Вчені з американської компанії Colossal Biosciences заявили про перший випадок відновлення зниклого виду тварин. За допомогою генетичних технологій вони повернули світу печерного вовка. Трьох цуценят назвали Ромулом, Ремом і Кхалісі. Вони дуже схожі на лютововків із серіалу “Гра Престолів”.
Про це розповідає The Daily Mail з посиланням на заяву компанії.
У назві істоти (dire wolves) є посилання на тварину з серії книг письменника Джорджа Мартіна “Пісня Льоду та Вогню”, за якими було знято популярний серіал HBO “Гра престолів” (18+). Проте білохвостий вовк справді колись блукав Північною та Південною Америкою, а потім зник близько 12 тис. років тому. Як припускають, через зникнення своєї здобичі.
Нині вони приблизно на чверть важчі, ніж сірі вовки того ж віку. Очікується, що дорослі особини важитимуть близько 63 кг. Цуценят утримують на закритій ділянці в США. Там їх вигодовують яловичиною, олениною, кониною та спеціальним кормом.
Переглянути цей допис в Instagram
У статті йдеться, що реалізація проєкту потребувала великих зусиль: у пошуках зразків, що містять ДНК вимерлих тварин, команда вивчала останки з музеїв по всій країні. У результаті вченим вдалося дістати череп віком 72 тис. років в Айдахо і зуб, якому близько 13 тис. років, в Огайо. Стан збереження матеріалу ускладнював роботу — стародавні вовки мешкали не в холоді, тому їхня ДНК збереглася гірше.
Зрештою компанія, яка займається генною інженерією, витягла ДНК зі скам’янілих останків печерних предків та об’єднала її з генетичним кодом сірого вовка, найближчого живого родича.
У Colossal Biosciences клонували високоякісні клітинні лінії за допомогою перенесення ядер соматичних клітин в донорські яйцеклітини, що передбачає вилучення ДНК з донорської клітини.
Вчені взяли клітини сірого вовка і внесли близько 20 змін, щоб відтворити риси стародавньої тварини: великий розмір, розвинену мускулатуру та білу шерсть.
Ембріони перенесли сурогатній матері, яка у жовтні 2024 року народила трьох здорових цуценят. Зараз вони живуть в США у просторому заповіднику, що охороняється.
У минулому вовки цього виду були на 25% більшими за сірих вовків і мали трохи ширшу голову, густе світле хутро і сильнішу щелепу. Будучи гіперплотоядним, вони споживали не менше 70% м’яса, переважно від коней та бізонів. Вчені точно не знають, чому вони зникли з планети, але серед теорій — зміна клімату, надмірне полювання або навіть поєднання цих факторів.
“Відновлення популяції печерного вовка і комплексна система відновлення популяції – це переломний момент, що віщує абсолютно нову еру дбайливого ставлення людини до життя”, – процитувало видання Daily Mail наукового консультанта, професора та члена наглядової ради Colossal Крістофера Мейсона.
Ті ж технології, які дозволили створити лютововка, можуть допомогти врятувати безліч інших тварин, які зараз перебувають під загрозою зникнення.
Як розповідало BitukMedia, нещодавно компанія Colossal Biosciences створила “волохату мишу”, навчивши гризунів вирощувати густу теплу шерсть за допомогою ДНК мамонта. Їхня наступна мета — побачити народження першого дитинча доісторичного мамонта вже до 2028 року.