П’ятниця, 9 Травня, 2025
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

“Ім’я, що несе силу”: що означає нове папське ім’я Лев і яку історію воно має

Важливо

Новий Папа Римський взяв собі ім’я Лев — вперше за понад століття. Воно відсилає до визначних постатей в історії Католицької церкви, а також до соціальної доктрини та викликів нової доби — зокрема доби штучного інтелекту. У Ватикані вже заявили: цей вибір не випадковий, адже ім’я “Лев” уособлює силу, мужність та турботу про людську гідність.

Про це розповідає CNN.

Новий Папа Римський, американець Роберт Прево, обрав собі ім’я Лев XIV. Він став 267-м Папою Римським і приєднався до групи з 13 попередників, які обирали ім’я Лев.

Традиція змінювати ім’я з’явилася у VI столітті. Відтоді вибір нового імені став стандартною практикою. Папи часто надихаються своїми попередниками – обирають імена тих, кого хочуть наслідувати. Найпопулярніші імена за історію:

  • Іван (John) – 21 раз;
  • Григорій (Gregory) – 16 разів;
  • Клемент (Clement) – 14 разів;
  • Бенедикт (Benedict) – 15 разів;
  • Іннокентій, Урбан, Пій, Лев – по 12–14 разів.
Зображення – The Vatican Press Office

Загалом в історії Церкви – 267 понтифікатів і 84 різних імені. Як зазначає видання, ім’я Лев стало четвертим за популярністю серед папських імен — нарівні з іменем Климент. Частіше у ватиканській історії зустрічалися лише Іван, Григорій і Бенедикт. Однак Папу Лева церква не бачила з 1903 року.

Останнім Папою з цим іменем був Лев XIII, який народився 1810 року в окупованому французами Римі. Його понтифікат, що почався 1878 року, тривав чверть століття — один із найдовших в історії церкви. Лева XIII пам’ятають як засновника католицького соціального вчення. Саме він у 1891 році опублікував енцикліку Rerum Novarum (“Про нові речі”) — відкритого листа до всіх католиків, в якому закликав церкву звернути увагу на становище працівників після нищівного впливу індустріальної революції.

Отець Томас Різ, американський священник і експерт з питань Ватикану, пояснює, що імʼя нового понтифіка свідчить про “відданість соціальному вченню Церкви, що було засноване Левом XIII”.

Як пояснив на брифінгу речник Ватикану Маттео Бруні, вибір імені Лев — це пряма згадка про соціальну доктрину церкви, яка почалась саме з Rerum Novarum. Він додав, що новий Папа обрав це ім’я також як символ підтримки “людей, жінок, їхньої праці і працівників у добу штучного інтелекту”.

Вперше Папа з іменем Лев з’явився ще в V столітті. Лев І Великий, або ж Sanctus Leo Magnus, запам’ятався як мудрий дипломат, якому вдалося переконати Аттилу Гуна відступити від завоювання Риму. Ця історична сцена увічнена у знаменитій фресці Рафаеля (1514 рік), яка й досі прикрашає Апостольський палац у Ватикані. Саме через цей зал пройшли кардинали під час виборів нового понтифіка.

На фресці зображено, як Папа Лев, без зброї, але під небесною опікою святих Петра і Павла, зупиняє військо. Цей епізод вважається символом того, що мир можливий навіть за найтяжчих обставин. І недарма новообраний Папа Лев XIV своїми першими словами з балкона собору Святого Петра проголосив: “Мир вам!”

Фото – @Vatican Media

“Це було перше привітання воскреслого Христа”, — пояснив він. У промові Папа Лев XIV також зазначив, що церква досі чує “слабкий, але завжди мужній голос Папи Франциска” — його попередника.

Ім’я Leo з латини перекладається як “лев”, символізуючи силу, хоробрість і духовну рішучість. Усе це новий понтифік планує нести у нову добу — добу великих викликів, але й великих надій, пише видання.

“Ім’я Папи – це не лише шана минулому, а й заявка на майбутнє”, – підсумовує історикиня Ванесса Коркоран із Джорджтаунського університету.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі