У самому серці Денвера (США), просто під стоянкою Музею природи і науки, бурова установка випадково натрапила на скам’янілість динозавра. Це лише третій подібний випадок у світі — і перший настільки символічний: знахідку виявили саме під музеєм, що славиться своїми експонатами динозаврів.
Про це розповідає The Independent.
Справжній палеонтологічний “джекпот” зірвано у Денвері: фрагмент скам’янілої кістки динозавра віком близько 70 мільйонів років знайшли під… автостоянкою Музею природи і науки.
Знахідка з’явилася несподівано — в результаті буріння свердловини глибиною понад 230 метрів. Її проклали не для пошуків викопних решток, а для вивчення потенціалу геотермального опалення. І все ж крізь отвір діаметром лише 5 сантиметрів вдалося потрапити саме в кістку динозавра. За словами співробітників музею, подібні знахідки фіксувалися лише двічі у світі, але жодного разу на території музею.
“Ймовірність знайти кістку динозавра через буровий шурф — це як влучити в лунку з Місяця. Це як виграти фабрику Віллі Вонки. Неймовірно, надзвичайно рідкісна знахідка”, — прокоментував Джеймс Гагадорн, куратор геології музею.

Що ж саме знайшли? Згідно з попередніми оцінками, знайдена частина хребця належала рослиноїдному динозавру, який жив у пізньому крейдяному періоді — близько 67,5 млн років тому. Поруч також виявили скам’янілі залишки рослин — це свідчить, що колись тут були заболочені території з густою рослинністю.
“Ця тварина, ймовірно, жила у вологому, болотистому середовищі, багатому на рослини”, — зазначив куратор хребетної палеонтології музею Патрік О’Коннор.
Форма фрагмента дозволяє припустити, що це був або качкодзьобий динозавр з родини гадрозаврових (Hadrosauridae) , або представник роду тесцелозаврів (Thescelosaurus) — менш відомий, але схожий на нього.
Раніше в регіоні вже знаходили рештки тиранозавра та трицератопса. Проте ця знахідка є найглибшою і найстарішою з виявлених у межах міста.
Попри автентичність знахідки, деякі вчені поставилися до неї без особливого ентузіазму. “Це приємний сюрприз, хоча з наукової точки зору – не надто захопливо”, – вважає Томас Вільямсон, куратор палеонтології Музею природничої історії Нью-Мексико.
А от директорка освітніх програм популярного палеотрекінгового центру Dinosaur Ridge, Енн ЛаКаунт, навпаки, у захваті. За її словами, знахідка абсолютно справжня і дуже крута”.
Наразі скам’янілість виставлена в музеї, де і була знайдена. Але жодних нових бурових проєктів під автостоянкою не планується.
“Я б із задоволенням прокопав 230 метрів просто посеред паркінгу, щоб дістати решту динозавра. Але не думаю, що це буде хорошою ідеєю — нам же потрібне місце для автівок”, — жартує Гагадорн.
Як розповідало BitukMedia, новий вид крилатого ящера, що ширяв небом понад 200 мільйонів років тому, виявили в Аризоні. Його рештки збереглися завдяки вулканічному попелу — і це найдавніший птерозавр, знайдений на території Північної Америки.