Вчені з Каліфорнійського університету в Берклі презентували метод, що дозволяє людині побачити раніше недоступний для сприйняття колір. Суперечливе відкриття зробили завдяки експерименту, під час якого вчені стимулювали певні світлочутливі клітини сітківки лазерними імпульсами.
Про це пише The Guardian.
Після сотень тисяч років існування на планеті, люди могли б подумати, що вже бачили все. Але команда американських дослідників переконана у зворотному: вони стверджують, що вперше в історії спостерігали абсолютно новий колір.
Відважна — і водночас суперечлива — заява ґрунтується на експерименті, в якому вченим спрямовували лазерні імпульси безпосередньо в очі. Таким чином вдалося точно стимулювати окремі фоторецептори сітківки, виводячи зорове сприйняття за межі його природних можливостей.
Опис нового кольору на перший погляд не вражає — п’ятеро учасників експерименту назвали його синьо-зеленим. Проте, як стверджують дослідники, ця назва зовсім не передає глибини та унікальності візуального досвіду.
“Ми з самого початку припускали, що результат буде схожий на абсолютно новий колірний сигнал, але не мали уявлення, як мозок його інтерпретує”, — розповів Рен Нг (Ren Ng), інженер з Університету Каліфорнії в Берклі. — “Це було приголомшливо. Колір виявився неймовірно насиченим”.
Дослідники презентували зображення бірюзового квадрата, щоб бодай якось передати враження від кольору, який вони назвали olo. Але наголосили: цей відтінок не можна побачити ані на екрані, ані в друкованій формі — його можливо відчути тільки за допомогою спеціальної лазерної стимуляції сітківки.
“Ми можемо лише наблизитись до цього кольору — але насправді те, що бачимо, не є olo. Це лише бліда тінь справжнього досвіду”, — зазначив вчений з команди Остін Рурда.
Як це працює? Людське око розпізнає кольори завдяки трьом типам колбочок на сітківці, чутливих до світла різної довжини хвилі: довгих (L), середніх (M) і коротких (S). Природне світло зазвичай активує всі три типи клітин одночасно, але M-конуси (середньочутливі) ніколи не збуджуються ізольовано — у природі просто немає такого світла.
Вчені з Берклі вирішили це виправити. Вони ретельно промапували ділянку сітківки кожного учасника, виявивши точне розташування M-конусів. Потім за допомогою лазера, з урахуванням руху ока, подавали крихітні імпульси світла винятково на ці клітини. Результатом стало виникнення кольорової плями у полі зору розміром з два повні місяці.
Оскільки M-конуси активувалися майже ізольовано — цей колір виявився поза межами природного спектра людського зору. Назва olo походить від бінарного коду 010, що символізує активацію лише середніх колбочок (M).
Втім, не всі вчені поділяють ентузіазм команди. Джон Барбур, спеціаліст з візуального сприйняття з Університету Сіті Сент-Джордж у Лондоні, заявив: “Це не новий колір. Це просто більш насичений зелений, який можна викликати тільки у людей з нормальною кольоросприйнятливою системою, якщо стимулювати винятково M-конуси. Цінність цієї роботи — обмежена”.
Незважаючи на скепсис, автори дослідження впевнені, що технологія, яку вони назвали Oz vision на честь Смарагдового міста з книжок Френка Баума, може мати практичне застосування. Вона дозволяє вивчати механізми зорового сприйняття та може допомогти в дослідженні таких станів, як дальтонізм або дегенеративні хвороби сітківки (наприклад, ретиніт пігментозний).
Чи зможемо ми всі колись побачити olo? Малоймовірно. “Це базова наука”, — каже Нг. — “Цього не буде в смартфонах чи на VR-гарнітурах. Ми ще дуже, дуже далеко від цього”.
Як розповідало BitukMedia, у Лідсі лікарі здійснили прорив: вперше у Британії видалили пухлину мозку через очницю пацієнтки. Рувімбо Кавії успішно видалили менінгіому з ділянки, розташованої під її мозком і позаду очей.