11-річна Ася з Запоріжжя захворіла на грип, а вже за п’ять днів в неї відмовили легені. Єдиним шансом на порятунок дівчинки було застосування “зовнішньої легені”, яка є у столичній лікарні “Охматдит”. До термінової евакуації Асі долучилися пілоти й медики СБУ та ГУР.
Про це повідомили в Міністерстві охорони здоров’я.
Попри зусилля лікарів Запорізької обласної дитячої клінічної лікарні стан дівчинки швидко погіршувався. Діагноз – респіраторний дистрес-синдром важкого ступеня. Це ускладнення пневмонії, при якому рівень кисню в крові критично знижується, а вуглекислоти – зростає.
У випадках, коли інші методи лікування не приносять покращення, лікарі застосовують “зовнішню легеню” або ЕКМО. Ця методика екстракорпоральної мембранної оксигенації працює як протез – не лікує, проте дає час для відновлення. У випадку Асі, це був єдиний шанс на порятунок.
Запорізькі медики, маючи досвід успішної співпраці з НДСЛ “Охматдит” у подібних випадках, ухвалили рішення транспортувати юну пацієнтку до Києва.
“У мирний час медики обрали б медичний літак, але у час війни такий варіант транспортування неможливий. Тож лікарі почали шукати альтернативні варіанти. На допомогу миттєво прийшли у Центрі спеціальних операцій “А” СБУ та Головному управлінні розвідки МО України. Підрозділ Medevac, який займається медичною евакуацією українців, у надкороткі терміни надав спеціально обладнаний вертоліт, готовий летіти в Запоріжжя”, – йдеться у повідомленні Міністерства.
Через туман виліт довелося відтермінувати, але завдяки професіоналізму пілотів та злагодженій роботі змішаної команди медиків, Асю безпечно і швидко доправили до столиці.
В Охматдиті застосували ЕКМО, завдяки якому медики виграли час на відновлення легенів дівчинки. “ЕКМО – це шанс вижити там, де звичайне лікування вже не дає перспектив”, – пояснює Андрій Висоцький, завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії медзакладу.
Сьогодні Ася вже у свідомості і може дихати самостійно. Дівчинка ще лікується, але лікарі обережно сподіваються, що незабаром зможуть повністю відключити її від підтримки.

“Я просто вірила і молилась, щоб усе було добре, щоб мою дитину врятували, щоб вона вижила. Ми з чоловіком вдячні усім, хто долучився до порятунку Асі”, — сказала мама дівчинки Рита.
Як розповідало BitukMedia, унікальну мікрохірургічну операцію вперше виконали у столичній клінічній лікарні “Феофанія”. Вона дозволила зберегти ногу пораненому військовому та уникнути ампутації. Хірурги оперували протягом 13 годин.