Site icon Bituk Media

Символ статусу: херсонський коваль відтворив середньовічну козацьку булаву

Фото - Olena Afanasieva/ Facebook

Реконструктор козацької доби з Херсона Михайло Запорожець викував репліку середньовічної булави. Автентичний артефакт знайшли 2021 році під час розкопок фортеці Тягинь.

Про це повідомили у спільноті “Фортеця Тягинь — форпост європейської історії українського півдня” у Facebook.

Знахідку зробили під час експедиції Інституту археології НАНУ під керівництвом докторки історичних наук Світлани Біляєвої. То було майже 4 роки тому.

Середньовічна булава, як це часто стається з усіма залізними артефактами, погано зберіглася в ґрунті через його особливості.

“А хотілося показати світу, якою вона була… Від мрії до здійснення пройшло лише 4 місяці, адже є неймовірні Люди Фортеці Тягинь, які долучилися донатами на цю справу, є архітекторки Liza Evseeva і Тетяна Євсеєва, які робили креслення, і є херсонський коваль Михайло Запорожець, відомий реконструктор козацької доби”, – йдеться у повідомленні.

Михайло Запорожець, який долучився до відтворення булави, ретельно дослідив і сам артефакт, і його аналоги.

І от тепер є змога побачити, як могла виглядати середньовічна булава, знайдена в Тягині.

Фото – “Фортеця Тягинь — форпост європейської історії українського півдня”

Десятки музеїв та культурних пам’яток України опинилися під водою внаслідок підриву російськими окупантами Каховської ГЕС. Серед них і залишки Тягинської фортеці, яка була зведена наприкінці XIV — на початку XV століть у селищі Тягинка Херсонської області. 

До початку повномасштабного вторгнення археологи встигли провести у Тягині дослідження. Знахідки підтверджують, що на Півдні України впродовж XIV—XVIII століть поєдналися культури декількох народів і цивілізацій — литовської, української і татарської. Але московських впливів на цій землі не знайшлося, підкреслила докторка історичних наук Світлана Біляєва.

Як розповідало BitukMedia, під час розкопок оборонного валу у селі Крилос на Івано-Франківщині археологи знайшли керамііку XII-IX століттях до нашої ери. Тобто їм близько 3 тис. років. Такий посуд виготовляли без гончарного кола, але сягати висоти він міг людині по пояс.