Українські полярники здобули рекордну кількість відзнак на Міжнародному конкурсі наукових зображень для Вікіпедії — одразу п’ять фото з Антарктики увійшли до числа переможців. Це перший такий успіх за всю історію участі України в цьому престижному змаганні.
Про це розповідає НАНЦ на своїй сторінці у Facebook.
Полярники не лише відкривають таємниці далекого континенту, а й допомагають побачити красу науки — у кадрі.
Перше місце у категорії “Люди в науці” здобули два знімки геофізика 29-ї Української антарктичної експедиції (УАЕ) Олександра Богомаза. Обидва фото зображають біолога Сергія Єрмоленка, який відбирає проби води з прісних озер неподалік станції “Академік Вернадський”.
Ще одна світлина Олександра посіла п’яту позицію в категорії “Живі організми”. На ній зафіксовано унікальний момент — дефекацію субантарктичного пінгвіна дженту. Гуано (послід) цих птахів відіграє важливу роль у наземних екосистемах Антарктики, впливаючи як на ріст рослин, так і на ґрунтові процеси.
Четверте місце в цій же категорії посів знімок антарктичної морської зірки лабідіастер кільчастий (Labidiaster annulatus), зроблений полярним біологом Андрієм Утєвським. Зірка — активний хижак глибин, який не гребує навіть “канібалізмом”: полює на всіх доступних бентосних безхребетних і навіть на своїх родичів. Фото зроблено на глибині близько 40 метрів в акваторії “Вернадського”.

Другу сходинку “Загальної категорії” зайняло ще одне антарктичне фото — яскрава веселка на тлі снігопаду. Його авторка — геофізикиня Анна Соїна. Цей рідкісний знімок відображає одночасну присутність у повітрі крапель рідкої води та кристаликів льоду — умову, за якої можуть виникнути одночасно веселка й сніг.

За попередні роки в конкурсі також перемагали українські дослідники Євген Прокопчук, Юрій Шепета та Вікторія Іванець.
Конкурс наукових зображень щороку проводить в Україні ГО “Вікімедіа Україна”. У 2024-му він тривав з листопада до груденя. До участі долучилися 72 учасники, які подали 470 світлин у п’яти основних номінаціях — “Мікроскопія”, “Живі організми”, “Люди в науці”, “Нефотографічні зображення” та “Загальна категорія”. Окремо оцінювали роботи у спецномінації “Наслідки війни”.
Як розповідало BitukMedia, на українській станції “Академік Вернадський” пінгвіни взялися “контролювати” наукову роботу геофізиків — птахи не зводили очей з процесу закопування зондів. Витріщак полярники назвали своєю “групою підтримки”.