Вівторок, 22 Липня, 2025
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

Формула прохолоди: штучний інтелект допоміг створити фарбу, що охолоджує будівлі до -20°C

Важливо

Вчені з чотирьох країн створили фарбу нового покоління, яка здатна знижувати температуру поверхонь у спеку на 5–20°C. Її розробили за допомогою штучного інтелекту. Новинка може суттєво зменшити потребу в кондиціонуванні в умовах глобального потепління.

Про це розповідає The Guardian.

Штучний інтелект вже змінює хід кліматичної боротьби: міжнародна команда вчених використала ШІ, щоб створити нову фарбу, яка ефективно відбиває сонячні промені та випромінює тепло. У спекотних регіонах на зразок Ріо-де-Жанейро чи Бангкока така фарба може охолоджувати будівлі на 5–20°C у порівнянні зі звичайною.

Дослідження, опубліковане у журналі Nature, демонструє: якщо нанести ШІ-фарбу на дах лише одного чотириповерхового будинку, це дозволить заощадити до 15 800 кВт*год на рік — приблизно стільки ж, скільки споживає кондиціонер за увесь сезон.

А якщо пофарбувати тисячу таких будівель? Можна забезпечити електроенергією понад 10 тис. кондиціонерів протягом року.

Унікальність винаходу — у використанні машинного навчання. Дослідники з Університету Техасу в Остіні, Шанхайського університету Цзяотун, Національного університету Сінгапуру та шведського Умео розробили десятки формул фарби. Алгоритми враховували здатність матеріалів до відбиття світла та теплового випромінювання та обрали найефективніші варіанти.

“Ми можемо створювати матеріали з характеристиками, які раніше були неможливими, — каже професор Юебін Чжен з Техаського університету. — ШІ скорочує місяці ручної роботи до кількох днів”.

Інноваційна фарба не обмежується дахами будівель. Її можна наносити на автомобілі, потяги, технічне обладнання — будь-яку поверхню, яка перегрівається.

Це ще один приклад того, як генеративний ШІ трансформує матеріалознавство. У Британії компанія MatNex вже створила за допомогою ШІ новий тип постійного магніту для електродвигунів без рідкоземельних металів. Microsoft розробила ШІ-інструменти для прискореного проєктування неорганічних матеріалів для сонячних панелей і медичних імплантів.

“Стає можливим сказати ШІ, якими мають бути властивості матеріалу — і отримати рішення без традиційного методу проб і помилок”, — пояснює д-р Алекс Ганоз із Імперського коледжу Лондона.

На тлі зростання температур, дорожчання енергії та потреби в екологічних рішеннях — це не просто науковий прорив. Це стратегічний інструмент у боротьбі за майбутнє планети.

Як розповідало BitukMedia, вчений із США створив ШІ-інструмент для реставрації старих картин. Новітній метод може змінити світ мистецтва — і зробити доступними тисячі полотен, які роками лежали покинутими і безнадійними в музейних архівах.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі