Вівторок, 8 Квітня, 2025
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

Хвостатий сапер: щур Ронін врятував сотні життів, виявивши понад 100 мін (ВІДЕО)

Важливо

Хоча для багатьох щури — це лише шурхіт у кутку і причина викликати санепідемстанцію, бельгійська некомерційна організація APOPO вже понад 25 років доводить: ці гризуни — не просто милі, а ще й герої. Вони рятують людські життя, шукаючи… міни. А один з них, Ронін, потрапив за це до Книги Гіннеса.

Про це розповідає сайт Книги рекордів.

Проєкт APOPO навчає африканських велетенських щурів (Cricetomys ansorgei) виявляти хімічні речовини у протипіхотних мінах та боєприпасах, залишених після воєн. Програма діє у співпраці з Сільськогосподарським університетом Сокоїне в Танзанії, де щури народжуються й проходять навчання.

На службі — 104 “HeroRATs”, як їх ніжно називають в APOPO. Маленькі, розумні, з фантастичним нюхом, вони надто легкі, щоби підірвати міну, але достатньо кмітливі, щоби її знайти.

Зірка серед щурів — п’ятирічний Ронін, який працює у Камбоджі. Лише з серпня 2021 до лютий 2025 він виявив 109 мін та ще 15 одиниць нерозірваних боєприпасів у регіоні Сіємреап. Це новий світовий рекорд серед гризунів-саперів.

 

До нього звання чемпіона належало щуру Маґаві, який за п’ять років служби натрапив на 71 міну й 38 інших вибухових предметів. Йому навіть вручили медаль за відвагу, а у 2022 році він пішов із життя від старості.

“Ронін дуже зосереджений, працьовитий і обожнює вирішувати завдання, — каже представниця APOPO Лілі Шаллом. — Для нього пошук мін — це як весела гра, і кожен день не схожий на попередній”.

Поза службою Ронін живе з місцевим тренером на ім’я Фанні, грає в лабіринтах, розв’язує головоломки і ласує авокадо, бананами й арахісом. “Він — не просто робоча одиниця, а справжній колега й партнер”, — каже Фанні.

З моменту заснування в 1997 році APOPO вже очистила 169 713 мін та інших вибухонебезпечних предметів в Африці, Європі та Південно-Східній Азії. В команді — люди, собаки та, звісно ж, суперщури.

Деякі щури з APOPO також навчились виявляти туберкульоз у лабораторіях. Їхній нюх прискорює діагностику захворювання — це особливо важливо у регіонах, які постраждали від воєн або бідності.

Раніше BitukMedia розповідало про самку гамбійського хом’якового щура Кароліну. День у день вона виявляла туберкульоз швидше та точніше, ніж в лабораторії. Тепер, після сотень врятованих життів і понад 3 тисяч виявлених випадків захворювання, Кароліна відпочиває на пенсії.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі