Після столітньої заборони французи знову можуть плавати в головній річці Парижа — Сені. Це стало можливим завдяки масштабному очищенню водойми перед Олімпіадою-2024, у підготовку до якої влада вклала понад 1,4 млрд євро.
Про це розповідає BBC.
Вперше з 1923 року парижани та гості міста можуть зануритися в легендарну Сену. Після 100-річної заборони річку офіційно відкрили для купання. Історичне відкриття відбулося 5 липня о 08:00 ранку за місцевим часом. Десятки людей з рушниками й купальниками вишикувалися в чергу ще до початку, аби першими зануритися у воду.
Цей символічний крок — одна з ключових екологічних спадщин Олімпіади-2024, каже Президент країни Емманюель Макрон. Саме в Сені змагалися плавці на відкритій воді та тріатлоністи, тож річку спеціально очищали для безпечного використання.
Три нові зони для купання відкрили в різних частинах міста:біля Ейфелевої вежі, поблизу Собору Паризької Богоматері та в східній частині Парижа.
У кожній зоні облаштовані роздягальні, душові кабіни та пляжні меблі. Одночасно відпочивати біля води можуть до 300 людей.
До кінця серпня усі три ділянки працюватимуть безоплатно в чітко визначений час. Вік купальників обмежено залежно від локації: від 10 до 14 років і старші. За безпекою стежать рятувальники.
Все ХХ століття парижанам було заборонено плавати в Сені, адже через високий рівень забруднення вода становила небезпеку для здоров’я. Перший крок до зміни ситуації зробив ще у 1988 році тодішній мер Парижа Жак Ширак, який пообіцяв повернути річку людям.
За останні 20 років у Сені суттєво знизився рівень фекальних бактерій. А перед Олімпіадою-2024 на очищення річкової води витратили понад 1,4 млрд євро.
Втім, напередодні Ігор були сумніви, чи встигнуть привести річку до стандартів безпеки. Деякі тести на якість води річка провалила — зокрема, через дощі, які спричиняли змив забруднень. Через це обмежили тренування спортсменів у триатлоні та марафонському плаванні.
Аби заспокоїти громадськість, у липні 2023 року мерка Парижа Анн Ідальго особисто пірнула в Сену разом із представниками Олімпійського комітету.
Як розповідало BitukMedia, річки та струмки Аляски змінили свій колір – із прозорих і трохи блакитних стали помаранчевими. Науковці кажуть – це через токсичні метали, які знаходилися у вічній мерзлоті. Тепер ґрунт тане, і це впливає на екологію.