Site icon Bituk Media

Сила ДНК: череп “сестри Клеопатри” розкрив свою несподівану таємницю

Череп з Ефесу. Фото - derknopfdruecker

Археологи думали, що це череп сестри Клеопатри, але аналіз ДНК та томографія внесли свої корективи. Майже через століття після виявлення вчені нарешті з’ясували, кому належали ці кістки.

Про це розповідає Live Science.

Череп, знайдений 1929 року у руїнах Ефеса (Туреччина), вивчала Міждисциплінарна дослідницька група під керівництвом антрополога Герхарда Вебера з Віденського університету спільно з експертами Австрійської академії наук.

Довгий час вважали, що череп міг належати Арсіної IV, сестрі знаменитої цариці Клеопатри. Проте останнє антропологічне дослідження показало, що останки належать хлопчику віком від 11 до 14 років, який страждав на патологічні порушення розвитку. А гени підлітка вказують на його походження з острова Сардинія або материкової Італії.

Фото – University of Vienna

Арсіноя IV була молодшою ​​дочкою царя Єгипту Птолемея XII Авлета та зведеною сестрою Клеопатри VII. Арсіноя спробувала очолити єгипетські війська проти Клеопатри, яка вступила в союз з Юлієм Цезарем та римлянами під час Олександрійської війни. Близько 41 року до нашої ери, на прохання Марка Антонія — римського політика та коханця Клеопатри, — Арсіною вбили в Ефесі.

У 1929 році австрійський археолог Йозеф Кейль разом зі своєю командою знайшли в Ефесі саркофаг у гробниці Октагон. Могила була повністю заповнена водою, там не виявили нічого, крім добре збереженого скелета.

Залишки Октагона в Ефесі, історичне зображення. Фото – Austrian Academy of Sciences/Austrian Archaeological Institute

Йозеф Кейль забрав із собою череп, а гробницю закрили. Згодом науковець провів початковий аналіз і припустив, що могила належала “дуже видатній людині” – ймовірно, жінці, яка померла у віці 20 років.

Археолог не зміг надати точних підтверджень цьому, але череп передали до Віденського університету (Австрія), де останки дослідили повторно. У 1953 році вчені зробили висновок, що останки належали молодій жінці “витонченого спеціалізованого типу”. У 1982 році в Ефесі знайшли рештки скелета, але не в саркофазі, а в ніші в передпокої поховальної камери.

У 1990 році дані про приблизну дату та місце смерті Арсіної привели археологів та антропологів до нової гіпотези. Науковці припустили, що у вишуканій гробниці поховали сестру Клеопатри.

Однак, знову проведений з використанням найсучасніших методів аналіз “черепа з Ефесу” та інших кісткових останків продемонстрував хибність цієї гіпотези. Так, ДНК, яку витягнули з кісткової тканини, показала присутність Y-хромосоми, тобто кістяк належав людині чоловічої статі.

Дані мікрокомп’ютерної томографії і детальніше вивчення черепа показали, що ця людина все ще знаходилася в періоді статевого дозрівання, і на момент смерті, що трапилася в період між 205 і 36 роками до нашої ери, їй було близько 11-14 років. Підліток з Октагону також, ймовірно, мав якесь захворювання, що позначилось на розвитку його черепа. Так, один з черепних швів, який зазвичай зростається у віці 65 років, закрився вже у підлітковому віці. Через це його голова мала надзвичайну асиметричну форму.

Фото – Gerhard Weber, University of Vienna

Але найдивовижнішою особливістю черепа хлопчика виявилася недорозвинена верхня щелепа. Через аномалію розвитку обличчя його жувальні зуби просто не стулялися. Такий дефект, ймовірно, призводив до серйозних проблем із жуванням.

Такі серйозні порушення могли бути пов’язані з важким дефіцитом вітаміну D або якимось генетичним захворюванням, наприклад синдромом Тричера-Коллінза, припустили дослідники.

Отже, виходить, що в Ефесі похована не сестра Клеопатри, а підліток з порушеннями розвитку. Можливо, римлянин з дуже високим соціальним статусом. А питання, де знаходяться останки Арсиної IV, залишається відкритим, пишуть дослідники.

Як розповідало BitukMedia, довгі роки вчені не могли зрозуміти, як було поховано знамениту єгипетську мумію Шене-аа — у саркофазі не знаходили жодних отворів. Нові рентгенівські технології допомогли розгадати таємницю артефакту.