Пухнастий “лабораторний асистент” на ім’я Пеппер знову допоміг науці. Домашній кіт американського вірусолога Джона Леднікі вдруге став несподіваним учасником відкриття нового вірусу. Цього разу нового штаму ортореовірусу, який може бути небезпечним як для тварин, так і для людей.
Про це розповідає Університет Флориди.
Кіт Пеппер, який торік уже “потрапив у заголовки” за те, що допоміг виявити перший у США джейлонгвірус, знову в ділі. Цього разу його полювання завершилося відкриттям нового вірусу, здатного заражати ссавців, зокрема й людей.
Пеппер приніс додому здобич — мертву короткохвосту землерийку з регіону Еверглейдс. Його господар, доктор Джон Леднікі, професор вірусології з Коледжу громадського здоров’я Університету Флориди, взяв зразок на дослідження в рамках свого проєкту з вивчення передачі вірусу оспи оленів.
Аналіз показав: землерийка була носієм раніше невідомого штаму ортореовірусу. Того самого, який може вражати людей, оленів, кажанів та інші види тварин. Хоча його вплив на людину ще не вивчений повністю, в окремих випадках вірус пов’язували з енцефалітом, менінгітом і гастроентеритом у дітей.
“Нам потрібно звертати більше уваги на ортореовіруси і вміти швидко їх виявляти”, — наголосив Леднікі, науковець із Інституту дослідження патогенів.
Це відкриття стало ще одним у серії знахідок лабораторії Леднікі. Нещодавно команда також повідомила про два нові віруси, виявлені у фермерських білих оленів. За словами науковця, завдяки сучасним лабораторним методам нові віруси знаходити не так уже й важко: “Я не перший, хто це каже, але якщо шукати — знайдеш. Ось чому ми знову і знову відкриваємо нові віруси”.
Особливість ортореовірусів у тому, що вони можуть змішувати свої гени, якщо в одну клітину потрапляють одразу два типи вірусу — аналогічно до того, як мутує грип.
У 2019 році Леднікі з колегами вже виділили перший ортореовірус у дикому олені. Його гени майже збігалися з тими, що раніше виявили в норках у Китаї та у важко хворому леві в Японії. Це викликало резонанс серед науковців: як один і той самий вірус міг опинитися у таких різних тварин на різних континентах? Однією з версій стала можлива спільна кормова база.
З огляду на безліч питань щодо поширення ортореовірусів, способів зараження, симптоматики та можливого ризику для людини, вчені планують подальші дослідження, зокрема серологічні та імунологічні.
Новий виявлений штам отримав назву Gainesville shrew mammalian orthoreovirus type 3 strain UF-1. Він стане об’єктом вивчення щодо впливу на людей, дику природу й домашніх улюбленців.
Щодо здоров’я Пеппера — він, за словами Леднікі, почувається чудово й не має жодних ознак хвороби. Ймовірно, кіт і надалі допомагатиме науці, приносячи зразки прямо до лабораторії. “Це було спонтанне дослідження. Якщо вже натрапили на мертву тварину — чому б не протестувати її, замість просто ховати? Іноді можна дізнатися дуже багато”, — зазначив вчений.
Кіт Пеппер, здається, вже точно заслужив почесне звання “співавтора” наукових відкриттів.
Як розповідало BitukMedia, вчені з Женевського університету (Швейцарія) знайшли докази того, що домашні улюбленці допомагають боротися зі старечими когнітивними змінами, зокрема з деменцією. Собаки сприяють поліпшенню пам’яті на короткостроковій та довгостроковій основі, а кішки допомагають зберігати мовну плинність.