Неділя, 6 Липня, 2025
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

Хочеш мати світлу голову в 70? Заведи кота вже зараз. Або собаку

Важливо

Вчені з Женевського університету (Швейцарія) знайшли докази того, що домашні улюбленці допомагають боротися зі старечими когнітивними змінами, зокрема з деменцією. Собаки сприяють поліпшенню пам’яті на короткостроковій та довгостроковій основі, а кішки допомагають зберігати мовну плинність.

Про це розповідає The Guardian.

Домашні улюбленці — це не лише про тепло і мурчання. Це ще й про… здоровий мозок. Науковці зі Швейцарії з’ясували: володіння котом чи собакою пов’язане з повільнішим погіршенням пам’яті й мислення у старшому віці.

У дослідженні взяли участь понад 18 тисяч європейців віком 50+, спостереження тривали 18 років. Дослідники аналізували дані про стан здоров’я, стиль життя і домашніх улюбленців респондентів.

Що саме “зберігають” коти і собаки?

  • Собаки асоціюються з кращою короткочасною та довготривалою пам’яттю,
  • Коти — із повільнішим спадом мовної плинності (йдеться про вміння швидко й точно добирати слова під час розмови).

Авторка дослідження, психологиня Адріана Ростекова з Університету Женеви, припускає: ефект від улюбленців — не просто про “затишок в домі”, а про активну соціальну й когнітивну стимуляцію, яку дають саме коти й собаки. Наприклад, вигулювання собаки передбачає спілкування, а взаємодія з непередбачуваним котом — тренує увагу і гнучкість мислення.

Цікаво, що птахи та рибки не демонстрували аналогічного ефекту. На думку Ростекової, це пояснюється коротшою тривалістю їхнього життя та меншою глибиною емоційного зв’язку. А у випадку з птахами — ще й шум, що може погіршувати сон, який критично важливий для збереження когнітивного здоров’я.

Експерти вважають, що такі дослідження можуть переформатувати уявлення про профілактику старіння. Замість виключно ліків і лікарень — більше фокусу на способі життя. І, можливо, більше муркотіння.

“Це весело, змістовно й корисно для здоров’я. А ще, на відміну від багатьох профілактичних практик, це приємно. Улюбленець — це не просто розвага, а ще й шанс залишатися розумово активним”, — каже Ендрю Скотт, автор книги The Longevity Imperative.

Як розповідало BitukMedia, компанія uCloudlink презентувала пристрій, який може змінити стосунки людини з домашніми улюбленцями – смартфон PetPhone. З ним вихованці зможуть самостійно зателефонувати господареві за допомогою жестів та голосових команд.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі