   ні   дня»,   —   можливо саме цей відомий вислів  Конфуція взяли собі за гасло молоді, вмотивовані та натхненні підприємці, готові багато працювати заради поширення своїх ідей. Більше інтерв’ю з представниками етичних бізнесів шукайте на сайті кампанії «Здорово Їмо».

Ось такий він, етичний бізнес —  бізнес за покликом душі!

Авторки: Ольга Трубчиніна та Андріана Федевич, представниці кампанії “Здорово Їмо”

Підписуйтесь на BitukMedia в Telegram та Facebook і читайте хороші новини!