Site icon Bituk Media

Колір поза межами зору — тепер у банці: художник монетизує неможливе

Стюарт Семпл змішав пігменти з флуоресцентними оптичними відбілювачами, щоб створити колір, який він назвав Yolo. Фото - Stuart Semple


Британський художник Стюарт Семпл створив фарбу у новому відтінку, відкритому науковцями завдяки експерименту з лазером і сітківкою ока. Вчені ж запевняють — цей колір не піддається відтворенню у фізичному світі. Тим не менш, митець її вже продає.

Про це розповідає The Guardian.

Британець Стюарт Семпл стверджує, що йому вдалося відтворити у фарбі новий синьо-зелений колір, про який нещодавно повідомили науковці з Каліфорнійського університету в Берклі. Цей колір вдалось вперше “побачити” під час експерименту, коли вчені за допомогою лазера стимулювали окремі клітини сітківки людського ока.

Новий відтінок отримав назву olo (від 010 — бінарного коду, що позначає стимуляцію лише середніх фоторецепторів у сітківці). Він не існує в природі та не може бути зафіксований або відображений жодним наявним способом. Семпл натомість створив свою власну версію, назвавши її yolo — з натяком на молодіжний слоган You only live once і жартівливим відсиланням до olo.

Свою фарбу Семпл продає на власному сайті: 150 мл коштують £10,000, або £29.99 для тих, хто вказує, що є художником. За його словами, він використовував пігменти й флуоресцентні оптичні відбілювачі, що поглинають ультрафіолетове світло й випромінюють синє, створюючи ефект яскравішого відтінку. Для точнішого підбору кольору він також скористався спектрометром.

“Я завжди вважав, що колір має бути доступний для всіх”, — говорить художник, відомий своєю боротьбою за демократизацію кольорів. Раніше Семпл створив власні версії найчорнішої та найрожевішої фарб у світі, а також ультрамарину, схожого на знаменитий колір Іва Кляйна.

Це не перший випадок, коли Семпл вступає в конфлікт із “монополією на колір”. Коли художник Аніш Капур придбав ексклюзивні права на найчорнішу фарбу Vantablack, Семпл створив свою — ще чорнішу, за його словами — і заборонив Капуру її використовувати.

Незважаючи на заяву Семпла, науковці наполягають: olo відтворити у фізичному світі неможливо. “Цей колір виходить за межі сприйняття, він створений винятково стимуляцією лише M-клітин сітківки. Жодна фарба, лазер чи зразок не зможуть точно його передати”, — каже професор Остін Рурда з Берклі. Він, утім, визнав, що таки купить фарбу Семпла, хоч і не за 10 тис. фунтів, і навіть планує замовити картину у свого кузена-художника.

Він також жартома поділився, що намагався відтворити olo шляхом змішування лікерів Midori та Blue Curaçao: “На смак — огидно. Але чим більше пʼєш, тим більше це схоже на olo“.

Це черговий випадок, коли мистецтво та наука зіштовхуються у пошуку нових форм вираження й сприйняття. Семпл наполягає, що його фарба — спроба матеріалізувати відчуття, викликане експериментом. Хоча точність викликає сумніви, для багатьох творчих людей навіть спроба осмислити “неможливе” може стати джерелом натхнення.

BitukMedia раніше докладно розповідало історію появи нового кольору olo.