Етель Катерхем у віці 115 років і 252 днів офіційно стала найстарішою жінкою та людиною у світі. Вона також — найстаріша британка в історії країни. Але водночас наймолодша людина, яку назвали найстарішою жінкою за останні 12 років.
Про це розповідає сайт Книги рекордів Гіннеса.
Етель Катерхем із графства Суррей, Англія, очолила світовий реєстр довгожителів як найстаріша жінка та найстаріша жива людина на планеті. Її вік підтвердила організація LongeviQuest — 115 років і 252 дні.
Етель стала новою рекордсменкою після смерті Інах Канабарро Лукас з Бразилії — попередньої найстарішої жінки у світі, яка також була монахинею.
Етель Катерхем народилася 21 серпня 1909 року в селі Шиптон Беллінджер, графство Гемпшир, і була сьомою з восьми дітей. У 18 років вирушила сама у тритижневу морську подорож до Індії, щоб працювати нянькою в британській родині. Цей період вона згадує з теплотою: родина підтримувала як британські, так і індійські традиції — включно з тіпфіном та вечірнім чаєм.
У 1931 році на званій вечері Етель познайомилася з майбутнім чоловіком — майором британської армії Норманом Катерхемом. Вони побралися в соборі Солсбері у 1933 році — саме там Норман колись співав у хорі. Він зробив успішну кар’єру, дослужившись до підполковника у Королівському армійському фінансовому корпусі. Разом вони мешкали в Гонконгу, Гібралтарі та Солсбері.
У Гонконгу Етель відкрила власний дитячий садок, де навчала англійської мови, проводила ігри та майстер-класи. Після повернення до Великої Британії подружжя оселилося в Сурреї, де у них народилися дві доньки — Джем і Енн.
Після смерті чоловіка у 1976 році Етель ще довго кермувала його улюбленим автомобілем Triumph Dolomite і лише у 97 років припинила водити. На жаль, вона пережила обох доньок: Джем померла на початку 2000-х, а Енн від раку в лютому 2020 року у віці 82 років. Етель має трьох онучок і п’ятьох правнуків. До слова, молодша сестра Етель, Гледіс Вавілас, також прожила довге життя – 104 роки й 78 днів.
Сьогодні супердовгожителька у доброму здоров’ї. Вона живе в будинку для літніх людей, де на її честь назвали сад — “Сад Етель”. Вона любить проводити час на сонці, слухаючи спів птахів, або насолоджуватися класичною музикою у своїй кімнаті.
Свого часу в інтерв’ю для Salisbury Journal вона поділилася секретом довголіття: “Кажіть “так” кожній нагоді — ніколи не знаєш, куди вона приведе. Майте позитивне ставлення до життя та дотримуйтеся поміркованості в усьому”.
Нещодавно, 7 квітня, Катерхем перевершила рекорд Шарлотти Г’юз, яка з 1993 року вважалась найстарішою британкою. Етель — остання відома людина, народжена в 1909 році, і єдиний нині живий підданий короля Едварда VII, сина королеви Вікторії.
У 2020 році вона також пережила COVID-19 — тоді їй було 110 років.
Як розповідало BitukMedia, супердовгожителька Марія Браньяс Морера мала не тільки “хороші гени”, а й унікальні біологічні ресурси. Вчені виявили, що її клітини функціонували як у 100-річної людини, а мікробіота взагалі нагадувала дитячу.