У Сполучених Штатах схвалено перший аналіз крові, здатний виявити ранні ознаки хвороби Альцгеймера. Це може змінити підхід до діагностики недуги, що вражає мільйони людей у світі, зокрема й українців похилого віку.
Про це розповідає Washington Post.
Управління з контролю за продуктами і ліками США (FDA) офіційно схвалило перший у своєму роді аналіз крові для виявлення хвороби Альцгеймера. Тест, який отримав назву Lumipulse, дозволяє виявити у крові білки, пов’язані з утворенням амілоїдних бляшок у мозку — характерного маркера цього захворювання.
Вважається, що накопичення цих бляшок є раннім проявом хвороби Альцгеймера – найпоширенішої форми деменції, яку у 2025 році діагностували у 55 млн людей.
До цього часу медики використовували лише складні, дорогі та інвазивні методи діагностики — зокрема спинномозкову пункцію або КТ та МРТ головного мозку з контрастом, які не завжди доступні, особливо людям літнього віку. Тепер достатньо буде звичайного забору крові.
“Це важливий крок на шляху до спрощення та пришвидшення діагностики хвороби Альцгеймера”, — зазначила докторка Мішель Тарвер, директорка Центру медичних пристроїв і радіологічного здоров’я FDA.
Тест Lumipulse розробила компанія Fujirebio Diagnostics, що входить до японської H.U. Group. Аналіз виявляє концентрацію двох білків у плазмі крові, які свідчать про ймовірну наявність амілоїду в мозку.
За словами доктора Говарда Філліта, геріатра та наукового керівника Фонду дослідження ліків проти Альцгеймера, новий тест може докорінно змінити ситуацію: “Людина приходить до сімейного лікаря зі скаргами на пам’ять — і лікар може просто призначити аналіз крові. Це революція”.
До нині подібні тести існували лише як лабораторні розробки або використовувалися у межах клінічних досліджень. Lumipulse став першим, офіційно схваленим аналізом крові на Альцгеймер, який рекомендований до застосування в реальній медичній практиці.

FDA дозволило використання тесту особам віком від 55 років, які мають ознаки когнітивних порушень — зокрема погіршення пам’яті, уваги, мовлення. Перед здачею аналізу необхідно пройти базову неврологічну або психологічну діагностику, аби уникнути хибних результатів.
У клінічному дослідженні, що охопило 499 пацієнтів, Lumipulse показав високу точність:
- 91,7% позитивних результатів підтвердилися за допомогою традиційних методів (МРТ або пункції),
- 97,3% негативних результатів — теж виявилися вірними.
Проте фахівці застерігають: тест не є стовідсотковим, можливі хибнопозитивні або хибнонегативні результати. Його слід застосовувати лише як частину комплексної діагностики.
Хоча амілоїдні бляшки в мозку вважаються ознакою Альцгеймера, роль цих відкладень досі є предметом дискусій серед нейробіологів. Від 2021 року FDA вже схвалила три препарати, спрямовані на боротьбу з амілоїдом — зокрема Leqembi та Kisunla. Проте жоден з них не виліковує хворобу повністю — лише уповільнює її прогресування, а самі ліки є надзвичайно дорогими й мають побічні ефекти, включно з ризиком крововиливу в мозок.
Ця новина особливо актуальна для:
- людей від 55 років, які помічають погіршення пам’яті чи мислення;
- тих, чиї рідні стикалися з деменцією;
- сімейних лікарів і неврологів, які прагнуть встановити точний діагноз на ранній стадії.
Завдяки схваленню FDA, світ зробив ще один крок до ранньої, безпечної та доступної діагностики Альцгеймера. У перспективі це може змінити підхід до лікування та покращити якість життя мільйонів людей, які борються з цією хворобою.
За офіційними даними, в Україні зараз 62 тис. людей із діагнозом деменція. А є прогнозовані дані, які вираховуються за індексом захворювання. І за ними, в Україні 651 тис. людей із таким діагнозом. Це дані на 2019 рік, які були опубліковані в міжнародному медичному журналі Lancet.
“Тобто маємо в десять разів непродіагностований синдром. Це означає, що держава не бачить проблеми в тій мірі, у якій вона є. Зараз дуже збільшилася кількість смертності і дуже погіршився стан людей з деменцією. Ми провели дослідження, яке показало, що з початку війни симптоматика погіршилася на 50%. Тобто ми можемо говорити про щонайменше пів мільйона людей з деменцією”, – розповіла засновниця благодійного фонду “Незабутні” Ірина Шевченко.
Як розповідало BitukMedia, у США вперше у світі медики переписали ДНК новонародженого з важким генетичним порушенням, яке зазвичай забирає життя немовлят у перші місяці. Інноваційне лікування дає надію на порятунок інших пацієнтів з подібними діагнозами — одразу після народження.